Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wystawa już nie w sieci a na żywo

Muzeum Śląska Cieszyńskiego zaprasza do odwiedzenia wystawy pt. „Ukryte na dawnej fotografii. Życie codzienne w Cieszynie końca XIX w. do lat 30 XX w.”

W najbliższy weekend 9 i 10 maja będzie można zwiedzić wystawę pt. „Ukryte na dawnej fotografii. Życie codzienne w Cieszynie końca XIX w. do lat 30 XX w.”, Wystawę oglądać można w galerii wystaw czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego w godzinach 10.00 -14.00. Przypomnijmy, że do tej pory wystawę można było oglądać jedynie w Internecie.

- Temat cieszyńskiej codzienności ukrytej na dawnej fotografii stał się pretekstem do odmiennego spojrzenia na zdjęcia często znane, publikowane wcześniej w książkach, albumach historycznych czy obyczajowych, na widokówkach, bądź prezentowane na innych wystawach. Zachęca, by fotografie te wziąć niejako ‘pod lupę’, przyjrzeć się ich fragmentom skrytym czasem na drugim planie, za głównym tematem zdjęcia. Są w tych fragmentach osoby, przedmioty, miejsca, które zasługują na uwagę, gdyż ich materialne ślady przetrwały i nadal budują historię – Cieszyna, ziemi cieszyńskiej ale i każdego z nas. Historię niekoniecznie wielką, czasem drobnych przedmiotów codziennego użytku, akcesoriów mody, bibelotów czy dzieł sztuki. Przede wszystkim jednak historię ludzi, dziś już może nieznanych z imienia i nazwiska, ich zajęć, pracy, nauki, rozrywki, świętowania, miejsc, w których spędzali czas. – zachęcają organizatorzy wystawy.

Wystawę można zwiedzać do 30 maja 2020 r. w godzinach otwarcia Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-05-06 15:55:39
krzysztof.nn: z wystawy: "Na przełomie XIX i XX wieku znaczną część mieszkańców Cieszyna stanowiła szeroko rozumiana inteligencja (urzędnicy, nauczyciele), rentierzy i właściciele domów, osoby utrzymujące się z handlu i usług. Mniejszą grupę stanowili utrzymujący się z rzemiosła, a wreszcie osoby z grona służby i robotnicy." ✍ na poczatku XXI wieku wydaje się być w Cieszynie jeszcze więcej "szeroko rozumianej inteligencji (urzędnicy, nauczyciele)", największym rentierem-właścicielem domów jest miasto, a na tę dziś już chyba w i ę k s z o ś ć pracuje m n i e j s z o ś ć "utrzymująca się z handlu i usług, osoby z grona służby i robotnicy", rzemieślnicy praktycznie wymarli - najważniejsze jednak, że ta mniejszość jest zadowolona, bo od Władzy d o s t a j e 500+, emeryturę i "Pakiety Wyborcze" z charakterystycznym logo w kształcie środkowego palca Prezesa wystającego z jego zaciśniętej pięści
2020-05-06 20:07:42
donekT: krzysiu+, teraz przenieś współczesne relacje na wymiar globalny. Na dobrobyt Europy przez ostatnie dekady pracował Pan/Pani Chińczyk/Chinka, to samo tyczy się mieszkańców Korei, Wietnamu, Tajwanu i innych azjatyckich państw. Europa mogła wówczas pozwolić sobie, na oparcie swej gospodarki na USŁUGACH. Dziś poszczególne społeczności Azji same chcą korzystać z wypracowanych przez siebie dóbr, zatem próbują produkcję przenosić do Afryki a tam, zdaje się, iż ciężko o etykę pracy... Wadliwa polityka Europy, lansowanie usług kosztem produkcji, będzie Europę niebawem bardzo dużo kosztować. Co z tego, że ktoś ma pieniądze, ważne, aby te pieniądze znalazły swe realne pokrycie w dostępnych na rynku dobrach i usługach. Ekonomia powinna opierać się na równowadze poszczególnych sektorów gospodarki, a nie lansowaniu jednego sektora, zwłaszcza usług, kosztem innych. SAMOREALIZACJA niezbędnych do życia dóbr nie wytworzy... Tego krzysiu+ w tej twojej przykopie już ci nie powiedzą.
2020-05-06 20:19:19
donekT: Co do FOTOGRAFII, te dawniej wykonywane były w innym kontekście, niż czyni się to dziś. Do fotografii ludzie się z reguły przebierali, przyjmowali poważną postawę, sama czynność wykonywana była z odpowiednią pieczołowiczością. Na zmianę postrzegania fotografii naturalnie wpłynęła technika, zwłaszcza pojawienie się pewnego modelu aparatu Leica, który mógł być używany przez każdego, co nastąpiło przed II światową. Od tej pory, fotografia staje się coraz bardziej powszechna.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: