Wędrówki doliną Olzy
Projekt współfinansowany jest ze środków unijnych i z budżetu państwa. Partnerem Gminy Hażlach w tym projekcie jest Muzeum Těsinska w Czeskim Cieszynie, które prowadzi Archeopark w Chociebużu-Podoborze. 26 lipca odbyło się tam robocze spotkanie przedstawicieli zaangażowanych stron.
- Na temat wdrażania projektu rozmawiali: pierwszy Wicewojewoda Kraju Morawsko-Śląskiego Lukáš Curylo, starosta Czeskiego Cieszyna Vít Slováček, Wójt Gmin Hażlach Grzegorz Sikorski, dyrektor Muzeum Těsinska Zbyšek Ondřeka i dyrektor Biura Euroregionu Śląsk Cieszyński Bogdan Kasperek. Goście zwiedzili teren Archeoparku, a następnie udali się do Hażlacha i odwiedzili miejsce w centrum miejscowości, w którym, po przebudowie budynku starego spichlerza, powstanie Dom Przyrodnika. Spotkanie kontynuowano w sali sesyjnej Urzędu Gminy Hażlach, gdzie wójt Grzegorz Sikorski przedstawił założenia i cele projektu – informuje Gmina Hażlach.
Jak zaznaczają hażlascy urzędnicy, zanim Dom Przyrodnika w Hażlachu otworzy swoje podwoje zwiedzającym, już teraz warto się wybrać na drugą stronę Olzy do Archeoparku . Istnieje on od 2006 roku, kiedy na podstawie pierwotnych znalezisk powstała tam replika osady wczesnosłowiańskiej. Po trwającej dwa lata przebudowie obiekt został wzbogacony o wybudowane z wykorzystaniem funduszy europejskich nowoczesne, kilkupiętrowe, wyposażone w windę centrum dydaktyczne wraz z zapleczem, które zostało oddanie do użytku 30 kwietnia 2016 roku. - W niekonwencjonalny, ale przystępny sposób prezentowane jest tam dziedzictwo archeologiczne, historyczne i przyrodnicze doliny Olzy. W tym niedaleko położonym od nas miejscu, zwanym także Starym Cieszynem, prezentowane są liczne atrakcje archeologiczne z epoki prehistorycznej i wczesnośredniowiecznej, a także etnograficzne i przyrodoznawcze – dodają urzędnicy.
red./mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.