Uwaga zdobywcy GOT! Zmiany!
Przez ostatnie lata aby zdobyć duże odznaki GOT należało odbyć na każdą z nich dwie wycieczki wielodniowe, z których każda musiała przebiegać przez minimum 7 punktów wybranych dowolnie z wykazu zawartego w regulaminie. W praktyce sprowadzało się to do tego, że turysta ze Śląska Cieszyńskiego aby móc dumnie nosić dużą złotą odznakę GOT zmuszony był zawędrować najwyżej do Jaworek w Małych Pieninach w Beskidzie Sądeckim. W dodatku aby tego dokonać przechodząc przez wymaganą ilość punktów pośrednich wystarczyły dwie trzydniowe wycieczki na każdą z dużych odznak.
Teraz nie będzie już tak prosto. Przede wszystkim zwiększono wymaganą długość wycieczek do min. 7 dni każda. Można wprawdzie trasę podzielić i wycieczki odbyć na raty, ale wówczas trzeba zaliczyć dwie 4-dniowe wycieczki. Ponadto nie wystarczy zawędrować w Pieniny, by być posiadaczem dużej złotej odznaki GOT. Ten, kto teraz przymierza się do zdobywania dużych odznak GOT zaliczyć musi, by otrzymać dużą złotą, wszystkie grupy górskie, łącznie z górami świętokrzyskimi czy Tatrami, gdzie dodatkowo trzeba zdobyć określona w regulaminie ilość punktów, co dotychczas nie było wymagane. Również zdobywając małe odznaki wyższego stopnia obligatoryjnie trzeba zwiedzić odleglejsze grupy górskie. Wycieczki związane ze zdobyciem małej srebrnej GOT PTTK należy odbyć co najmniej w dwóch, a małej złotej GOT PTTK co najmniej w trzech grupach górskich wybranych z wykazu.
- W zasadzie to nie jest nowość, a powrót do starych zasad zdobywania GOT. Kiedyś na duże odznaki były podobne wymagania – zauważa Jacek Tyczkowski, prezes Oddziału PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie wyjaśniając dalsze zmiany. A jest ich sporo.
Co może szczególnie zainteresować naszych turystów, żyjących, a więc i dużo wędrujących po górach w terenie przygranicznym, to ograniczono możliwość zdobywania punktów do GOT poza granicami naszego kraju. Jest to możliwe jedynie na małą srebrną i małą złotą, w dodatku w przygranicznych pasmach górskich poza granicami naszego kraju zdobyć można tylko 25 % punktów na daną odznakę. Ponadto zlikwidowano możliwość zdobywania odznaki za wytrwałość po małej złotej. Dokończyć mogą tylko ci, którym zostały do zdobycia odznaki za wytrwałość już tylko trzy normy.
Nie są to jedyne zmiany w regulaminie GOT. Ucieszą się najmłodsi miłośnicy zdobywania odznaki, obniżono bowiem dolną granicę wieku z 8 do 7 lat. Jednak zniesiono ulgi w wymaganej ilości punktów dla najmłodszych i najstarszych turystów. Wszyscy mają ten sam limit punktów do zdobycia na dany stopień odznaki. Wyjątkiem i nowością jest wprowadzenie ulgi w punktach, które muszą zdobyć turyści niepełnosprawni. Inwalidzi muszą zdobyć o 25% punktów mniej. Ograniczono także możliwość przenoszenia punktów na następną normę do 25 %. Pozytywną, przydatną zmianą jest także zniesienie ograniczenia sezonowego zdobywania punktów do GOT, co w świetle ostatnich anomalii pogodowych jest bardzo potrzebne. Według nowego regulaminu „wędrówki górskie zaliczane do GOT PTTK można odbywać przez cały rok chyba, że warunki terenowe i pogodowe ze względów bezpieczeństwa na to nie pozwalają.”
Ponieważ nowy regulamin wraz z punktacją tras nie ukazał się jeszcze drukiem, najlepiej jest wędrując teraz górskimi szlakami (a wiosenna pogoda sprzyja turystyce pieszej) zbierać potwierdzenia tak, jak dotychczas i tak, jak dotychczas opisywać trasę, zostawiając jednak puste miejsce przy punktacji i numerze grupy górskiej aby uzupełnić to po wydaniu przez ZG PTTK nowego regulaminu, choć przewidziano, że w pierwszym kwartale 2014 roku można wpisywać do książeczek punktację według starego regulaminu.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.