Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Z poezją przez życie

Władysław Kristen to człowiek zakochany w poezji Adama Mickiewicza. Przeszedł z sukcesem przez eliminacje powiatowe, regionalne i wojewódzkie docierając do finału Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Ostrołęce.

W tym roku już po raz pięćdziesiąty siódmy w Ostrołęce odbył się Ogólnopolski Konkurs Recytatorski. O nagrody i tytuły  w kategoriach: „turniej recytatorski” i „wywiedzione ze słowa” walczyli najlepsi recytatorzy z całego kraju. Wśród nich był Władysław Kristen,  człowiek któremu szczególnie bliska jest poezja Adama Mickiewicza.

Choć od konkursu w Ostrołęce minęło już nieco czasu pan Władysław z wielkim sentymentem i podekscytowaniem wspomina tamten czas.  - Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”  od wielu już lat organizuje eliminacje powiatowych Ogólnopolskich Konkursów Recytatorskich. Można powiedzieć, że mój udział w jednym z nich był zupełnym przypadkiem. Zgłosiłem się i jakoś tak się stało, że zakwalifikowałem się do kolejnych zmagań w Bielsku Białej, Katowicach.... i dotarlem do Ostrołęki - mówi.

Władysław Kristen ma wiele pasji, jest członkiem Towarzystwa Miłośników Ogrodnictwa, mówi o sobie „działacz terenowy”. Sam pisze wiersze, ale jak twierdzi „tylko do szuflady”. Mieszka w Mostach koło Cieszyna. Wśród wielu „miłości” najbardziej upodobał sobie poezję Adama Mickiewicza.  – Jestem rozkochany w dorobku Adama Mickiewicza. Na jego poezji uczono nas w szkole patriotyzmu - mówi dumnie.

Wśród 63 osób, które w bieżącym roku zakwalifikowały się do ogólnopolskiego finału 57 już Konkursu Recytatorskiego, znalazło się aż dwóch mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. Obaj finaliści – Władysław Kristen, emerytowany górnik, a także 24-letni Maciej Cymorek mieszkają w Czeskim Cieszynie.  W turnieju recytatorskim młodzieży szkół ponadgimnazjalnych I nagrodę wywalczył Maciej Cymorek.  Jury po obejrzeniu 60. prezentacji postanowiło przyznać panu Władysławowi Kristen nagrodę specjalną. - Nigdy niczego nie wygrałem, to była moja pierwsza nagroda, 700 złotych – wspomina dzisiaj.

Warto podkreślić, że zmagania konkursowe oceniali znakomici aktorzy, pedagodzy, profesorowie a także reżyser i krytyk teatralny. - Spodobała się moja interpretacja Koncertu Jankiela z Pana Tadeusza, ot co... - mówi skromnie laureat nagrody specjalnej i uczestnik wyprawy śladami Mickiewicza – To było w 1998 roku, do dzisiaj pamiętam to niesamowite przeżycie... i emocje, które mi wtedy towarzyszyły. Cóż mogę więcej powiedzieć, ja po prostu Adama Bernarda Mickiewicza mam w swojej krwi.

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: