Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wynagrodzenie na konto - zmiany w kodeksie pracy

Kodeks pracy to jedna z najczęściej zmienianych ustaw w polskim porządku prawnym. Wciąż pojawiają się nowe projekty nowelizacji, tym razem jednak wszystko wskazuje na to, że w 2019 roku czeka nas dosyć istotna zmiana. Tym razem będzie dotyczyła ona sposobu wypłaty wynagrodzenia.

Dotychczas pracodawca miał prawo zażądać od pracownika podania danych takich jak imię i nazwisko, imiona rodziców, datę urodzenia, miejsce zamieszkania i adres do korespondencji, wykształcenie, przebieg dotychczasowego zatrudnienia, czy też numeru PESEL i imion, nazwisk i dat urodzenia dzieci, jeżeli pracownik korzysta ze względu na nie ze szczególnych uprawnień. W 2019 roku do tych danych ma dołączyć również numer rachunku płatniczego, jeżeli pracownik nie złożył wniosku o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.

Zmiana nie dotyczy jednak tylko i wyłącznie danych, których udostępnienia może zażądać pracodawca. Zmienione zostanie również brzmienie art. 86 kodeksu pracy. Dotychczas przewidywał on, że obowiązek wypłaty wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób, niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy, lub jeżeli pracownik wyrazi na to pisemną zgodę. Na mocy nowelizacji kodeksu pracy, artykuł ten ma otrzymać brzmienie: wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci papierowej, lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.

Chociaż zmiana może wydawać się banalna, gdyż w dalszym ciągu pracownik będzie miał prawy wybrać, w jaki sposób otrzymuje wynagrodzenie, w rzeczywistości dzięki wprowadzonej nowelizacji, zmieni się zasada wypłaty świadczeń za pracę. Przede wszystkim teraz podstawą będzie wypłata pieniędzy na konto bankowe, co do zasady, pracownik może więc nie zgodzić się na dotychczasową metodę otrzymywania wynagrodzenia do rąk własnych. W praktyce jednak z pewnością dotychczasowe stosunki dotyczące wynagrodzeń pozostaną niezmienne, gdyż kodeks przewiduje możliwość wyboru.

Nowelizacja ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku. Pracodawca po wejściu w życie zmian ma obowiązek poinformować pracowników o fakcie, że od tego momentu podstawową formą wypłaty wynagrodzenia będzie przelew bankowy, a pracownik w związku z tym ma obowiązek udostępnić swój numer konta, lub też złożyć wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.

 

źródło: ox.pl
dodał: Joanna Świba

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-06-25 15:52:20
bronek91: Oto kolejny dowód, jaki banksterskie lobby pod rządami PO-PiS z głównym naciskiem na PiS, ma się dobrze..... Z pewnością praktyka stosowania będzie wyglądać podobnie, jak w przypadku organów.... A wszystko to rzekomo dla naszego bezpieczeństwa, wygody, ułatwienia funkcjonowania, dla celów statystycznych, oczywiście tylko z korzyścią dla nas.... Banksterzy to urodzeni altruiści a inne poglądy niż wymieniony, w ich szeregach nie mają racji bytu....
2018-06-25 16:14:39
piotr44pl: Do "bronek 91 ". Po Naszymu w każdej d....e Cie pełno, wszysko wiysz nejlepij, gupiś jak bót z lewej nogi. Powiydz mi co sie takigo zmiyni teraz musisz pisać cobyś dostoł na konto, a potym cobyś dostoł do rynki. Wilko mi mecyja, chyba, że nie umiysz pisać!
2018-06-25 17:01:22
bronek91: @piotr44pl "teraz musisz pisać cobyś dostoł na konto, a potym cobyś dostoł do rynki."- cytat Oczywiście pozornie niewielkie zmiana, systemowo ogromna. To tak jakbyś nagle babie zaczął godać o wszystkich wydatkach na kochankę/Kochanki, a wcześnij sama sie musiała pytać;D:D:D Widzisz różnicę??? Oczywiście w drugim lub modyfikowanym kierunku tez można wyjaśnić. Zgodnie z zakładanym trendem zachowania ludności, który z pewnością się ziści. Kolejne zwiększenie kontroli nad przepływem finansów:D:D:D Bardzo niewielka zmiana :D:D:D Bardzo korzystna dla banksterów ale oczywiście wszystko czynione bezinteresownie, non- profit, z największym altruizmem dla dobra klientów.
2018-06-25 21:24:42
krzysztof.mm: w domu nie miał nic do gadania, w szkole się z niego wyśmiewali - teraz odreagowuje nad klawiaturą
2018-06-26 15:19:48
koszor: To prawda, że Bronek czasem przesadza, ale tutaj ma dużo racji. NWO nadchodzi, totalna kontrola wszystkiego. Ale niewiele osób to widzi.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: