Warto wiedzieć: Wsparcie starszych bliskich na co dzień (1)
Zazwyczaj wyręczamy osoby starsze w większości czynności pomimo tego, że same dają sobie same radę. Nie róbmy tego za nich. Jeżeli osoba taka może sama się myć, należy zadbać o to, żeby jej otoczenie było jak najbardziej dopasowane do potrzeb. W łazience powinny znaleźć się maty antypoślizgowe, a przy prysznicu lub wannie - rączka. Mowa jednak także o bezpiecznej aktywności (oczywiście w ramach fizycznych możliwości seniora!), takiej jak spacery, rozciąganie, sprzątanie, a nawet. taniec. Jeśli osoba jest unieruchomiona, np. jeździ na wózku, na pewno dużą ulgę przyniosą jej spacery z opiekunem na świeżym powietrzu. Chociaż ciało seniora jest bardziej narażone na kłopotliwe kontuzje, ruch stanowi jeden z najbardziej pobudzających do życia czynników i w efekcie przyczynia się do poprawy formy psychofizycznej.
Schorzenia, osłabienie i wynikające z nich wycofanie mogą źle wpływać na psychikę osoby starszej. Może dobrym pomysłem byłaby organizacja spotkania przy herbacie albo zaproszenie znajomych Twojej bliskiej starszej osoby do domu? Również odbywające się w plenerach koncerty i spotkania, na które zabierasz kogoś w podeszłym wieku, mają dobry wpływ na kondycję - zarówno Twoją, jak i seniora. Trzeba nieustannie przypominać o tym, jak istotne jest przebywanie w towarzystwie innych ludzi.
Mało różnorodny sposób odżywiania może prowadzić do jeszcze większego osłabienia, a wręcz niedożywienia. Problemy z motoryką i niechęć do wychodzenia na zakupy mogą jednak skutecznie odwodzić starsze osoby od prób urozmaicenia swoich posiłków. Tymczasem właściwie zbilansowana dieta stanowi jeden z najistotniejszych czynników dobrego, wartościowego życia. Zaproponuj osobie starszej wspólne gotowanie, robienie zakupów - spędzicie wtedy czas razem. Wprowadzajmy do ich posiłków nowe smaki i składniki, wykorzystuj kuchnię do tego, żeby "ożywić" koloryt codzienności. Oczywiście wszystko z uwzględnieniem zaleceń lekarza oraz indywidualnych możliwości - seniorzy często mają problem z trawieniem i przegryzaniem.
Czasami nie trzeba wiele aby osobie starszej z naszego otoczenia trochę poprawić życie małym wysiłkiem. Kolejne podpowiedzi wkrótce w drugiej części.
AK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.