Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Władysław Sosna doceniony

Władysław Sosna, cieszyński przewodnik działający społecznie na niwie turystycznej od początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, został doceniony w ogólnopolskich kręgach. Przyznano mu Nagrodę Literacką im. Władysława Krygowskiego.

W piątek 20 stycznia Władysław Sosna odebrał nagrodę z rąk Redaktora Naczelnego "Wierchów" Wiesława Wójcika, Prezesa Zarządu Głównego PTTK Romana Bargieła i Przewodniczącego Komisji Turystyki Górskiej ZG PTTK Jerzego W. Gajewskiego, którzy specjalnie z tej okazji przyjechali do Cieszyna.

Nagroda Literacka im. Władysława Krygowskiego ustanowiona została w 1999 roku przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego z inicjatywy Komisji Turystyki Górskiej tegoż Zarządu.

Uroczystego wręczenia dokonali podczas walnego zebrania sprawozdawczo-wyborczego Turystycznego Klubu Kolarskiego „Ondraszek” działającego przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie, którego Sosna jest założycielem. - Przesłaniem Nagrody Literackiej im. Władysława Krygowskiego jest upamiętnienie postaci wieloletniego redaktora naczelnego „Wierchów” i wybitnego pisarza górskiego, poprzez honorowanie osób, które swoją działalnością na polu szeroko rozumianego pisarstwa o ziemiach górskich przyczyniły się do rozwoju i popularyzacji wiedzy o nich, przez to zaś do ukazania roli i miejsca gór w historii i kulturze – wyjaśnił Wiesław Wójcik podkreślając, że Władysław Sosna od przeszło półwiecza rzetelnie, z pietyzmem i sumiennością, z autopsyjną znajomością terenu, opisuje umiłowaną przez siebie swoją małą ojczyznę − region Ziemi Cieszyńskiej i Beskidu Śląskiego.

- Ilość i wysoki poziom merytoryczny pisarskich dokonań Władysława Sosny, wciąż twórczo aktywnego mimo zaawansowanego wieku, inżyniera, ale i wybitnego humanisty ceniącego wielkie wartości kultury, są racją, dla której Komitet Redakcyjny „Wierchów” postanowił uhonorować Go Nagrodą Literacką im. Władysława Krygowskiego - podsumował Wójcik po przytoczeniu biogramu urodzonego w 1933 roku w rodzinie Karola Sosny – ślusarza narzędziowego i zawodowego strażaka, oraz Wiktorii Pająk – gospodyni domowej Władysława Sosny.

- Władysława Sosnę od młodości fascynowało piękno i historia rodzinnego regionu, pociągała turystyka górska i kolarska. Już w 1952 roku został członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, a podczas studiów na Politechnice Śląskiej rozpoczął swoją owocną, długoletnią, społeczną działalność w Towarzystwie na niwie organizacyjnej. W latach studiów uzyskał szereg uprawnień turystycznych (przewodnika beskidzkiego, później instruktora przewodnictwa, przodownika turystyki górskiej oraz kolarskiej). Wiedzę i praktykę turystyczną wykorzystywał także jako nauczyciel, organizując dla uczniów wycieczki, zawsze z bogatym programem krajoznawczym – podkreślał przedstawiciel Zarządu Głównego PTTK.

Warto dodać, że Sosna działał na wielu niwach, nie tylko krajoznawczej. Od 1983 roku w Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, wszedł w skład jej władz, m.in. w latach 1999-2005 pełnił funkcję wiceprezesa do spraw wydawniczych. W 1989 roku przyjął obowiązki prezesa Oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie i pełni je owocnie po chwilę obecną. - Od ponad pół stulecia Laureat łączy swoje umiłowanie rodzinnej ziemi, beskidzkich groni − i nie tylko nich − z działalnością pisarską i redakcyjną. Jego dorobek na tej niwie jest prawdziwie bogaty – podkreślał Wójcik.

Przybyły na zebranie wraz z żoną Emilią, również działaczką turystyczną, Władysław Sosna nie krył wzruszenia. Wspominał swój pierwszy, zmontowany z części rower i przyznał, że kiedy w latach pięćdziesiątych zaczynał swą przygodę z krajoznawstwem na dwóch kółkach nie przypuszczał, że w przyszłości przyjdzie mu kierować oddziałową komisją i założyć klub. - Muszę powiedzieć że przez ten cały czas było do kopieczka. I to wcale nie z powodu topografii naszego terenu. Było bardzo wielu takich, którzy na mój widok pokazywali kółko na czole. Dziś „Ondraszek” dobrze funkcjonuje i z tego się bardzo cieszę, że klub wzbogacił działalność tak, jak mnie się nawet nie śniło. I życzę wszelkiej pomyślności w dalszym kręceniu na rowerze – mówił nestor cieszyńskiej turystyki, dziękując jeszcze raz za wszystkie wyróżnienia i ciesząc się, że jego praca na niwie turystyki przyniosła efekty i służy innym.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-01-25 07:58:51
muzzry: Bardzo wielkie brawa dla Pana Władysława i jego żony!!!
2017-01-25 09:00:40
marian1951: Oby takich zaangażowanych społeczników coraz więcej. Dużo zdrowia i sto lat.
2017-01-25 09:07:39
dvid1: Serdeczne gratulacje Panie Profesorze! I podziękowania również za naukę \"końsków\". Wielu lat w zdrowiu życzę Panu i Pańskiej Szanownej Małżonce :-) Tak ZACNYCH ludzi jak Pan wspomina się zawsze z jak najlepszej strony!
2017-01-25 09:21:25
koszor: Gratulacje!<br />
2017-01-25 15:16:33
Ligia: Wielkiego formatu Człowiek - prawdziwy Nauczyciel, Autorytet...Poczytuję sobie za zaszczyt osobistego poznania Pana Profesora Sosny, służył dostępem do źródeł zgromadzonych w swoim imponującym księgozbiorze... Gratulacje z całego serca!<br />
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: