Wycinka drzew: Nowe przepisy
Zmiany w ustawie o ochronie przyrody zostały uprawomocnione dzięki wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego. Oprócz obniżenia kar za wycinanie drzew i krzewów, dokonano m.in zmniejszenia wysokości opłat za usunięcie wyżej wymienionych oraz kar administracyjnych z tym związanych. Zniesiono także obowiązek uzyskiwania zezwolenia na usuwanie krzewów (roślin wieloletnich, rozgałęzionych, nietworzących m.in. pnia ani korony) z ogrodów przydomowych oraz powalonych lub złamanych przez wiatr drzew, które mogą zostać sprzątnięte przez specjalne służby.
Ustawodawca ułatwił także klasyfikację drzew, które podlegają obowiązkowi uzyskania zezwolenia na usunięcie. Dotychczas zwolnione z tego obowiązku były krzewy i drzewa, których wiek nie przekraczał 10 lat. W nowych przepisach określono wielkości obwodów pnia drzew i w ten sposób obowiązkowi uzyskiwania zezwolenia nie będzie podlegać usuwanie drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:
- 35 cm – w przypadku m.in. topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego.
- 25 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Uwzględniono także zagadnienia niewłaściwie prowadzonej pielęgnacji koron drzew, czyli ogławiania (pozbawiania drzew koron), które je niszczy. Zgodnie z nowymi przepisami usunięcie:
- powyżej 30% korony będzie podlegało karze za uszkodzenie drzewa
- w wysokości 60% będzie podlegało opłacie jak za usunięcie drzewa
- powyżej 50% korony będzie uznawane jako zniszczenie drzewa, za co kara wyniesie 2-krotność opłaty
Ogławianie drzew jest możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach i nie powoduje ich osłabienia, m.in. gdy obcinane są gałęzi tradycyjnie ogłowionych wierzb czy ozdobnie kształtuje się młode krzewy.
red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.