Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

XV lat działalności Komisji Ochrony Przyrody przy cieszyńskim Oddziale PTTK

To już piętnaście lat, odkąd przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie założona została Komisja Ochrony Przyrody, Krajoznawstwa I Turystyki Pieszej. Od samego początku przewodzi jej Jan Machała. Od samego początku też świetnie układa się współpraca KOP PTTK z Nadleśnictwem Ustroń. Praca komisji skupia się na pracy z dziećmi i młodzieżą. Wspólne działania edukacyjne młodego pokolenia łączą KOP PTTK z Nadleśnictwem.

Nic zatem dziwnego, że właśnie na terenie nadleśnictwa Ustroń, w sali Ośrodka Edukacyjnego „Leśnik” 10 sierpnia zorganizowano uroczyste spotkanie z okazji jubileuszu XV-lecia działalności Komisji Ochrony Przyrody przy cieszyńskim Oddziale PTTK.

Spotkanie stało się okazją do uhonorowania dyplomami osób i instytucji zasłużonych dla pracy Komisji. Pracę i osiągnięci Komisji Ochrony Przyrody doceniali i wychwalali przedstawiciele Nadleśnictwa Ustroń, Starostwa Powiatowego w Cieszynie, Zarządu Oddziału PTTK, Koła Przewodników „Cieszyn”.

Kwintesencją działalności KOP PTTK jest oczywiście współpraca ze szkołami w naszym regionie. Dlatego na spotkaniu nie mogło także zabraknąć przedstawicielstwa najaktywniejszej szkoły SP 5 w Cieszynie.

Komisja Ochrony Przyrody została powołana w 2007 roku z inicjatywy Jana Machały, który przewodniczy jej do dnia obecnego. Podczas spotkania w „Leśniku” przeczytał on obszerne sprawozdanie z piętnastu lat działalności KOP PTTK.

Prezentuje się ona następująco.

W składzie osobowym w poszczególnych kadencjach kilka razy następowały zmiany i uzupełnienia. Początkowo liczyła czworo członków, w kolejnej kadencji ośmioro, a obecnie ponownie czworo. W roku 2014 Komisja została rozszerzona o działalność Krajoznawczą i Turystyki Pieszej. Do głównych celów i zadań należy zaliczyć działalność edukacyjną w placówkach szkolnych na terenie powiatu cieszyńskiego oraz promowanie zdobywania odznak krajoznawczych PTTK. W okresie jesienno–zimowym organizuje się prelekcje, pogadanki i pokazy multimedialne oraz konkursy i quizy z zakresu przyrody i krajoznawstwa. Dużą popularnością cieszą się konkursy plastyczne z dziedziny ochrony przyrody: „Poznajemy Pomniki Przyrody we własnej gminie”, „Las płonie szybko – rośnie powoli”, „Ratujmy przyrodnicze środowisko”, „Jesień w Beskidach”, „Wiosna w cieszyńskich rezerwatach” oraz „Poznajemy zabytki architektury”. Stałymi corocznymi uczestnikami są uczniowie szkół podstawowych w gminach naszego regionu. Każdorazowo najlepsze prace znajdują uznanie na wystawach w bibliotekach miejskich i gminnych, Gminnych Ośrodkach Kultury oraz Ośrodku Edukacyjnym „Leśnik”.
Wczesną wiosną Komisja promuje wycieczki szkolne pod kątem obserwacji budzącej się przyrody: wychodzimy do rezerwatów i na ścieżki edukacyjno-przyrodnicze. Uczniowie poznają florę i faunę, historię lasu i drzew, a także ośrodki edukacyjne i szkółki leśne. Święta przyrodnicze: „Dzień Niezapominajki”, „Święto Lasu”, czy ”Święto Drzewa” są okazją do organizowania rajdów i spotkań przy sędziwych drzewach. Nie brakuje też wycieczek do obiektów stanowiących zabytki architektury. Wiosna i jesień są okazją do prowadzenia akcji ekologicznych „Sprzątanie Rezerwatów Przyrody i Terenów Zielonych”. Każdorazowo plonem tych akcji jest zebranie sporych ilości opakowań szklanych, papierowych i plastikowych, a niejednokrotnie przedmiotów wielkogabarytowych, których mieszkańcy pozbywają się z własnych gospodarstw. Kończymy akcje w przyjaznej atmosferze przy ciepłym posiłku oraz zabawie konkursowej. Takie akcje wspierane są przez samorządy gminne. Za szczególne zaangażowanie w akcjach należy wyróżnić z cieszyńskich szkół : Zespół Szkół im. Władysława Szybińskiego, Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, Liceum Ogólnokształcące im. Osuchowskiego oraz byłe Gimnazjum nr 2 . Natomiast na terenie podległych gmin Gimnazjum z Brennej, szkołę z Górek Wielkich, szkoły z gminy Goleszów, ustrońskie podstawówki i szkołę z Kończyc Wielkich. Wszystkie nasze organizowane imprezy są możliwe dzięki dobrej współpracy i pomocy ze strony Nadleśnictwa w Ustroniu, a szczególne podziękowania należą się Nadleśniczemu Leonowi Mijalowi oraz Wiktorowi Naturskiemu. Przedstawiciele Nadleśnictwa biorą udział w organizowanych imprezach, przekazują materiały promocyjne oraz udostępniają obiekty do organizowania imprez z młodzieżą szkolną. Do działań Komisji przyczyniła się też pomoc indywidualna Pana Krzysztofa Wiśniowskiego. Podziękowania należą się też byłej Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łączce, Pani Karinie Bogusz za długoletnią współpracę w organizowaniu konkursów szkolnych, a także partnerom medialnym: redaktorom Głosu Ziemi Cieszyńskiej, gminnych wiadomości oraz portalowi OX.PL, a wcześniej redakcji Puls za uczestnictwo i publikacje.
Do nauczycieli szkół, którzy szczególnie wyróżnili się we współpracy z Komisją na tle udziału w konkursach rajdach i wycieczkach należą: Dyrektor szkoły podstawowej w Kończycach Wielkich Dorota Stoły, Krystyna Foltyn, Grażyna Pilch oraz Anna Depta ze szkoły podstawowej nr 2 w Ustroniu, Mariola Twardowska z Zespołu Szkół nr 1 im. W. Szybińskiego, Anna Wisełka i Bożena Mucek z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych.
Komisja była też inicjatorem i współtwórcą z Gminą Hażlach, powstałej w latach 2013-2014 w Kończycach Wielkich ścieżki edukacyjno-przyrodniczej „Szlakiem Pomników Przyrody”. Natomiast w 2019 roku przedstawiciele Komisji wyznakowali szlaki ścieżek edukacyjno-przyrodniczych na terenie Nadleśnictwa Ustroń, na które zapraszamy młodzież szkolną.
Latem 2014 roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznał Komisji nagrodę w konkursie Eko-Aktywni. Podczas uroczystości w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie nagrodę odebrali przewodniczący i sekretarz Komisji.
W 2018 roku, w ogólnokrajowym konkursie Drzewo Roku, organizowanym przez Klub „GAJA”, nasza Komisja zdobyła VI miejsce. Do konkursu zgłosiliśmy rosnący w parku pałacowym w Kończycach Wielkich, pomnik przyrody Dąb „Mieszko”, z jego historią i walorami przyrodniczymi.

Przedstawiciele Komisji, trzykrotnie w latach 2010–2013 brali udział w organizowanych przez ZG PTTK Zlotach Przyrodniczych na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, Roztocza i Podlasia.
W czasie obchodów pięcio- i dziesięciolecia Komisji, przy udziale władz samorządowych, członkowie Komisji zostali wyróżnieni odznaczeniami. Za pomoc i współpracę z Komisją, nagrodzono też wspomniane wcześniej podmioty oraz ich przedstawicieli.

Od kilku ostatnich lat należą się słowa uznania nauczycielom: Aleksandrze Juroszek ze szkoły podstawowej nr 5 w Cieszynie oraz Marioli Kukuczce ze szkoły podstawowej nr 6 w Ustroniu Nierodzimiu. Osoby te angażują się we współpracy z Komisją podczas organizacji imprez edukacyjnych dotyczących przyrody i krajoznawstwa. Szczególną zasługą jest wprowadzenie uczniów do zdobywania odznak PTTK: „Tropiciel Przyrody”, „Siedmiomilowe Buty”, Dziecięcej Odznaki Turystycznej oraz Młodzieżowej Odznaki Turystycznej. Z ramienia Oddziału PTTK „Beskid Śląski” obie panie zostały wyróżnione dyplomami.

Całość działalności Komisji jest udokumentowana w III tomach kronik.

(indi, mat. PTTK)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: