Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wspomnienie Synagogi w Ustroniu

Już w sobotę, 14 września o godzinie 15:00 przy ustrońskim Pomniku Synagogi (znajdującym się na ul. Ogrodowej 10) rozpoczną się obchody upamiętniające 80. rocznicę spalenia synagogi, która mieściła się w grodzie pod Czantorią. Wydarzenie objął honorowym patronatem poseł na Sejm RP Mirosław Suchoń.

- Uroczystość rozpocznie się dźwiękiem szofaru - żydowskiego rogu ceremonialnego. Następnie planowane jest odczytanie Apelu Pamięci z nazwiskami ustrońskich ofiar Holokaustu, modlitwy duchownych Kościoła Katolickiego, Kościoła Ewangelciko-Augsburskiego, Kościoła Zielonoświątkowego oraz przedstawiciela Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Uroczystościom będzie towarzyszyć oprawa artystyczna z utworami muzyki klasycznej i żydowskiej - informuje Instytut Śląska Cieszyńskiego, główny organizator obchodów.

W trakcie wydarzenia głos zabiorą poseł Mirosław Suchoń, burmistrz Przemysław Korcz, członek Zarządu Powiatu Cieszyńskiego Christian Jaworski oraz radny powiatowy Janusz Hudziec.

Po zakończeniu uroczystości pod pomnikiem (o godzinie 17:00) na ustrońskim rynku odbędzie się koncert muzyki żydowskiej. Został on objęty patronatem burmistrza miasta Przemysława Korcza. 

W imieniu organizatorów zachęcamy do uczestnictwa w uroczystościach.

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

13
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-09-12 17:28:34
donekT: Co???? żydowskiej świątyni, ???? A jaka to ŻYDOWSKA ŚWIĄTYNIA była w Ustroniu? Jakaś "Nowa Jakość w Samorządzie" się szykuje.
2019-09-12 17:32:19
donekT: Podejrzewam, bez uzasadnienia, że pewnie wymyślił to ten specjalista od "Austro-Węgierskiego", do tego "zaboru", Śląska Cieszyńskiego???
2019-09-12 17:35:16
donekT: Szanowni Państwo, Żydzi, a szerzej Izraelici, mieli tylko jedną ŚWIĄTYNIĘ, w JEROZOLIMIE na SYJONIE! Wg Biblii i tradycji została zbudowana przez Salomona.
2019-09-12 17:46:28
donekT: Obecnie Naród Wybrany oczekuje i dąży do odbudowy III ŚWIĄTYNI, ABY PRZYWRÓCIĆ KULT! I ŚWIĄTYNIA została zniszczona przez Nabuchodonozora, a po odbudowie, II ŚWIĄTYNIA została zburzona w 70 r. przez Tytusa. Reszty dzieła zniszczenia dokonał Cesarz Hadrian, który do dziś uchodzi ZA PRZEKLĘTEGO przez pewne Wyznanie (à propos, Cesarz Hadrian obecnie jest nazywany przez niektórych cesarzem LGBTQ+). Tereny Świątyni (część pozostałości) obecnie okupuje inna religia.
2019-09-12 17:50:43
donekT: Zdaje się, że ktoś w regionie faktycznie próbuje naśladować .Nowoczesnego Ryszarda Petru. Z jakiej Pan Suchoń jest partii??? Tej samej co szef STOWARZYSZENIA Instytut Śląska Cieszyńskiego???
2019-09-12 17:52:55
donekT: Duchownych .... Nie wszyscy przedstawiciele wymienionych Związków Wyznaniowych są duchownymi... już pomijam....
2019-09-13 10:33:54
Tustela: do wiadomości donekT- Cieszyn wraz z Księstwem Cieszyńskim nigdy nie był pod zaborem austro-węgierskim był niezależną prowincją CK traktowaną po macoszemu ,ale zawsze, to nasz król oddał Śląsk jak niechcianego p.a:( a teraz krzywousty poprawia prezesa jaki to niby Śląsk patriotyczny i niezbędny Najjaśniejszej - taka smutna rzeczywistość, a narodowi wybranemu to po co dokuczać swoje wycierpieli - amen,
2019-09-13 16:14:09
donekT: Tustela, jeszcze raz, w kwestii "ZABORU" do tego "AUSTRO- WĘGIERSKIEGO", a także Pozostałości na terenie Ustronia Pewnego Przybytku, znajdujące się w Jerozolimie, jak również w kwestii podobnego rodzaju REWELACJI, z którymi za pośrednictwem tego portalu spotykam się po raz pierwszy, (choć ten portal nie jest ich źródłem), Tobie Tustela proponowałbym zasięgać informacji u samego źródła, właśnie o działającym na terenie regionu, LEMINGRADZKIM THINK TANKU mowa. PS co do nazwy prowincji w ramach Naddunajskiej Monarchii, poprawnie powinieneś używać terminologii ŚLĄSK AUSTRIACKI, jednak jakie są wytyczne pewnego ośrodka, pytaj u źródła.
2019-09-14 15:48:00
czesiohill: donkaT znowu boli brzuch. Chciałbym Ci przypomnieć, że niejaki J. z Nazaretu ze świątyni, czyli budynku pogonił uczonych. Budynki nie były dla Niego, a jednak Jego wyznawcy na budynkach opierają swoją wiarę. Dlatego o budynkach innych, starszych religii łaskawie zamilcz, chyba że musisz. A tak w ogóle to ciekawe, że Ty MUSISZ każdy temat obszczekać i z reguły opluć. Oczywiście zgodnie z zasadami Twoje riposty zostaną przemilczane.
2019-09-14 16:11:31
donekT: czesiohill: ..... starszych religii.... HA HA HA HA Na jakiej podstawie "starszych"??? czesiohill napisałeś cytat "ze świątyni, czyli budynku pogonił uczonych" koniec cytatu... Coś Ci czesiohill się znowu pomerdało... jak zwykle... Co ciekawe, wiele razy, nawet na tym portalu, odnosiłem się do przedstawianego fragmentu. Jak jest wg Biblii ???
2019-09-14 16:13:17
donekT: Zbliżała się pora Paschy żydowskiej i Jezus udał się do Jerozolimy. W świątyni napotkał siedzących za stołami bankierów oraz tych, którzy sprzedawali woły, baranki i gołębie. Wówczas sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał. Do tych zaś, którzy sprzedawali gołębie, rzekł: «Weźcie to stąd, a nie róbcie z domu mego Ojca targowiska!» Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że napisano: GORLIWOŚĆ O DOM Twój pochłonie Mnie.
2019-09-14 16:16:59
donekT: czesiohill, Od kiedy utożsamiasz BANKIERÓW z UCZONYMI??? czesiohill, jakieś masz wygórowane mniemanie w odniesieniu do konkretnej grupy społecznej (BANKIERÓW), ciekawe, z czego to wynika???
2019-09-14 21:32:03
stefanbbn: donek ma racje nie mozna mowic o swiatyni tylko o synagodze-czyli miejscu zebran: (od grec. sinagein = zbierać [się]; hebr. be(j)t ha-kneset = dom zgromadzenia; jid. bejsakneses); bóżnica; tempel; modlitewnia; dom modlitwy; szkoła żydowska (łac. schola judeorum, niem. jüdische Schule bądź – zwłaszcza w średniowieczu – Judenschul; od jej niemieckiej nazwy pochodziło określenie w języku jidysz – szuł) – 1. po zniszczeniu Drugiej Świątyni Jerozolimskiej (70 n.e.) najważniejsza instytucja judaizmu, pełniąca jednocześnie kilka zasadniczych funkcji, jako miejsce: gromadzenia się wspólnoty lokalnej, nauczania, odprawiania publicznych modłów z udziałem co najmniej dziesięciu dorosłych Żydów (minjan). S. nie jest „świątynią”, choć w pewnym uproszczeniu bywa tak nazywana, bowiem w zasadzie miano owo i funkcje (zwł. miejsca obecności Boga) są w judaizmie zastrzeżone wyłącznie dla Świątyni Jerozolimskiej. Równocześnie jednak szczególne znaczenie s. wywodzone jest ze słów proroka Ezechiela, który zapowiada, że sam Bóg będzie „sanktuarium” wśród wygnanych i rozproszonych Izraelitów (Ez 11,16). W większości tłumaczeń chrześcijańskich tego wersu mowa jest o krótkości czasu, w którym ów stan będzie trwał (”… przez krótki czas będę dla nich świątynią w tych krajach, do których przybyli”); natomiast w żydowskich – o „małym sanktuarium” (także w przekładzie na j. pol. z XVI w., dokonanym przez Jakuba Wujka – „będę im świątnicą małą w ziemiach do których zaszli”). Na tej ostatniej interpretacji słów – w tradycji żydowskiej odnoszonych bezpośrednio do s. – opiera się różnica nadawanego jej znaczenia w stosunku do be(j)t (ha-)midraszu. Choć on również jest miejscem gromadzenia się, nauczania i modlitwy, to jednak w nim można było jeść i pić, palić tytoń, nocować, czego nie można było czynić w s., jako „małym sanktuarium”. Natomiast zwolennicy judaizmu reformowanego, na określenie swych synagog postępowych używali właśnie określenia tempel (świątynia)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: