Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wybory 2007

O godzinie 6.00 rozpoczęły się w Polsce wybory parlamentarne. Otwartych zostało ponad 25 tys. lokali wyborczych. Głosować będzie można do godziny 20.

KTO może głosować?
Prawo wybierania posłów i senatorów ma każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania skończy 18 lat. Nie mogą wziąć udziału w wyborach osoby, które zostały pozbawione praw publicznych orzeczeniem sądu, praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu, a także te, które zostały ubezwłasnowolnione.


GDZIE można głosować?
Jeśli głosujesz w miejscu zameldowania, to wystarczy, że udasz się do właściwego lokalu wyborczego. Informację o tym, gdzie znajduje się Twój lokal wyborczy, znajdziesz w obwieszczeniach umieszczonych na słupach informacyjnych w Twojej okolicy, na klatkach schodowych i w urzędzie gminy. Zwykle jest to ten sam lokal co w poprzednich wyborach.


JAK głosować?
Głosować możesz w lokalu wyborczym w godzinach od 6:00 do 20:00. Swój głos oddajesz na karcie do głosowania. W wyborach parlamentarnych otrzymujesz dwie karty: na jednej wybierasz posłów, na drugiej – senatorów.

Weź ze sobą dowód osobisty lub paszport oraz – jeśli głosujesz poza miejscem swojego zameldowania – zaświadczenie o prawie do głosowania. Swoją tożsamość potwierdzasz podpisem, a następnie – po otrzymaniu karty do głosowania – udajesz się do kabiny lub w inne miejsce lokalu wyborczego, które zapewnia tajność głosowania.

Wybory do Sejmu
Na karcie do głosowania do Sejmu znajdziesz nazwiska pogrupowane w listy. Listy są zgłaszane przez komitety wyborcze. Każda z nich ma swój numer. Najpierw musisz podjąć decyzję, na którą listę chcesz oddać głos. Gdy już zdecydowałeś, stawiasz znak „x” w kratce z lewej strony nazwiska osoby, którą chcesz wybrać.

Twój głos jest ważny, jeśli postawisz jeden, a nawet więcej niż jeden znak „x” na tej samej liście – w tym wypadku pierwszeństwo w uzyskaniu mandatu zdobywa ten kandydat, którego nazwisko jest umieszczone na liście na pierwszej pozycji. Twój głos pozostaje ważny, jeśli na karcie do głosowania umieścisz swoje komentarze, rysunki, przemyślenia, o ile nie naruszają one kratki przeznaczonej do oddania głosu.

Twój głos uznaje się za nieważny, jeśli postawisz więcej niż jeden znak „x” na kilku listach oraz gdy nie postawisz znaku „x” na żadnej z list.

Wybory do Senatu
Na karcie do głosowania w wyborach do Senatu nie masz już list wyborczych, ale spis kandydatów z zaznaczeniem partii lub komitetu, z których startują. Liczba osób, które możesz wskazać, zależy od tego, ilu senatorów wybiera się w Twoim okręgu wyborczym.
Informację o tym możesz znaleźć w obwieszczeniu, które z pewnością będzie dostępne w każdym lokalu wyborczym, a także na stronie Państwowej Komisji Wyborczej www.pkw.gov.pl i na słupach informacyjnych w Twojej okolicy.

Gdy już dokonałeś wyboru, karty do głosowania wrzucasz do urny. Ponieważ wybory muszą być przeprowadzane w sposób tajny, Twoja karta powinna być w chwili wrzucania zgięta, tak aby jej zadrukowana część pozostała niewidoczna.
Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną i potrzebujesz pomocy, kartę może wrzucić za Ciebie inna osoba, z wyjątkiem członków komisji wyborczej.

 

Panuje cisza wyborcza. Redakcja bardzo prosi o nie wpisywanie agitacji wyborczych. Komentarze będą usuwane.

źródło: 21pazdziernika.pl
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: