Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wstęga przecięta, kładka oddana

Niespełna pięć miesięcy trwała budowa nowej kładki nad Wisłą w Skoczowie. W poniedziałek 21 września uroczyście oddano ją do użytku. Nowa przeprawa jest szersza od poprzedniej, nie ma również podpór w rzece. Tym samym, nie zagraża jej wysoki poziom wody.

Dźwięki skoczowskiego hejnału „Przez wodę koniczki, przez wodę...” towarzyszyły otwarciu kładki nad Wisłą w Skoczowie. Nowy obiekt został oficjalnie oddany do użytku po kilku miesiącach budowy. Prace rozpoczęły się w połowie maja. Zakończyły początkiem września.

Nim jednak przystąpiono do prac rozbiórkowych, równolegle ze starym obiektem, postawiono tymczasową kładkę. Tak, aby mieszkańcy nie musieli nadrabiać drogi, chodząc przez most drogowy, znajdujący się poniżej biegu rzeki.

Jak przypominał Antoni Kratki, prezes firmy IMB Podbeskidzie, wykonującej inwestycję - To czwarty obiekt w tym miejscu. Pierwszy powstał w latach dwudziestych minionego wieku. Zniszczony został w czasie okupacji. Po wojnie został odbudowany, drewniana przeprawa służyła do lat pięćdziesiątych. Później powstał nowy obiekt na konstrukcji stalowej, ustawiony był na czterech podporach. To powodowało, że przy każdym wezbraniu wody, płynące z nią konary uderzały w filary, utrudniało to przepływ wody. Ten nowy obiekt powinien służyć przez kolejne kilkadziesiąt lat.

Inwestorem był Urząd Miasta Skoczowa. To jest dzień historyczny, powstał obiekt, który na wiele lat wpisze się w krajobraz miasta. Mam nadzieję, że także w tym roku otworzymy kolejny obiekt. I Wisła nie będzie w Skoczowie stanowić problemu. Będziemy się nad nią przechadzać i w każdej chwili będziemy mogli przejść z jednej strony na drugą. Bez przeszkód, wygodnie. - mówił do zebranych Burmistrz Mirosław Sitko.

Nowa kładka jest szersza od starej, w sytuacjach kryzysowych, będzie mogła służyć jako most dla pojazdów służb ratunkowych. Kładka ma nowoczesne oświetlenie ledowe. Kolejną inwestycją będzie poprawa stanu nawierzchni chodników w parku od strony ulicy Wiślańskiej. Ostateczny koszt inwestycji wyniósł 2 miliony 160 tys. zł. Znaczna część inwestycji została sfinansowana dzięki rządowej promesie na usuwanie skutków powodzi.


JB


źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

17
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-09-22 13:18:02
ferda13: ?Przez wodę koniczki, przez wodę...? czy \"Bez woda, koniczki, bez woda\"?
2015-09-22 13:46:30
bartoo: Żenada osiągnęła poziom szczytowy. Toż to zwykła budowa kładki a tu jacyś panowie z trąbkami, wtęgi, jeszcze biedne dzieci w ten cały cyrk wciągnięte. Oczywiście nie obyło się bez \"wójta i plebana\" którzy dumnie zaznaczyli swoją obecność na tej jakże dostojnej uroczystości. Wstyd mi za miasto w którym przyszło mi mieszkać.
2015-09-22 13:47:12
Gal: Druga fotka zrobiona oszczędnie tak, aby plebs nie zdołał podwiesić się pod decydentów. A to prawie fotografia rodzinna Baczów.
2015-09-22 15:15:40
moonia: Odważy się ktoś przejść po górze?
2015-09-22 15:27:35
marian1951: Jak zwykle komentarze samych malkontentów, nic się nie podoba.. wszystko be.Sami zrobiliby lepiej i więcej.No coment.
2015-09-22 16:19:17
crank: Wiekopomne wydarzenie w zrujnowanym kraju, więc musiała być wstęga i tłum lokalnych oficjeli z księdzem na czele.
2015-09-22 17:14:54
szymo324: Była kładka zamknięta - źle, bo zamknięta. Była otwarta jedna strona - źle, bo ciasno i ciężko się minąć. W końcu doczekaliśmy się naprawdę porządnej przeprawy przez Wisłę to oczywiście znów się coś nie podoba. Bo wielkie otwarcie, bo burmistrz, bo ksiądz, bo dzieci biedne, bo trąbki, bo muzyka, itd., itd.<br />Wysadzić w powietrze. Będziecie wpław się przedostawać na drugi brzeg to będziecie mogli sobie ponarzekać, że woda zimna, że brudno i generalnie jakoś tak mokro.
2015-09-22 21:30:33
crank: Ratusz bogaty, to może sobie wszystko świętować. Ostatnio głównie tym się zajmuje.
2015-09-22 21:33:02
CZŁONEK: Szymo324 masz rację . Skurn życzę ci uchodźców pod domem i koran pod łóżkiem i na kolanach przyjdziesz do księdza , wcześniej czy później . Chciała bym poznać cię człowieku i pogratulować pychy i głupoty. Ciągle wam się coś nie podoba, ale cóż są ludzie parapety i klamki.
2015-09-22 22:04:46
Skurn: @CZŁONEK: Ej, a ty wiesz, czemu my o Andrzeju i tym obozie? Bo mamy wrażenie, ze chyba niekoniecznie. <br /><br />A za tych uchodźców dzięki. Pomodlimy się za nich w niedzielę.
2015-09-22 22:13:22
alternatywy 5: Bezbożnicy i tz. reformatorzy mają uczulenie na księży, ale gdy przychodzi potrzeba to lezą do kościoła i na plebanię, bo sakramenty, bo tradycja, bo co ludzie powiedzą....ale w domach, knajpie, na forum ryła będą drzeć, pouczając według swojej żałosnej fantazji. <br />Podobnie ma się do włodarzy - nie ważne, że robią coś dobrego, pożytecznego i z uczciwością - NIE, musi być kontra, bo to PiSiory z zakonnikami. Dla takich ideałem jest komuch, krętacz, oszust, aferzysta i len biurokrata. POprostu stuknięte czuby, dzieci i wnuki wujka stalina.<br />
2015-09-22 22:15:17
Leszek*: Taka piękna kładka! Inwestycja zorganizowana przez władze miasta a zrealizowana przez najrzetelniejszą firmę inżynieryjną na Podbeskidziu i Śląsku. Cieszyć będzie przede wszystkim mieszkańców Skoczowa. Najbardziej niech cieszy tych narzekaczy sfustrowanych, którzy jeszcze niczego wielkiego w swoim życiu nie zrobili i nie zrobią, bo są bardzo zajęci mówieniem fałszywego świadectwa przeciw kazdemu napotkanemu. <br /><br />Kapłan miejscowy winien uczestniczyć w takich znamiennych chwilach. Dowód? Skoro osoba najbardziej zasłużona dla Miasta Skoczowa, czyli sam Prezes IMB Podbeskidzie na zdjęciu stał obok niego - to dowód, że kapłan jest na własciwej uroczystości.<br />Szacun i czapki z głów Panowie!
2015-09-23 06:46:53
cd minerwa: Masz racje alternatywy - jak piszezsz , ze miejsce ksiedza jest w kosciele, plebani, ja dodam jeszcze przy biednych i potrzebujacych a nie na fetowaniu uzytku publicznego. <br />@Leszek - czyzby prezez IBM byl bogiem, ze stanie ksiedza przy niemu jest takie wazne i ze jest na wlasciwym miejscu ? Masz racje - Twoje przyklady to falszywe swiadectwo....
2015-09-23 11:00:04
NoNick: NA jednym ze zdjęć jest organizacja przestępcza !!!! do tego skoczowska
2015-09-23 23:38:48
alternatywy 5: minerwo - celebrytko PRLu....tak właśnie mawiali złośliwie komuniści w latach swej świetności. <br />Most został pokropiony więc spotkanie z rogatym będzie raczej niemożliwe, ale znam takie mosty gdzie stale przesiaduje - chcesz namiar?
2015-09-24 06:46:33
cd minerwa: Jak gusla szamanow - czy nie widzisz , ze to osmiesza religijnosc. A moze to wiara, ze poswiecony most nie potrzebuje gwarancji i bedzie wieczny ( gdzies wyczytalam ) . To gratuluje takiej wiary.<br />Daj namiary ksiedzu, ze jeszcze sa mosty, gdzie przesiaduje rogaty - wystarczy hokus pokus i po nim. Proste ...<br />
2015-09-30 12:28:17
mariobross1977: Wszystko ładnie pięknie wyglądało na początku. Ale ostatnio komuś przeszkadzało więc musiał kopnąć i uszkodzić słupek na kładce to już normalne w Skoczowie bo cóż mogło by być wiecznie najlepiej zniszczyć zdewastowac!! Mało tego jeszcze wymiociny na kładce to już przesada za chwilę będą załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne!!! Oj ludzie ludzie wy nic nie potraficie uszanować!! Skopac zniszczyć zdemolowac to jest waszą dewizą.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: