Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wybory tuż tuż

Dwukrotnie w tym roku pójdziemy do urn wyborczych. Jesienią w Polsce odbędą się wybory samorządowe. Wcześniej, bo już za niespełna dwa tygodnie, wybory do Parlamentu Europejskiego.

25 maja Polacy, spośród 1279 kandydatów wybiorą 51 osób, które otrzymają mandat posła do Parlamentu Europejskiego. Choć wybory za niespełna dwa tygodnie, to kampania w naszych miastach, można rzec, jest martwa. Sporadycznie przy drogach wiszą banery, gdzieniegdzie pojawiają się plansze reklamujące konkretne nazwisko. Rozstawione na miejskich rynkach tablice ogłoszeniowe świecą pustkami, lub co najwyżej, wiszą na nich urzędnicze obwieszczenia. Kandydaci nie kwapią się do zaprezentowania się wyborcom, choć to oni, za nieco ponad dwa tygodnie zadecydują, który z nich trafi na dobrze płatną posadę.

Warto, zanim pójdzie się do urny, zapoznać z tym jak głosować, oraz czy jesteśmy na spisie wyborców. O zbliżających się wyborach, z Konradem Popławskim, naczelnikiem Wydziału Spraw Obywatelskich i Obronnych Urzędu Miejskiego w Skoczowie, rozmawia Jan Bacza
 

Już można sprawdzać czy nasze nazwiska znajdują się na listach wyborczych.

Spisy wyborców już są dostępne, można złożyć wniosek i sprawdzić czy się jest na spisie wyborców. Jeżeli ktoś nie ma zameldowania na terenie naszej gminy, a chce zagłosować, może sie dopisać do spisu wyborców. Można się również dopisać do rejestru wyborców, czyli jeśli na stałe osiądzie już Skoczowie.

Co musi przynieść ze sobą taka osoba.

Wystarczy dowód osobisty stwierdzający tożsamość. Na miejscu wypełnia specjalny druk, wniosek o dopisanie do spisu, bądź rejestru wyborców. Decyzja wystawiana jest w ciągu trzech dni oraz niezwłocznie doręczana wnioskodawcy.

To w przypadku, gdyby w dniu wyborów ktoś na przykład z Bielska chciał zagłosować w Skoczowie.

Tak, wówczas dopisuje się tylko do spisu wyborców. My powiadamiamy właściwy organ, gdzie ta osoba jest zameldowana, żeby go tam wykreślili, a my go wpisujemy do siebie. To po to, by uniknąć sytuacji podwójnego głosowania.

Jak wygląda kwestia osób niepełnosprawnych, jak będzie wyglądało ich głosowanie.

Mogą one to uczynić za pomocą pełnomocnika. Taka możliwość jest już od kilku lat. Osoba niepełnosprawna może wypełnić wniosek o udzielenie pełnomocnictwa. Pełnomocnik z kolei wypełnia druk przyjęcia pełnomocnictwa. Te dokumenty trafiająco nas do urzędu. Ważną rzeczą jest również to, żeby trafiła do nas kopia stopnia niepełnosprawności tej osoby. Nasi pracownicy umawiają się na spotkanie w domu tej osoby niepełnosprawnej i w obecności urzędnika oraz pełnomocnika sporządzany jest akt pełnomocnictwa.

Jaka jest dalsza rola pełnomocnika?

Z aktem pełnomocnictwa, pełnomocnik idzie do komisji, na terenie której osoba niepełnosprawna jest zameldowana. Pobiera kartę, popisuje się w spisie wyborców w miejscu osoby, którą reprezentuje i głosuje.

Ale część osób niepełnosprawnych będzie chciała sama zagłosować, jak wygląda kwestia dostępności lokali wyborczych do ich potrzeb?


Osoby niepełnosprawne mogą sie dopisywać do komisji, które są przystosowane dla ich potrzeb. To lokale z podjazdami bądź windami. Osoba taka, jeśli komisja w miejscu jego zamieszkania nie jest przystosowana do obsługi niepełnosprawnych, może zapisać się do dowolnej komisji. Trzeba to jednak wykonać do 11 maja. W przypadku Skoczowa do dyspozycji jest dziewięć komisji przystosowanych do obsługi osób niepełnosprawnych.

Podczas poprzednich wyborów gmina umożliwiała także transport.

Tak, wystarczy do nas zadzwonić. Zapewnimy dojazd takiej osobie jeżeli będzie taka potrzeba. Przy każdych wyborach mamy do dyspozycji samochód przygotowany do przewozu osób niepełnosprawnych.

Wybory w niedzielę 25 maja.

Tak, głosować będzie można od godziny 7 do 21.

Już wiadomo jak będzie wyglądała karta do głosowania?

Jest to broszurka w formacie A4, będzie miała 11 stron. Na każdej z stron znajdować się będzie lista danej partii i nazwiska. Głosujemy poprzez oddanie tylko jednego znaku X na jedno nazwisko z całej broszurki.

Dziękuję za rozmowę

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: