Wspólnie nad Olzą
W tym roku na cieszyńskim rynku odbyła się Inauguracja V Międzynarodowego Festiwalu czytania nad Olzą, a jednocześnie II Międzynarodowego Tygodnia Czytania Dzieciom (MTCD) w ramach programu Bezpieczny Cieszyn.
Za nami kolejna Inauguracja Międzynarodowego Festiwalu Czytania nad Olzą.
- Mimo niepogody wiele dzieci wzięło udział w imprezie – i to zarówno grupy zorganizowane, jak i mali indywidualni uczestnicy z mamusiami, babciami, czy rodzeństwem. Dopisali również goście honorowi, więc Lokomotywa J. Tuwima czytana ze sceny zabrzmiała godnie i wspaniale. Czytali posłowie – Pani Aleksandra Trybuś i Czesław Gluza, czytał Pan Starosta Jerzy Nogowczyk, czytał zastępca Burmistrza Czeskiego Cieszyna i burmistrzowie Cieszyna, dyrektorzy cieszyńskich i czeskocieszyńskich instytucji kultury, wybitne osobistości ze świata kultury i sponsorzy, by uświadamiać dorosłym i dzieciom, że czytać warto i trzeba, bo czytanie pomaga nam poznawać świat i innych ludzi, także siebie samego, zaś czytanie najmłodszym wzmacnia więzi pomiędzy rodzicem i dzieckiem – mówi Izabela Kula dyrektor Biblioteki Miejskiej w Cieszynie - Wraz z Lokomotywą ruszyły imprezy dedykowane uczestnikom Festiwalu – przedstawienia teatralne, występy artystyczne, głośne czytanie… Nie zabrakło tekstów wierszy i piosenek o bezpieczeństwie – wszak impreza organizowana była we współpracy ze służbami mundurowymi – cieszyńską Strażą Miejską, Komendą Powiatową Policji, Komendą Straży Pożarnej i Komendą Straży Granicznej. Małych uczestników imprezy kusiło też swoimi atrakcjami wesołe miasteczko, czy Ciuchcia kursująca dookoła Rynku, w której czytano bajki i wierszyki.
Przygotowanie imprezy to wysiłek wielu osób.
- W przygotowania włączyły się służby mundurowe, w tym przede wszystkim Straż Miejska i Policja.Wsparł działania COK Dom Narodowy i, co najważniejsze, przyjął nas pod swój dach podczas deszczu. Dzięki uprzejmości dyrektora i pracowników Domu Narodowego wszystkie imprezy, włącznie z warsztatami, pomimo niepogody odbyły się.Centrum Helen Doron nie tylko wsparło finansowo Festiwal, ale przygotowało wiele ciekawych imprez w ramach Inauguracji: warsztaty językowe i występ artystyczny uczniów Centrum HD. Wsparcia i atrakcji w postaci warsztatów archeologicznych i nagród dla laureatów konkursu fotograficznego „Familijna przygoda z książką” (organizowanego wspólnie przez Bibliotekę, Bibliotekę Śląską i Dream Park) udzielił Dream Park Ochaby. W konkursie wzięli udział uczestnicy z całego województwa śląskiego. Ogromne podziękowania należą się też sponsorom, bez których nie zrealizowalibyśmy Festiwalu: Centrum Helen Doron, Energetyka Cieszyńska Sp. z o.o., INFOBOX Sp. z o.o., Castorama Polska Sp. zo.o., Bank BGŻ. Dziękujemy też wychowankom Przedszkola Bajlandia za wspaniały występ i cudne wykonanie popularnego utworu "Koko Euro spoko", które poruszyło całą publiczność i nagrodzone było burzą oklasków. Ogromne podziękowania należą się rodzicom i uczniom Alternatywnej SP w Cieszynie, która specjalnie na czerwcową Inaugurację Festiwalu przygotowała występ „Król Maciuś I i jego poddani”. W spektaklu wystąpiła również sama pani dyrektor Marcela Tessar. Występ był przygotowany w związku z ustanowieniem roku 2012 Rokiem Janusza Korczaka - wylicza dyrektor Biblioteki Miejskiej w Cieszynie.
Barbara Stelmach-Kubaszczyk
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.