Wybitny artysta z Harbutowic
Za swoją twórczość artystyczną został nagrodzony licznymi odznaczeniami. Najważniejsze odznaczenie to Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dla osoby lub instytucji, która w znaczny sposób współtworzy Polskie Dziedzictwo Kultury.
Wielu polskich grafików wzoruje się na znakach autorstwa Pana Śliwki. Powstały wystawy, których tematem przewodnim były znaki, inspirowane projektami „Artysty z Harbutowic”. Dźwięczne nazwisko autora pobudziło kreatywność wystawców i w nieco zabawniejszy sposób przedstawiły twórczość Artysty. „Jak Śliwka w kompot. Polscy ilustratorzy Karolowi Śliwce" to jedna z wystaw, która przedstawiała projekty polskich grafików, inspirowanych projektami Pana Śliwki. Każdy grafik otrzymał logo zaprojektowane przez Pana Śliwkę. Ich zadanie nie było proste. Artyści musieli stworzyć nowe logo, które miało być interpretacją znaku.
Logo PKO, Instytutu Matki i Dziecka czy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad to tylko kilka najbardziej popularnych znaków od „Artysty z Harbutowic”. Przetrwały one po dzień dzisiejszy, ponieważ są unikatowe oraz zostały zaprojektowane dla ogromnych instytucji. Miliony Polaków mają styczność z tymi znakami na co dzień, ale tylko nieliczni zagłębili się w historię tej ikonografii.
Od 8 lipca do 14 października w Muzeum Miasta Gdyni będzie trwała wystawa, na której zostaną wystawione nie tylko najważniejsze projekty Pana Śliwki, ale również narzędzia z pracowni artystycznej grafika. Będzie to piąta wystawa z cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”, ale pierwsza wystawa w pełni poświęcona całej twórczości Artysty
AT
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.