Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Z kranu woda zdrowia doda?

Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej przyłączają się do akcji promującej picie wody z kranu. Popularna "kranówka" ma wiele zalet, nie tylko ekonomicznych, ale także zdrowotnych.

Woda z kranu zawiera wapń, magnez, sód i potas - bardzo potrzebne człowiekowi minerały, a ponadto jest wolna od bakterii chorobotwórczych. Ponadto, jest bardzo szczegółowo badana. - Jakość wody dostarczanej mieszkańcom Ziemi Cieszyńskiej jest regularnie badana w nowoczesnym laboratorium Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej. Laboranci wykonują miesięcznie ok. 700 analiz próbek wody - mówi Beata Halama, prezes zarządu Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej w Ustroniu.

Co więcej, picie "kranówki" jest korzystne także dla naszego... portfela. Jak się okazuje, produkcja wody butelkowanej jest 10 tysięcy razy droższa, a to ze względu na wysokie koszty pakowania jej i transportu (często z drugiej półkuli). Z tego względu użycie wody z kranu zmniejsza wydatki na organizację np. dużych imprez kulturalnych. - Podczas Święta Trzech Braci w Cieszynie rozdawaliśmy naszą wodę prosto z kranu. Będziemy tę akcję kontynuować w innych miastach i miejscowościach powiatu cieszyńskiego przez całe lato - dodaje Beata Halama. 

W dyskusjach nad piciem wody z kranu często pojawia się wątek dotyczący nie tyle samej jej zdatności do spożycia, co stanu rurociągów na osiedlach mieszkaniowych. Czy mogą one negatywnie wpływać na jakość "kranówki"? - Duże osiedla mieszkaniowe poprzez bieżący rozbiór wody zapewniają jej dobrą jakość i świeżość. Chwilowe pogorszenie jakości wody może wystąpić po działaniach związanych z usunięciem awarii na sieci wodociągowej, podejmujemy jednak wtedy czynności polegające na jej intensywnym płukaniu do czasu przywrócenia odpowiedniej jakości. Zawsze po usunięciu awarii jesteśmy zobligowani do wykonania badania wody i przedstawieniu wyników do sanepidu w Cieszynie. Niestety nie odpowiadamy za wewnętrzne instalacje wodociągowe  w budynkach, które mogą być źródłem pogorszenia jakości wody - informuje nas Zarząd Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej.

Czy zatem warto pomyśleć nad zakupem odpowiedniego filtra do oczyszczania wody? - Naszym zdaniem nie ma konieczności stosowania dodatkowych filtrów wody, ale oczywiście jest to indywidualna decyzja odbiorcy. Warto również pamiętać, że nieodpowiedni filtr lub jego nieodpowiednia eksploatacja może być również źródłem pogorszenia jakości wody szczególnie pod względem bakteriologicznym - dodają przedstawiciele zarządu.

Warto także pamiętać o dobrej praktyce, która szczególnie przydatna może być w okresie urlopowym. Jeśli mieszkamy w domu wolnostojącym, warto po powrocie odlaną wodę z kranu użyć do podlania kwiatów i innych roślin domowych. Podobnie możemy postąpić, gdy jedziemy na wakacje do domku letniskowego. - Jeśli jednak wracamy do mieszkania w bloku, nie ma potrzeby spuszczania większej ilości wody, o ile jej zapach czy wygląd nie budzą naszych wątpliwości - informuje nas zarząd Wodociągów.

KR/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-07-24 17:03:32
Mathia74: Tja, cyt.:"Woda z kranu zawiera wapń, magnez, sód i potas" i CHLOR przynajmniej w prawobrzeżnym Skoczowie, gdzie pozyskiwana jest z lasku obok Kuźni. Samo zdrowie tak pić prosto z kranu wodę, która wali chlorem. Smacznego. Ja dziękuje ale nie skorzystam.
2019-07-24 17:13:23
kurtis: Ja nie będę ryzykował piciem brudnej kranówki oni ją badają u źródła. U mnie w piwnicy mam filtr wstępny kiedyś zbierała się na nim ewentualna rdzawka z rur ,od jakiś 2 lat osad jest czarny jak węgiel trzeba go znacznie częściej wymieniać ,dodatkowo do picia mam w kuchni filtr z odwróconą osmozą . Wszystkie wartości w zapotrzebowania dziennego wynikającego z picia brudnej kranówki znajdziemy np. w 1 jajku lub awokado ,jabłko itp. Szkoda że nie można zamieszczać zdjęć ,przesłał bym fotkę zanieczyszczonego filtra po 2 tygodniach :{
2019-07-24 17:13:44
kurtis: Ja nie będę ryzykował piciem brudnej kranówki oni ją badają u źródła. U mnie w piwnicy mam filtr wstępny kiedyś zbierała się na nim ewentualna rdzawka z rur ,od jakiś 2 lat osad jest czarny jak węgiel trzeba go znacznie częściej wymieniać ,dodatkowo do picia mam w kuchni filtr z odwróconą osmozą . Wszystkie wartości w zapotrzebowania dziennego wynikającego z picia brudnej kranówki znajdziemy np. w 1 jajku lub awokado ,jabłko itp. Szkoda że nie można zamieszczać zdjęć ,przesłał bym fotkę zanieczyszczonego filtra po 2 tygodniach :{
2019-07-24 17:24:19
Mathia74: Dokładnie @kurtis, u mnie to samo filtr po dwóch tygodniach jest tak zasyfiony rdzawą, że odechciewa się tą wodą nawet w kiblu spłukiwać, a oni to polecają do picia. Wpierw niech zmodernizują stacje uzdatniania wody bo chyba poza Wisłą to w reszcie tylko chlor walą.
2019-07-24 22:41:29
Optimist: Dołączę się do tej czystości wody. Też mam zaraz za licznikiem filtr, który muszę wymieniać co 10-12 m3 zużytej wody, bo jest cały brązowy i zaczyna dławić przepływ wody. Gdyby nie filtr to dawno miałbym już wszystko w rurach, ogrzewaczu wody i czajniku. Płacimy za wodę a dodatkowo za wkłady filtrujące.
2019-07-25 09:22:59
Malbajd: A nie lepiej po prostu zainwestować w kolumnę filtracyjną/odżelaziacz do wody, zamiast wymieniać wkłady do filtrów mechanicznych co 2 tygodnie i wyrzucać pieniądze w błoto?
2019-07-25 09:45:12
alouette: Albo napełniać buteleczki w źródełku Karola w Ustroniu:)
2020-04-03 15:43:32
Jola Gitner: Polecam WaterPoint System. Z dystrybutorem filtrującym wodę zwykła kranówka smakuje jak z źródła ;) Mamy w firmie ten najprostszy (z wodą zimną i gorącą) i jesteśmy bardzo zadowoleni.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: