Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wystawa - ''młoda sztuka brytyjska''

W dniach 22 XI do 20 XII na terenie Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie odbędzie się wystawa "młoda sztuka brytyjska". Wernisaż wystawy oraz minikonferencja odbędzie się 22 XI o godz. 18:00. Tego samego dnia w godz. od 9:00 do 13:00 będzie miało miejsce "incydentalne przedpołudnie" - wystawiający artyści wraz z tłumaczem będą dostępni dla społeczności Czeskiego Cieszyna i Cieszyna oraz zwiedzających turystów.

Jest to  wystawa realizowana w ramach promocji projektu pilotażowego „INCYDENTY” -  jest ona rezultatem inicjatywy i współpracy pomiędzy kuratorem brytyjskim: Anną Reid, kuratorami  polskimi: Tomem Swobodą i Agnieszką Swobodą, polskimi i czeskimi organizacjami wspierającymi międzykulturowe przedsięwzięcia artystyczne.  “Młoda Sztuka Brytyjska” pokazuje prace trzech brytyjskich artystów, stojących u progu swojej kariery, reprezentujące to, co dzieje się we współczesnej sztuce angielskiej. Działania związane z „Młodą Sztuką Brytyjską” są  zaproszeniem polskich artystów, widzów, krytyków sztuki do zapoznania się z nową i świeżą Sztuką Wielkiej Brytanii i promocyjną akcją przyszłorocznego projektu Incydenty/Incidents 


                      


Artyści biorący udział w wystawie:

TABITHA KYOKO MOSES
„Przedmioty i ubrania traktuję jako nośniki tożsamości opisujące historie zwykłych ludzi i miejsc. Tworzę powidoki ze skrawków, odpadów, niepotrzebnych części – materiałów,  które noszą w sobie wagę wspomnień i znaki czasu. Zmieniam znaczenie duchowe i fizyczne przedmiotów pozostawionych przez poprzednich właścicieli – naprawiam, zszywam zabrudzony podarty ręcznik. Przedmioty są biletami wspomnień, prezentami, relikwiami. Z daleka jawią się jako delikatne rysunki i kształty, z bliska wywołują wstręt.
W moich ostatnich projektach pojawia się temat „cichego porodu”. Cztery dni spędzone nad przerabianiem męskiego garnituru na habit zakonny; popołudnie na ganku wiejskiego domku – polerowanie butów do polowania tradycyjną metodą z użyciem wosku pszczelego”.

BEN COVE

„Ispiracja etyką modernistyczną narodziła się podczas mojego doświadczenia (studiów) w szkole architektury, której to podejście do designu wyznawało i promowało “ewangelie wg. Le Corbusiera” - uniwersalne rozwiązania jako metodę rozwoju społeczeństwa. W rezultacie zainteresowałem się przestrzenią istniejącą pomiędzy pojęciem pragnienia, dążenia do czegoś, a rzeczywistością – paralelami, pomiędzy filozofią architektury a szerszą kulturą masową.
Esencją filozofii architektury jest relacja pomiędzy ciałem (przedmiotem) a przestrzenią. Dążenie do perfekcji ducha i ciała jest zakorzenione w sumieniu naszej egzystencji. Ja tego nie popieram, ani nie krytykuję – staram się badać i odkrywać w niej to, co istotne, choć często problematyczne w naszej współczesnej kulturze”.

HATAIN PATEL

„W moich pracach poruszam problem kultury hinduskiej przeniesionej do Wielkiej Brytanii - mojej tożsamości brytyjskiego hindusa drugiego pokolenia, urodzonego na angielskiej ziemi.
Urodziłem się i wychowałem w Wielkiej Brytanii i pomimo zachodniego trybu życia jaki prowadzę, wciąż czuję się silnie związany z pewnymi aspektami hinduizmu. Interesują mnie rytuały w kulturze hinduskiej, choć to właśnie one są dla mnie najbardziej odlegle i nienaturalne. Przykład ceremonii ślubu i modlitwy niejako reprezentujący hinduską kulturę - wydaje się być mimowolnie we mnie wkorzeniony i odziedziczony. W swoich pracach eksplorujących rytuały religii hinduskiej używam tych samych materiałów, lecz w przesadnej ilości. Na przykład „kanku” to tylko jedna czerwona kropka na czole, podczas gdy ja pokrywam czerwonymi kropkami całą moją twarz, głowę i klatkę piersiową.
Próbuję stwarzać moje własne ceremonie  – ostatnia z nich to powtarzanie przez cztery, pięć godzin rytuału „mehndi” na całym ciele”.  

INCYDENTY/INCYDENTS
- to program wymiany artystów wizualnych z Polski, Republiki Czeskiej i Wielkiej Brytanii, dający możliwość grupowych rezydencji artystycznych: studentom oraz młodym twórcom.

Projekt powstaje dzięki porozumieniu organizacji: Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie ( Polska ), KaSS ( Republika Czeska ), Art House ( Wielka Brytania ), 4DArt ( Polska ), Sektor3 ( Polska - Wielka Brytania )

Seria Incydentów została zaplanowana dla artystów różnych kultur, by mogli razem pracować we wspólnym kontekście przestrzeni miasta. Pierwsze dwa Incydenty odbędą się w 2006 r.w  Cieszynie i Czeskim Cieszynie– następne pobyty artystów planowane są w Wielkiej Brytanii w roku 2007.

Projekt Incydentow w Czeskim Cieszynie i Cieszynie umożliwi powstanie szlaku składającego się z czterech obiektów sztuki publicznej, zaprojektowanego przez wybranych artystów biorących udział w wymianie. Szlak ten będzie swoistym “śladem” po projekcie oraz atrakcją turystyczną, łączącą oba przygraniczne miasta.
źródło: organizatorzy
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: