Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wędrówki doliną Olzy

Gmina Hażlach podpisała umowę na realizację projektu "Wędrówki doliną Olzy", która będzie prowadzona wspólnie ze stroną czeską. 26 lipca odbyło się tam robocze spotkanie przedstawicieli zaangażowanych stron.

Projekt współfinansowany jest ze środków unijnych i z budżetu państwa. Partnerem Gminy Hażlach w tym projekcie jest Muzeum Těsinska w Czeskim Cieszynie, które prowadzi Archeopark w Chociebużu-Podoborze. 26 lipca odbyło się tam robocze spotkanie przedstawicieli zaangażowanych stron.

- Na temat wdrażania projektu rozmawiali: pierwszy Wicewojewoda Kraju Morawsko-Śląskiego Lukáš Curylo, starosta Czeskiego Cieszyna Vít Slováček, Wójt Gmin Hażlach Grzegorz Sikorski, dyrektor Muzeum Těsinska Zbyšek Ondřeka i dyrektor Biura Euroregionu Śląsk Cieszyński Bogdan Kasperek. Goście zwiedzili teren Archeoparku, a następnie udali się do Hażlacha i odwiedzili miejsce w centrum miejscowości, w którym, po przebudowie budynku starego spichlerza, powstanie Dom Przyrodnika. Spotkanie kontynuowano w sali sesyjnej Urzędu Gminy Hażlach, gdzie wójt Grzegorz Sikorski przedstawił założenia i cele projektu – informuje Gmina Hażlach.

Jak zaznaczają hażlascy urzędnicy, zanim Dom Przyrodnika w Hażlachu otworzy swoje podwoje zwiedzającym, już teraz warto się wybrać na drugą stronę Olzy do Archeoparku . Istnieje on od 2006 roku, kiedy na podstawie pierwotnych znalezisk powstała tam replika osady wczesnosłowiańskiej. Po trwającej dwa lata przebudowie obiekt został wzbogacony o wybudowane z wykorzystaniem funduszy europejskich nowoczesne, kilkupiętrowe, wyposażone w windę centrum dydaktyczne wraz z zapleczem, które zostało oddanie do użytku 30 kwietnia 2016 roku. - W niekonwencjonalny, ale przystępny sposób prezentowane jest tam dziedzictwo archeologiczne, historyczne i przyrodnicze doliny Olzy. W tym niedaleko położonym od nas miejscu, zwanym także Starym Cieszynem, prezentowane są liczne atrakcje archeologiczne z epoki prehistorycznej i wczesnośredniowiecznej, a także etnograficzne i przyrodoznawcze – dodają urzędnicy.


red./mat.pras.
 

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: