Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wielkie świętowanie - podsumowanie

Wiec historyczny, wspólne zdjęcie, widowisko artystyczne – tak, świętowano setną rocznicę odzyskania niepodległości oraz powołania Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. Teraz przyszedł czas na podsumowania. Retransmisję z tego wydarzenia będzie można zobaczyć w Telewizji Polskiej już w najbliższą środę (31.10), a także na początku listopada (03.11, 06.11).

Wielkie świętowanie w Cieszynie już za nami. W zeszłym tygodniu (19-21.10) miały miejsce główne uroczystości związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości oraz powołania Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. W piątek (26.10) na konferencji prasowej włodarz Cieszyna Ryszard Macura oraz Naczelnik Wydziału Kultury Piotr Gruchel podsumowali to co działo się podczas głównych obchodów. Udało nam się zrealizować wszystko co zaplanowaliśmy pomimo niesprzyjającej aury. Jestem wdzięczny mieszkańcom, że przyszli i byli razem z nami – przyznał Piotr Gruchel.

Naczelnik przypomniał, co działo się w tych dniach w Cieszynie. W piątek 19.10 z inicjatywy Śląskiego Związku Gmin i Powiatów miała miejsce akcja sadzenia drzewek przy cieszyńskich szkołach podstawowych. Drzewka zostały oznaczone specjalnymi, pamiątkowymi tabliczkami. Mam nadzieję, że to będzie trwały ślad po naszych obchodach i przez wiele lat te drzewa będą nam o tym przypominać – mówił. Tego dnia złożono na Cmentarzu Komunalnym kwiaty i wieńce. Uroczystość odbyła się przy panteonie, gdzie leżą zasłużeni cieszyniacy. Kwiaty zostały także złożone przez harcerzy w innych częściach cmentarza, m.in. przy grobie Tadeusza Regera, Jana Michejdy, oraz przy kwaterze wojskowej. Zwieńczeniem piątkowych wydarzeń był koncert galowy w Teatrze im. A. Mickiewicza z okazji 100 lecia powołania Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. Spotkanie w teatrze było również okazją do wręczenia nagrody w Dziedzinie Kultury, którą w tym roku otrzymał Eugeniusz Raabe. W pierwszej części spotkania można było zobaczyć przedpremierowo film pt. "Pierwsi Niepodlegli". Koncert galowy zakończył się występem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Najważniejszym dniem obchodów była sobota (20.10). Odsłonięto tablicę na murze Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. I. Paderewskiego, która upamiętnia miejsce w którym obradowała Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego, a także pobyt prezydenta RP Ignacego Mościckiego w 1938 r. O godzinie 17:00 na cieszyńskim rynku odbył się wiec historyczny. Dużą atrakcją było pamiątkowe zdjęcie, które wykonano z tego samego ujęcia co 100 lat temu. Można dyskutować o frekwencji. Jednak zdjęcie nie po to było zrobione, aby dokumentować ilość osób na cieszyńskim rynku. To doskonała pamiątka historyczna – tłumaczył Gruchel. W programie obchodów znalazło się również multimedialne widowisko artystyczne pt. "SZTANDARY NIEPODLEGŁOŚCI" autorstwa i w reżyserii Romana Kołakowskiego, które zostało zarejstrowane przez TVP1. "SZTANDARY NIEPODLEGŁOŚCI" zostaną wyemitowane w telewizji 3 razy: TVP1 godz 23:25 (31.10), TVP POLONIA godz. 18:50 (03.11) oraz TVP POLONIA godz: 6:05 (06.11). Będą to 45 minutowe transmisje. Spektakl miał walory edukacyjne, historyczne i patriotyczne. Program, jak zaznaczył Gruchel, był autorski – zrobiony dla Cieszyna o Cieszynie. Poprzez retransmisję na Polskę i świat jesteśmy w stanie wypromować historię Cieszyna – drogę Śląska Cieszyńskiego do odzyskania niepodległości – która jest mało albo w ogóle nieznana – podkreślał Gruchel. Naczelnik podziękował również za zaangażowanie wszystkich służb miejskich w pomoc przy organizacji tego wydarzenia. Szczególnie podziękował cieszyńskim harcerzom – gdyby nie oni publiczność nie otrzymałaby certyfikatów i zdjęć, które trzeba było wywołać w czasie imprezy i rozdać.

Sporo działo się również w niedzielę (21.10). Tego dnia na cieszyńskim rynku odbył się piknik artystyczny. Wystąpiło 15 zespołów Śląska Cieszyńskiego - polskiej i czeskiej części. Koncert zorganizowany został w partnerstwie z PZKO w RCz oraz Kongresem Polaków w RCz. Był to ukłon Cieszyna w kierunku Zaolzia – przyznał Gruchel. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych z udziałem połączonych chórów. Na zakończenie niedzielnego spotkania wystąpił zespół „AMPLI FIRE”.

Poza głównymi wydarzeniami w programie znalazło się wiele imprez towarzyszących oraz tych realizowanych z projektu „Niepodległa” dofinansowanych z MKiDN (koordynacja Książnica Cieszyńska). W głównych obchodach wzięli udział również przedstawiciele miast partnerskich Cieszyna. Do miasta w tych dniach przyjechało 17 osób m.in. z Francji, Belgi, Bułgarii.

Jak informuje cieszyński magistrat uroczystości były transmitowane na kanale YouTube pod adresem telebim.com. Materiały filmowe w dalszym ciągu można tam znaleźć. Transmisja w telewizji pozwoliła zaś na pokazanie cieszyńskich uroczystości szerszej widowni. Według danych uzyskanych przez magistrat z monitoringu mediów (tylko z jednego dnia 22.10) informacja o uroczystości za pośrednictwem radia i telewizji trafiła do blisko 3 mln 400 tys. Polaków.

 

MSZT

 

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: