Wicewójt Jaworza oddała osocze po COVID-19
- Prawie rok żyjemy w zupełnie innych realiach, niż tych do których się przyzwyczailiśmy i jakie wypracowaliśmy – otwartości, wspólnie spędzanego czasu, wspólnego świętowania. Przez cały ten pandemiczny okres, każdy z nas zastanawia się czy zachoruje, jeśli tak to kiedy, ponadto kiedy już dowie się, że jest chory – czy to będzie odpowiednio wcześnie, aby nikogo nie zarazić, czy najbliżsi zachorują, jaki będzie przebieg choroby? - rozważa wicewójt Jaworza. Jak dodaje Anna Skotnicka-Nędzka sama jest już po COVIDzie. - Mogę spokojnie powiedzieć, że ja już po. Zaniepokojenie zwyczajnym katarem, a właściwie obawa, że mogę kogoś narazić na chorobę, na którą jeszcze nie ma leku - okazało się słuszne - test pozytywny. Mogę stwierdzić, że całą rodziną mieliśmy wielkie szczęście – przebieg choroby nie wymagał hospitalizacji. Mimo tak olbrzymiego obciążenia służby zdrowia i wszystkich trudności z jakim się borykają medycy, w każdym momencie spotykaliśmy profesjonalizm i życzliwość oraz błyskawiczne reakcje – dodaje wicewójt.
Jak stwierdza spotkanie zakończyła oddaną krwią z przeciwciałami, których tak bardzo brakuje w szpitalach. - Moje „spotkanie” z COVID-19 zakończyłam 13 stycznia – oddaną krwią z przeciwciałami. Chociaż w taki sposób mogę wesprzeć innych w chorobie oraz wspaniałą służbę zdrowia, której bardzo dziękuję – kwituje Anna Skotnicka-Nędzka, która jako jedyna w kadrze zarządzającej w Jaworzu miała styczność zachorowała.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zachęca ozdrowieńców do tego, aby oddawać osocze. Ozdrowieńcami nazywa się osobę u której wykryto wcześniej obecność wirusa SARS-CoV-2 za pomocą badania PCR (może przebyć zakażenie bezobjawowo lub objawowo o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19) lub taką, która nie miała wcześniej stwierdzonego zakażenia ale obecnie w jej krwi wykrywa się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 w klasie IgG (metodą ilościową), bez konieczności wykonywania badań wymazu z nosogardzieli metodą PCR. Jednak fakt przebycia ciężkiej infekcji dróg oddechowych, bez potwierdzenia patogenu, który spowodował infekcję nie pozwala traktować takiej osoby jako ozdrowieńca COVID-19 / SARS-CoV-2.
Osocze mogą oddać osoby, które przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe oraz minęło co najmniej 14 dni od zakończenia objawów/ zakończenia izolacji lub Osoby które, przebyły COVID bezobjawowo, ale został on potwierdzony testem PCR i minęło 14 dni od zakończenia izolacji, lub te które nie miały stwierdzonego zakażenia, ale obecnie w jej krwi wykrywa się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 w klasie IgG i od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał minęło co najmniej 14 dni. Dawcy mogą oddawać osocze w wieku 18-60 lat.
W przypadku jeśli osoba zgłaszająca się do oddania osocza jako ozdrowieniec miała kiedykolwiek transfuzję składników krwi, a kobieta była w ciąży to na pierwszej wizycie w RCKiK będzie jedynie pobrana próbka na badania przeciwciał anty-HLA. Osoby, które nie mają przeciwciał zostaną zaproszone telefonicznie do oddania osocza jak tylko uzyskany zostanie wynik. Badania odbywają się na koszt RCKiK.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na www.osocze-covid.pl.
KOD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.