Koronka na gościnnych występach
Największa Koronka Koniakowska Świata ma pięć metrów średnicy i składa się z ponad ośmiu tysięcy motywów. Do jej powstania zużyto ponad pięćdziesiąt kilometrów nici bawełnianych, tzw. kordonku. Pracowało nad nią aż pięć koronczarek z Koniakowa. Obecnie jest to największa wykonana ręcznie serweta na świecie, dzięki czemu znalazła się w Księdze Rekordów Guinnessa.
Już za parę dni Największa Koniakowska Koronka będzie prezentować swe wdzięki w Warszawie, w Muzeum Etnograficznym.
- Ekspozycja będzie dostępna w dniach od 27 do 29 marca. Wernisaż odbędzie się 27.03. o godz. 18.00. W ramach wystawy będą prowadzone, warsztaty koronki koniakowskiej, a podczas wernisażu zostanie wygłoszony przeze mnie wykład na temat historii koronek koniakowskich oraz szczegółów powstawania rekordowej serwety oraz dodatkowo będzie także wystawa towarzysząca serwetek Beaty Legierskiej z Koniakowa. – zapowiada Lucyna Ligocka Kohut, koordynatorka projektu „Lacy Visegrad” dzięki któremu koronka będzie promowana.
To nie ostatnie wojaże Rózi, jak ją się w Koniakowie pieszczotliwie określa, w tym roku – największa koronka koniakowska świata pojedzie na wystawę do Pragi (w kwietniu), do Bratysławy (w maju) oraz do Budapesztu (w czerwcu).
vdka
Pisaliśmy:
Największa koronka na świecie
Koronka do Guinnessa
Rózia pokaże się światu
Koronka to je chlyb
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.