Wybory 2020 (1): głosowanie korespondencyjne
Każdy, kto ma polskie obywatelstwo, będzie głosować w Polsce, ma co najmniej 18 lat i prawa wyborcze może zgłosić – elektronicznie, ustnie, pisemnie – zamiar głosowania korespondencyjnego. Zgłoszenia takiego należy dokonać najpóźniej 12 dni przed wyborami, do 16 czerwca. Osoby, które w dniu wyborów będzie obowiązywać kwarantanna lub izolacja powinny zgłoszenie dokonać do piątego dnia przed wyborami, czyli do 23 czerwca. Natomiast osoby, których obowiązkowa kwarantanna lub izolacja zaczęły się później niż 5 dni przed wyborami zgłoszenia dokonują do drugiego dnia przed wyborami, tj. do 26 czerwca.
Zgłoszenie elektroniczne dokonujemy na portalu www.GOV.pl. Należy wybrać usługę Zgłoś zamiar głosowania korespondencyjnego dla osób głosujących w Polsce, a następnie postępować zgodnie z krokami znajdującymi się na stronie.
Chęć głosowania korespondencyjnego można też zgłosić ustnie lub pisemnie komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy w gminie, w której jesteśmy ujęci w spisie wyborców. Zgłoszenie powinno zawierać: nazwisko i imię, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL wyborcy, wskazanie adresu, na który ma być wysłany pakiet wyborczy wskazanie numeru telefonu lub adresu poczty elektronicznej (e-mail).
Osoby niepełnosprawne z dysfunkcją wzroku chcące otrzymać w pakiecie wyborczym nakładkę na kartę do głosowania sporządzoną w alfabecie Braille’a zamawiają ją podczas zgłaszania chęci głosowania korespondencyjnego.
W kolejnym odcinku przedstawimy podstawowe informacje dotyczące głosowania w lokalu wyborczym w tym przez osoby niepełnosprawne.
AK/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.