Władysław Sosna doceniony
W piątek 20 stycznia Władysław Sosna odebrał nagrodę z rąk Redaktora Naczelnego "Wierchów" Wiesława Wójcika, Prezesa Zarządu Głównego PTTK Romana Bargieła i Przewodniczącego Komisji Turystyki Górskiej ZG PTTK Jerzego W. Gajewskiego, którzy specjalnie z tej okazji przyjechali do Cieszyna.
Nagroda Literacka im. Władysława Krygowskiego ustanowiona została w 1999 roku przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego z inicjatywy Komisji Turystyki Górskiej tegoż Zarządu.
Uroczystego wręczenia dokonali podczas walnego zebrania sprawozdawczo-wyborczego Turystycznego Klubu Kolarskiego „Ondraszek” działającego przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie, którego Sosna jest założycielem. - Przesłaniem Nagrody Literackiej im. Władysława Krygowskiego jest upamiętnienie postaci wieloletniego redaktora naczelnego „Wierchów” i wybitnego pisarza górskiego, poprzez honorowanie osób, które swoją działalnością na polu szeroko rozumianego pisarstwa o ziemiach górskich przyczyniły się do rozwoju i popularyzacji wiedzy o nich, przez to zaś do ukazania roli i miejsca gór w historii i kulturze – wyjaśnił Wiesław Wójcik podkreślając, że Władysław Sosna od przeszło półwiecza rzetelnie, z pietyzmem i sumiennością, z autopsyjną znajomością terenu, opisuje umiłowaną przez siebie swoją małą ojczyznę − region Ziemi Cieszyńskiej i Beskidu Śląskiego.
- Ilość i wysoki poziom merytoryczny pisarskich dokonań Władysława Sosny, wciąż twórczo aktywnego mimo zaawansowanego wieku, inżyniera, ale i wybitnego humanisty ceniącego wielkie wartości kultury, są racją, dla której Komitet Redakcyjny „Wierchów” postanowił uhonorować Go Nagrodą Literacką im. Władysława Krygowskiego - podsumował Wójcik po przytoczeniu biogramu urodzonego w 1933 roku w rodzinie Karola Sosny – ślusarza narzędziowego i zawodowego strażaka, oraz Wiktorii Pająk – gospodyni domowej Władysława Sosny.
- Władysława Sosnę od młodości fascynowało piękno i historia rodzinnego regionu, pociągała turystyka górska i kolarska. Już w 1952 roku został członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, a podczas studiów na Politechnice Śląskiej rozpoczął swoją owocną, długoletnią, społeczną działalność w Towarzystwie na niwie organizacyjnej. W latach studiów uzyskał szereg uprawnień turystycznych (przewodnika beskidzkiego, później instruktora przewodnictwa, przodownika turystyki górskiej oraz kolarskiej). Wiedzę i praktykę turystyczną wykorzystywał także jako nauczyciel, organizując dla uczniów wycieczki, zawsze z bogatym programem krajoznawczym – podkreślał przedstawiciel Zarządu Głównego PTTK.
Warto dodać, że Sosna działał na wielu niwach, nie tylko krajoznawczej. Od 1983 roku w Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, wszedł w skład jej władz, m.in. w latach 1999-2005 pełnił funkcję wiceprezesa do spraw wydawniczych. W 1989 roku przyjął obowiązki prezesa Oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie i pełni je owocnie po chwilę obecną. - Od ponad pół stulecia Laureat łączy swoje umiłowanie rodzinnej ziemi, beskidzkich groni − i nie tylko nich − z działalnością pisarską i redakcyjną. Jego dorobek na tej niwie jest prawdziwie bogaty – podkreślał Wójcik.
Przybyły na zebranie wraz z żoną Emilią, również działaczką turystyczną, Władysław Sosna nie krył wzruszenia. Wspominał swój pierwszy, zmontowany z części rower i przyznał, że kiedy w latach pięćdziesiątych zaczynał swą przygodę z krajoznawstwem na dwóch kółkach nie przypuszczał, że w przyszłości przyjdzie mu kierować oddziałową komisją i założyć klub. - Muszę powiedzieć że przez ten cały czas było do kopieczka. I to wcale nie z powodu topografii naszego terenu. Było bardzo wielu takich, którzy na mój widok pokazywali kółko na czole. Dziś „Ondraszek” dobrze funkcjonuje i z tego się bardzo cieszę, że klub wzbogacił działalność tak, jak mnie się nawet nie śniło. I życzę wszelkiej pomyślności w dalszym kręceniu na rowerze – mówił nestor cieszyńskiej turystyki, dziękując jeszcze raz za wszystkie wyróżnienia i ciesząc się, że jego praca na niwie turystyki przyniosła efekty i służy innym.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.





Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
