Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wesele po naszymu, czyli Wyspiański w cieszyńskiej odsłonie (wideoflesz)

W sobotę (15.08) na cieszyńskiej Górze Zamkowej odbyło się widowisko „Wesele po naszymu / Veselka po našymu”. Zgromadzeni goście mieli okazję podziwiać widowisko, dotyczące lokalnych tradycji weselnych. To jednak nie koniec działań, popularyzujących lokalne obyczaje.

Projekt „Wesele po naszymu / Veselka po našymu” to wynik wspólnych działań Gminnego Ośrodka Kultury w Hażlachu, Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie i Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej w Cieszynie. Dzięki połączeniu różnych obszarów kultury i sztuki można było obejrzeć widowisko – nietypową adaptację „Wesela” Wyspiańskiego, w której przedstawione zostały tradycje weselne Śląska Cieszyńskiego. Przedstawienie było pełne nie tylko dialogów, ale również tańca, śpiewu i lokalnego folkloru - Dzięki współpracy instytucji kultury udało nam się stworzyć ciekawą propozycję połączenia tradycji ludowych i twórczości dramaturga Stanisława Wyspiańskiego w postaci przedstawienia teatralnego w reżyserii Bogdana Kokotka. Chcieliśmy, aby widzowie choć trochę poczuli się jak na prawdziwym cieszyńskim weselu, stąd pomysł częstowania gości kołoczem weselnym, a dzięki sponsorowi piwem z Browaru Cieszyńskiego. Idealnie byłoby, gdyby wszyscy mogli zasiąść przy stołach przykrytych białymi obrusami, ale przy tej frekwencji, jaka była w sobotę, to chyba musielibyśmy to przedstawienie przygotować na boisku piłkarskim… - mówiła Cecylia Gasz-Płońska, jedna z organizatorek wydarzenia.

To jednak nie koniec działań, mających na celu utrwalanie lokalnych tradycji - przed nami jeszcze wydanie publikacji o zwyczajach weselnych i twórczości Heleny Stoszek. Spotkanie autorskie oraz premierę wydawnictwa planujemy na przełomie września i października – wyjaśnia Gasz-Płońska, dodając, że organizatorzy liczą na takie samo, lub nawet większe zainteresowanie publikacją, która dla osób starszych będzie wspomnieniem ich młodości, a dla młodzieży może stanowić źródło wiedzy i inspirację, podczas kolejnych, regionalnych wesel.

„Wesele po naszymu / Veselka po našymu” zostało obejrzane przez kilkuset widzów – dla chętnych dostępne były dwa terminy – pierwszy to próba generalna w Parku Sikory w Czeskim Cieszynie oraz właściwe przedstawienie na Wzgórzu Zamkowym. Projekt był wynikiem działań wielu osób i wielu instytucji kultury, które po raz kolejny dowodzą, że współpraca transgraniczna na Śląsku Cieszyńskim ma się dobrze - Nie udałoby się to bez ciężkiej pracy wielu osób, a mam tu na myśli wszystkich zaangażowanych z Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej, Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie, Gminnego Ośrodka Kultury w Hażlachu i stowarzyszenia Člověk na hranici, a także całej obsługi technicznej. Dziękuję także za współpracę przy widowisku pracownikom Zamku Cieszyn i MZD Cieszyn – podsumowuje Gasz-Płońska.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: