Wisła: Ewa Lazar z laurem
Na ostatniej (26.09.2024) sesji Rady Miasta Wisła radni jednogłośnie (14 głosów „za”, jedna osoba nieobecna) zdecydowali o przyznaniu Lauru Srebrnej Cieszynianki Ewie Lazar.
Ewa Lazar
Urodziła się w Wiśle. Maluje na szkle, zdobi użytkowe szkło i porcelanę. Sama tworzy misterne wzory kwiatowe. Prowadzi warsztaty z dziećmi i dorosłymi, którym zaszczepia chęć tworzenia pięknych przedmiotów różnymi technikami plastycznymi. Jest członkiem Stowarzyszenia „Grupa Twórców Wiślanie”. Posiada certyfikat „Beskidzki Produkt na 5". W minionych latach prace Ewy Lazar znajdowały uznanie w oczach jury różnych konkursów, nie tylko plastycznych, m.in. znalazła się w gronie laureatek konkursu na hasło reklamujące Wisłę. Otrzymała także wyróżnienie w konkursie „Mój dom”, zajęła 3. miejsce w konkursie „Najpiękniejsza Wielkanocna Pisanka”, 3. miejsce w konkursie na najpiękniejszą bombkę, a także była laureatką konkursów na „Najpiękniejsze Wieńce Dożynkowe” w miejscowościach Radziechowy-Wieprz i Bestwina. W 2017 roku Ewie Lazar została przyznana statuetka „Trzy Smreki” oraz Nagroda Miasta Wisły w Dziedzinie Kultury i Sztuki. Prace Ewy Lazar można podziwiać na wielu wystawach w kraju, a także podczas jarmarku regionalnego, który odbywa się podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Jej dzieła docierają także za granicę, m.in. do Czech. W 2016 roku wykonane przez Ewę Lazar bombka świąteczna oraz pisanka wielkanocna trafiły w ręce prezydenta Polski. Przygotowała również wspaniałe pisanki wielkanocne z okazji obchodzonego w 2017 roku jubileuszu 500-lecia Reformacji oraz specjalną pisankę z jajka strusia z elementami reformacyjnymi, czyli z Różą Lutra. Ewa Lazar od wielu lat aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Wisły, promując najwyższe wartości sztuki regionalnej. Bardzo chętnie udziela się w działaniach instytucji miejskich oraz czynnie uczestniczy w życiu wiślańskich szkół i przedszkoli, stale z nimi współpracując, również poza Wisłą. Członkini Koła Gospodyń Wiejskich Wisła Głębce.
Laur Srebrnej Cieszynianki
Przypomnijmy, Samorządy (gminy) są uprawnione do corocznego przyznawania wyróżnień – Laurów Srebrnej Cieszynianki - osobom, które zasłużyły się dla społeczności w której działają, w szczególności wniosły nowe, pozytywne wartości lub były na tyle nowatorskie i innowacyjne, że ich działanie może zostać powszechnie uznane za godne naśladowania.
Laur Srebrnej Cieszynianki jest przyznawany osobom, które zasłużyły się w następujących obszarach: społecznym, regionalnym, tradycji kulturalnych, wartości uniwersalnych, prac twórczych, pracy z dziećmi i młodzieżą, działalności samorządowej, promocji regionu.
Tradycyjnie laur wręczany jest podczas uroczystej gali 11 listopada w cieszyńskim teatrze.
O innych tegorocznych laureatach Lauru Srebrnej Cieszynianki pisaliśmy:
Chybie: Wojciech Kiełkowski laureatem
Cieszyn: Laur dla Lucyny Bałandziuk
Dębowiec: Włodzimierz Świątek z laurem
Goleszów: Zbigniew Wacławik z laurem
Hażlach: Katarzyna Czendlik z Laurem
Skoczów: Cieszynianka powędruje do Jadwigi Kozok
Strumień: Laur dla Stanisława Pietrzyka
Istebna: Cieszynianka z Istebnej trafi do Heleny Bojko
NG/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.