Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wiślańskie Żywotki

Żywotki i czepce- to elementy stroju góralskiego kobiecego, które są ludowymi dziełami sztuki. Żeby zrobić je zgodnie z tradycją, trzeba posiąść odpowiednie umiejętności. Wiślańskie Centrum Kultury realizuje projekt z darmowymi warsztatami!

Żywotek to część ludowego stroju kobiecego, który jest bogato zdobiony – haftowany srebrną lub złota nicią, potem również metalową czy jedwabną oraz ozdabiany cekinami, perłami, koralikami. Żywotek przypomina gorset na szelkach. Tkaniną używaną do wyrobu żywotków był aksamit w ciemnym, najczęściej czarnym, lub brunatnym kolorze. Względnie popularne było haftowanie nicią złotą na tle czerwonym, oraz srebrną na tle czarnym, ale nie stało się to zasadą.

Czepiec lub czepek noszony był jedynie przez mężatki. Początkowo był zrobiony z białego płótna, potem stał się koronkowy. Czepiec był wiązany z tyłu i przykryty czepinową, przeważnie płócienną, potem jedwabną, chustą.

Chcesz nauczyć się tworzenia tych misternych dzieł sztuki? Zapisz się na warsztaty, które organizuje Wiślańskie Centrum Kultury. Zostały 3 ostatnie miejsca! - Projekt kierowany jest do ludzi młodych, zgłaszać się mogą mieszkańcy Wisły do 50. roku życia, warsztaty ruszą w początkiem czerwca, spotkania w ramach warsztatów odbywać będą się w Wiślańskim Centrum Kultury (najprawdopodobniej w weekendy lub popołudniami). Udział w projekcie jest bezpłatny. Uczestnicy będą uczyć się wykonywać żywotki do stroju cieszyńskiego w stylu wiślańskim (tak, by odtworzyć tradycję wykonywania żywotków z terenu Wisły) oraz dodatkowo będą się uczyć wykonywać czepce do stroju żeńskiego. Materiały na czepce i żywotki będą zakupione w ramach pozyskanych środków – opisuje Dorota Jamrozińska z Wiślańskiego Centrum Kultury.

Więcej informacji: Wiślańskie Centrum Kultury tel. 33 855 2967.

Jak zapowiada Dorota Jamrozińska z WCK, dodatkowo powstanie strona internetowa dedykowana projektowi i wiślańskiej tradycji ludowej.

Projekt uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt objęty jest patronatem medialnym OX.PL


 

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: