Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Woda nasza powszednia... Światowy Dzień Wody ONZ

Poziom wód gruntowych się obniża, śniegu tego roku było jak na lekarstwo, a parasoli też dość często nad głową nie rozkładamy. Jednak mimo wszystko wody nie powinno nam zabraknąć w kranach, a jakby co, to Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej są przygotowane również i na tę awaryjną sytuację. A dzisiaj właśnie obchodzimy Światowy Dzień Wody ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku.

Choć eksperci zarówno z krakowskiego oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego (któremu podlega nasz region) jak i z Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej podkreślają, że długoterminowe prognozy są trudne do przeprowadzenia. – Czy grozi nam susza? To zjawisko złożone, które zależy od wielu czynników, zasobów wód podziemnych, grubości pokrywy śnieżnej czy wreszcie opadów deszczu bądź ich braku – mówi Anna Śmiech, p.o. kierownika Biura Prognoz Hydrologicznych IMGW w Krakowie. – Na dzień dzisiejszy możemy wypowiedzieć się co do aktualnej sytuacji hydrologicznej w regionie oraz znając prognozy meteorologiczne powiedzieć jakich stanów wody spodziewamy w ciągu najbliższych 48 godzin.

– Nasze prognozy są kilkutygodniowe i one mówią, że wiosna będzie normalna – dodaje Prezes Zarządu Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej Janusz Stec. – Natomiast jedno jest niepokojące. Zwykle o tej porze roku góry były zasypane śniegiem i to jest taki naturalny zbiornik wody. W tym roku tak nie ma i dla nas jest to niepokojące zjawisko, ponieważ tak samo się zaczął też rok ubiegły, który zakończył się bardzo groźnie sytuacją suszy hydrologicznej i pewnym zagrożeniem zwłaszcza dla ujęć indywidualnych.

Nie ma natomiast zagrożenia dla osób pobierających wodę z Wodociągów. Woda jest w zbiorniku Wisła-Czarne – który zaopatruje przede wszystkim Wisłę i Ustroń – a także ujęcia wód podziemnych są dość głębokie. – Ponadto mokra mimo wszystko jesień i mało śnieżna zima odbudowała wody powierzchniowe, czyli zbiornik w Czarnem został uzupełniony. W razie ewentualnych problemów z dostarczanie wody pitnej istnieje jeszcze rezerwa wody ze strony czeskiej z wybudowanej w XIX wieku magistrali. – Korzystaliśmy z niej w niewielkiej ilości. Ja to tylko mówię w perspektywie tego, gdyby było bardzo źle.

Woda do Cieszyna czerpana jest z Pogórza, znajdującego się przy drodze ekspresowej na Bielsko przy skręcie na Brenną. Z kolei inne miejscowości, m.in. Skoczów i Hażlach mają swe własne ujęcia.

W powiecie niemal 90 proc. mieszkańców jest podłączona do wodociągów, choć część osób korzysta równolegle i z własnych studni.
– My gwarantujemy jakość wody kontrolowaną na bieżąco przez Sanepid. Przez nasze własne służby laboratoryjne.

(ÿ)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: