Wieża Przybramna wychodzi z ziemi
Turyści odwiedzający Górę Zamkową w Cieszynie z zainteresowaniem obserwują grupkę robotników wznoszących gruby mur. Z ziemi wyrastają zręby... dawnej wieży średniowiecznej.
To tzw. wieża przybramna z XIII wieku, która ongiś wchodziła w skład systemu obronnego. Tutaj rycerze mieli baczenie na główną bramę piastowskiego zamku. Swoją funkcję pełniła do XV wieku. Wieża ta jest częściowo rekonstruowana. Widoczna będzie kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią wraz z murem łączącym ją z bramą i wjazdem na dawny zamek. Ich fragmenty też są rekonstruowane. Dzięki temu turyści poznają układ średniowiecznych fortyfikacji na Wzgórzu Zamkowym, które utworzą ścieżkę archeologiczną dla miłośników historii.
Przed dwoma laty jak wiadomo, zrekonstruowano tu spory fragment tzw. wieży ostatecznej obrony wraz z zarysem książęcej kuchni. Zwiedzający oglądają już zatem nie tylko XIV-wieczną Wieżę Piastowską i romańską Rotundę z połowy XI wieku.
Wieża przybramna wyrasta właśnie niedaleko Rotundy. Jako budulec służą duże kawałki piaskowca z kamieniołomu w Brennej. Prywatna firma z Wieliczki odtwarza wszystko zgodnie z zaleceniami konserwatorów i archeologów. Roboty prowadzone są przy okazji powstawania Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości.
- Nie ma za dużo pieniędzy na to zadanie, ale to, co uda się zrobić, pozwoli jeszcze pełniej pokazać średniowieczny układ budowli na Wzgórzu Zamkowym - powiedział „Głosowi"Wiesław Kuś, cieszyński archeolog nadzorujący rekonstrukcję wieży. Za kilka tygodni turyści będą mieli nową atrakcję.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
