Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Strona do...posłuchania

Funkcja powiększania czcionek, różne wersje kontrastowe, możliwość audiodeskrypcji, wideo z językiem migowym dla niesłyszących - to tylko niektóre z usprawnień dla niepełnosprawnych, jakie są możliwe do wprowadzenia na stronach. Już wkrótce większość stron urzędowych będzie musiała część z nich wprowadzić. Jakie to zmiany?

Jeśli jesteś w pełni sprawny, podczas serfowania po Internecie zapewne nie zwracasz uwagi na funkcjonalności, bez których ciężko obyć się osobom niepełnosprawnym. Są to m.in. możliwość powiększania czcionek, wersje kontrastowe, możliwość audiodeskrypcji, w zależności od rodzaju niepełnosprawności. - Dla osób niewidomych szalenie ważna jest np. wyszukiwarka na początku serwisu, gdyż bez niej - przy założeniu, że strona ma kilkadziesiąt podstron (a tak zazwyczaj zbudowane są strony urzędowe) - można błądzić po stronie przez kilka godzin w poszukiwaniu interesującej nas informacji - zauważa Andrzej Koenig, nasz redakcyjny kolega.

Już wkrótce, na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 2012 roku, wszystkie strony prowadzone przez podmioty realizujące zadania publiczne będą musiały dostosować się do wymagań Web Content Accessibility Guidelines (WCAG 2.0/ ISO/IEC 40500:2012). Co to znaczy? Ano - strony miejskie, powiatowe, strony instytucji publicznych do połowy 2015 roku muszą wprowadzić szereg zmian w swoich serwisach. Jakich? Pokrótce, w wytycznych można przeczytać m.in.:

- Wszystkie elementy graficzne powinny mieć alternatywę w postaci tekstu, który opisuje, co przedstawia grafika.

- Wszystkie funkcje powinny być dostępne z poziomu klawiatury.

- Strony internetowe nie mogą zawierać niczego, co migocze częściej niż trzy razy w ciągu jednej sekundy, lub też błysk nie przekracza wartości granicznych dla błysków ogólnych i czerwonych (zagrożenie atakiem padaczki).

- Wszystkie plik wideo powinny być uzupełnione o napisy dla osób niesłyszących. Odtwarzacze powinny być dostępne dla osób niewidomych i osób korzystających wyłącznie z klawiatury.

- Wszystkie elementy aktywne, takie jak odnośniki, banery czy pola formularza powinny mieć wyraźny wizualny fokus (zwykle w postaci ramki widocznej w trakcie nawigacji po stronie klawiszem TAB). Zaleca się wzmocnienie domyślnego fokusa, tak, aby był dobrze widoczny także dla osób niedowidzących.

- Wszystkie odnośniki powinny być unikalne i zrozumiałe, także poza kontekstem. Nie należy używać linków w postaci: „>>” czy „więcej” albo „kliknij tutaj”. Odnośniki nie mogą otwierać się w nowym oknie lub zakładce przeglądarki bez ostrzeżenia.

- Kod serwisu powinien być zgodny ze standardami i nie korzystać z tabel jako elementu konstrukcyjnego strony.

To tylko niektóre z zaleceń, które wkrótce staną się normą dla stron. A jak to wygląda w naszym powiecie? Wspólnie z Andrzejem Koenigiem sprawdziliśmy pod tym kątem strony gmin z naszego powiatu - analiza już wkrótce na ox.pl.

(red.)
 

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: