Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wicewójt Jaworza oddała osocze po COVID-19

Wielu z nas zetknęło się lub chorowało na COVID-19, choć przebieg choroby może być różny to służby medyczne zachęcają, aby po powrocie do zdrowia oddać osocze potrzebującym u których COVID-19 ma ciężki przebieg. Tak zrobiła wicewójt Jaworza Anna Skotnicka-Nędzka, która przebyła chorobę.

- Prawie rok żyjemy w zupełnie innych realiach, niż tych do których się przyzwyczailiśmy i jakie wypracowaliśmy – otwartości, wspólnie spędzanego czasu, wspólnego świętowania. Przez cały ten pandemiczny okres, każdy z nas zastanawia się czy zachoruje, jeśli tak to kiedy, ponadto kiedy już dowie się, że jest chory – czy to będzie odpowiednio wcześnie, aby nikogo nie zarazić, czy najbliżsi zachorują, jaki będzie przebieg choroby? - rozważa wicewójt Jaworza. Jak dodaje Anna Skotnicka-Nędzka sama jest już po COVIDzie. - Mogę spokojnie powiedzieć, że ja już po. Zaniepokojenie zwyczajnym katarem, a właściwie obawa, że mogę kogoś narazić na chorobę, na którą jeszcze nie ma leku - okazało się słuszne - test pozytywny. Mogę stwierdzić, że całą rodziną mieliśmy wielkie szczęście – przebieg choroby nie wymagał hospitalizacji. Mimo tak olbrzymiego obciążenia służby zdrowia i wszystkich trudności z jakim się borykają medycy, w każdym momencie spotykaliśmy profesjonalizm i życzliwość oraz błyskawiczne reakcje – dodaje wicewójt.

Jak stwierdza spotkanie zakończyła oddaną krwią z przeciwciałami, których tak bardzo brakuje w szpitalach. - Moje „spotkanie” z COVID-19 zakończyłam 13 stycznia – oddaną krwią z przeciwciałami. Chociaż w taki sposób mogę wesprzeć innych w chorobie oraz wspaniałą służbę zdrowia, której bardzo dziękuję – kwituje Anna Skotnicka-Nędzka, która jako jedyna w kadrze zarządzającej w Jaworzu miała styczność zachorowała.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zachęca ozdrowieńców do tego, aby oddawać osocze. Ozdrowieńcami nazywa się osobę u której wykryto wcześniej obecność wirusa SARS-CoV-2 za pomocą badania PCR (może przebyć zakażenie bezobjawowo lub objawowo o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19) lub taką, która nie miała wcześniej stwierdzonego zakażenia ale obecnie w jej krwi wykrywa się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 w klasie IgG (metodą ilościową), bez konieczności wykonywania badań wymazu z nosogardzieli metodą PCR. Jednak fakt przebycia ciężkiej infekcji dróg oddechowych, bez potwierdzenia patogenu, który spowodował infekcję nie pozwala traktować takiej osoby jako ozdrowieńca COVID-19 / SARS-CoV-2.

Osocze mogą oddać osoby, które przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe oraz minęło co najmniej 14 dni od zakończenia objawów/ zakończenia izolacji lub Osoby które, przebyły COVID bezobjawowo, ale został on potwierdzony testem PCR i minęło 14 dni od zakończenia izolacji, lub te które nie miały stwierdzonego zakażenia, ale obecnie w jej krwi wykrywa się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 w klasie IgG i od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał minęło co najmniej 14 dni. Dawcy mogą oddawać osocze w wieku 18-60 lat.

W przypadku jeśli osoba zgłaszająca się do oddania osocza jako ozdrowieniec miała kiedykolwiek transfuzję składników krwi, a kobieta była w ciąży to na pierwszej wizycie w RCKiK będzie jedynie pobrana próbka na badania przeciwciał anty-HLA. Osoby, które nie mają przeciwciał zostaną zaproszone telefonicznie do oddania osocza jak tylko uzyskany zostanie wynik. Badania odbywają się na koszt RCKiK.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na www.osocze-covid.pl.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-01-18 19:43:56
tom lem: ... kim by dzisiaj była nasza wicewójtka po COVIDzie, bez naszego wójtka ;-?
2021-01-19 10:58:34
miriam11: Dziwi mnie jedno. Dlaczego tego typu lekarstwo nie jest choćby w połowie tak reklamowane w wszelakich mediach jak owe cudowne szczepionki?
2021-01-19 16:24:38
św. Patryk.: miriam - a ty w ogóle masz pojęcie co to jest osocze?
2021-01-19 17:17:33
miriam11: św.patyku. Naczelny trolu i ignorancie na tym portalu. Piszesz żeby pisać? Czy masz jakiś problem ze sobą, jesteś samotny? Jak cie nikt nie lubi to se kup psa albo kota. A zaszczep sie i odczep sie :)
2021-01-20 21:18:23
św. Patryk.: miriam nie przejmuj się, nie jesteś sama, tu jeszcze paru podobnych fizjologów
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: