Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wernisaż wystawy „Kunszt IV. Kolekcja orońska”

We wtorek (15.01.2019) w siedzibie Galerii Bielskiej BWA przy ul. 3 Maja 11 w Bielsku Białej odbył się wernisaż wystawy „Kunszt IV. Kolekcja orońska”.

Miłośników sztuki, przybyłych pomimo tak niesprzyjających warunków pogodowych, przywitała w imieniu organizatorów dyrektor Galerii Bielskiej BWA Agata Smalcerz. Opowiedziała o Centrum Rzeźby Polskiej (CRP) w Orońsku oraz przedstawiła przybyłą na wernisaż Eulalię Domanowską – krytyczkę sztuki, dyrektora CRP, która wybrała wszystkie prace na bielską wystawę.

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku mieści się w XIX-wiecznym zespole pałacowo-parkowym, należącym niegdyś do słynnego malarza Józefa Brandta. W przestrzeni tej króluje rzeźba współczesna, zarówno w postaci realizacji plenerowych, stałych i efemerycznych, jak i prezentowana na wystawach czasowych w kilku galeriach: w Muzeum Sztuki Współczesnej z Galerią Główną i Galerią Kameralną, w Oranżerii, Kaplicy i Wozowni. Centrum to także pracownie rzeźbiarskie i zaplecze techniczno-socjalne, hotel, restauracja, biura. W głównym pałacu znajduje się muzeum Józefa Brandta. Centrum powołane zostało w 1981 roku jako narodowa instytucja kultury i zgromadziło do tej pory kolekcję blisko 2000 dzieł sztuki.

Na wystawie prezentujemy różne tendencje i przemiany: od przykładów modernistycznej figuracji, abstrakcji i ekspresji po współczesne prace przestrzenne, osadzone – jak to określiła Rosalind Krauss – w poszerzonym polu sztuki: obiekty artystyczne, prace wideo czy neon. Towarzyszą im teksty historyków sztuki i artystów zwracające uwagę na istotne aspekty współczesnej rzeźby. Po raz pierwszy poza naszą siedzibą, w Bielsku-Białej, prezentujemy kilka ubiegłorocznych nabytków: prace polskiej artystki Sofi Żezmer – mieszkającej i tworzącej poza krajem, w Wiesbaden – oraz Jacka Jagielskiego. Wystawie towarzyszy film o prezentacji naszej kolekcji w Rydze, autorstwa Róży Fabjanowskiej i Sławomira Malcharka. Wydany z okazji serii wystaw orońskiej kolekcji katalog „Kunszt. 100 lat polskiej rzeźby” oraz publikacja „Rzeźba dzisiaj” przybliżają profil narodowej instytucji kultury, jaką jest Centrum Rzeźby Polskiej oraz charakter współczesnego rzeźbiarstwa – tak zaprezentowała wystawę Eulalia Domanowska, która jest również kuratorką wystawy w bielskiej galerii.

Na wystawie prezentowane są dzieła sztuki m.in. takich współczesnych twórców jak: Magdalena Abakanowicz, Sylwester Ambroziak, Michalina Bigaj, Włodzimierz Borowski, Tatiana Czekalska i Leszek Golec, Wojciech Fangor, Władysław Hasior, Thorsten Goldberg, Jacek Jagielski, Jerzy Jarnuszkiewicz, Marek Kijewski i Małgorzata Malinowska, Jarosław Kozakiewicz.

Przygotowania do całej wystawy trwały od kilku miesięcy, ale ostatnie tygodnie i dni przed dzisiejszym wernisażem to już praca na pełnych obrotach całego zespołu przygotowującego wydarzenie. Myślimy, że wszystko udało nam się zrealizować tak jak to chcieliśmy i osoby zwiedzające będą usatysfakcjonowane – usłyszałem od jednej z organizatorek.

Na zaproszenie Galerii Bielskiej BWA na otwarcie wystawy przybyły również osoby niewidome, które za zgodą kuratorki wystawy podczas wernisażu miały możliwość „obejrzenia” niektórych prac dotykiem. To kolejne wyjście galerii naprzeciw potrzebom środowiska osób niepełnosprawnych.

Wystawa „Kunszt IV. Kolekcja orońska” będzie prezentowana w siedzibie Galerii Bielskiej BWA przy ul. 3 Maja 11 do 17 lutego 2019 roku, codziennie w godzinach otwarcia od 10.00 do 18.00. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

Andrzej Koenig

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-01-18 17:21:41
rainman: Nie chcę być złośliwy, ale gdyby na tej wystawie komuś wypadł telefon i roztrzaskał się pod ścianą na drobne kawałki to prawdopodobnie biesiadnicy na tej imprezie podchodziliby i pochyleni nad resztkami urządzenia chwalili autora "dzieła" za jego nietuzinkowość...
2019-01-18 17:59:16
piki1969: Wyraznie przypomina sie film Nie lubie poniedziałku, wystawa:)
2019-01-19 11:09:29
wyśmienity cwaniaczek: no fakt niezła padaka - ludzie to już na głowę upadli żeby takie wypociny oglądać :):):) za niedługo ktoś się wypróżni na środku sali wbije flagę z napisem art i ludzie będą stali wokół i zachwycali się tym ...czy aby to na pewno dzieło z 16 czy 17 wieku. TAK CZY OWAK STOLEC JUŻ NA JEDNYM Z FOTO JEST WIDOCZNY WIĘC WSZYSTKO IDZIE W DOBRYM KIERUNKU :)
2019-01-21 10:32:12
krzysztof.mm: rozczarowanym wystawą polecam kupno dożywotniego abonamentu na jasełka cieszyńskich elżbietanek
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: