Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wielka Środa - zakończcie prace w domu i w obejściu

Dziś Wielka Środa. Zgodnie z kalendarzem liturgicznym, to dziś Judasz zdradził Jezusa. Zgodnie z wierzeniami ludowymi Śląska Cieszyńskiego – sprawa została załatwiona już wczoraj, kiedy mieliśmy wystrzegać się pieniędzy, aby nie popełnić błędu apostoła. Dziś podobizna Judasza ma zostać spalona, aby wszyscy pamiętali, jak strasznej zdrady się dopuścił.

Wielka środa, czyli „Szakredno Środa” to dzień, kiedy należy zakończyć wszystkie prace związane ze sprzątaniem a śmieci spalić. Obejście ma być czyste, a obornik usunięty. W przypadku nieprzestrzegania tych zasad zgodnie z wierzeniami mogliśmy narazić się na pecha i wszelakie nieszczęścia — Istniały też dwa zwyczaje, które prawie że uległy już całkowitemu zapomnieniu. Pierwszy zwyczaj, praktykowany głównie w północno-zachodniej części Śląska Cieszyńskiego, to palenie „pomieteł” i „oszkrabków”, czyli zużytych mioteł. O zmierzchu chłopcy wychodzili poza wieś na pola lub łąki z zapalonymi starymi miotłami, polanymi smołą lub naftą i niczym z pochodniami biegali po miedzach i kopcach, na pamiątkę poszukiwania Pana Jezusa w ogrodzie Getsemanii. Niedopalone rękojeście rzucali na stosik i dopalali je w ognisku, a popiół rozsiewali po polach, aby zapewnić bogate plony – wyjaśnia Czesław Stuchlik, miłośnik historii i lokalnego folkloru z Pogwizdowa. W innych częściach Polski dodatkowo przyozdabiano dom kwiatami, a na ścianach przyklejano kolorowe ozdoby, wykonane własnoręcznie przez domowników.

Drugim zwyczajem, który w niektórych częściach regionu jeszcze się zachował, jest chodzenie z Judaszem. Słomiana kukła ubrana w męskie łachmany jest noszona po ulicach, zrzucana z wysokości i spalana. Na pamiątkę zdrady kukła miała przy sobie mieszek ze srebrnikami, który był przed spaleniem zabierany. Ze względu na fakt, że w kulturze o większość zła obwinione zostały pieniądze, ludzie wciąż wystrzegali się prawdziwych monet, a w mieszku znajdowało się potłuczone szkło. Obrzęd zwany z „Pojmaniem Judasza” nie był praktykowany tylko na Śląsku Cieszyńskim, podobne obrzędy odprawiano w całej Polsce, jednak w zależności od regionu kukła była palona albo topiona. W regionie pochody odbywają się m.in. w Skoczowie, chociaż już w nieco innej formie, niż kiedyś. Pochód odbywa się jednak w Wielką Sobotę, a nie w Wielką Środę (w tym roku ze względu na sytuację zrezygnowano z pochodu). W poprzednich wiekach Kościół Katolicki starał się zniechęcić wiernych do tej zabawy, gdyż ta często wiązała się z agresją. Aktualnie, obrzędy te związane są raczej z kultywowaniem tradycji i są lokalnym kolorytem, nie budzą już takich emocji, jak kiedyś.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-04-09 10:45:31
krzysztof.nn: skoczowski Judosz przetrwał kościelno-PiSowską nagonkę, przetrwa i wirusa
2020-04-09 14:14:15
politykier: a ten z Pruchnika? Geneza podobna >>> za nagonką na skoczowskiego Judosza stała głównie lokalna LPR, kiedy twój guru Giertych szefował tej partii. Pamięć zawodzi???
2020-04-09 14:18:23
politykier: Gdyby Kościół nie odciąłby się od obchodów, pewnie Skoczów byłby wymieniany jednych tchem z Pruchnikiem i Ty krzysiu byś najgłośniej ujadał >>>> pełny obraz zakłamania <<< dokładnie tak samo jak Judasz
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: