Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Więcej uprawnień dla niepełnosprawnych

W związku z ustawą z dnia 9 maja 2018 roku, która weszła w życie początkiem lipca, pacjenci ze znacznym stopniem niepełnosprawności zyskali nowe uprawnienia. Wśród nich znajdują się między innymi możliwość skorzystania z określonych usług służby zdrowia, bez oczekiwania w kolejkach.

Zgodnie z ustawą, ze specjalnych uprawnień korzystać mogą osoby, które posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności i jednocześnie są pacjentami ubezpieczonymi w Narodowym Funduszu Zdrowia, lub mieć szczególny tytuł do świadczeń zdrowotnych, finansowanych ze środków publicznych.

Osoby, spełniające powyższe warunki, nie będą musiały między innymi przestrzegać okresów użytkowania wyrobów medycznych, wydawanych na zalecenie. Za każdym razem o ilości miesięcznego zaopatrzenia w te wyroby (tutaj m.in. refundacja leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, czy wyroby medyczne) będzie decydowała osoba, wydająca zalecenie. Dzięki temu, osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, będą miały dostęp do tego typu wyrobów, zgodny z zapotrzebowaniem, nie zaś z ustalonymi limitami. Pacjent jednak w dalszym ciągu sam musiał pokrywać część, kosztów, gdyż limity dot. wysokości refundacji, wciąż będą obowiązywać.

Kolejnym ważnym uprawnieniem, dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, jest możliwość uzyskania świadczeń zdrowotnych (wizyta lekarska, zabieg, hospitalizacja), czy też usług farmaceutycznych poza kolejnością. Tym sposobem, osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, dołączyli do takich grup uprzywilejowanych, jak na przykład kobiety w ciąży, czy też inwalidzi wojenni.

Osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności mają również zapewniony lepszy dostęp do ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych. W praktyce oznacza to, że o ile w przypadku większości specjalistów (np. okulista, dermatolog), aby uzyskać refundację za wizytę z Narodowego Funduszu Zdrowia, potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, to w przypadku osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, posiadanie takiego skierowania nie jest konieczne. W zestawieniu z poprzednim przywilejem, osoby takie będą miały szanse szybko skorzystać z pomocy specjalistów.

Należy pamiętać jednak, że w przypadku opisanych wyżej przywilejów, określenie „poza kolejnością” nie oznacza „bez żadnej kolejności”, czy też „natychmiast”. W dalszym ciągu możliwe jest wystąpienie wydłużonego okresu oczekiwania, gdyż w przypadku nagłych przypadków, lub większej ilości osób uprzywilejowanych, zakłady medyczne będą musiały przestrzegać określonej hierarchii wykonywanych działań.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: