Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Warsztaty o Smogu w Ustroniu

W środę (16.01.2019) zakończyły się warsztaty dotyczące smogu, które odbywały się w Szkole Podstawowej nr 3 w Ustroniu Polanie. W zajęciach udział wzięły udział kolejno wszystkie klasy.

- Pewnego zimowego dnia do Ustronia zawitała Jej Wysokość Niska Emisja i zarządziła, że w kotłach należy palić dużo węgla, drewna, gazet, śmieci, mebli, mokrego drewna, papierów białych, kredowych, farbowanych i foliowanych oraz wszystko to, co znajdzie się pod ręką. Czekała tylko na mgłę. Mgła się pojawiła, a wtedy cały dym ze wszystkich ustrońskich kominów zamienił się w SMOG – wyjaśnia Zuzanna Chabowska z Ustrońskiego Alarmu Smogowego.

W trakcie warsztatów powstały mini teatrzyk, dotyczący właśnie smogu. W trakcie przygotowywania przedstawienia dzieci dowiedziały się między innymi, jakie zagrożenia pociąga za sobą zanieczyszczone powietrze i skąd bierze się smog. Omawiano między innymi zasady, jakie powinny panować w każdym domu. Palenie śmieciami, czy wrzucanie do ognia plastiku nie tylko powoduje nieprzyjemny zapach, ale również przyczynia się do zanieczyszczania powietrza i może być przyczyną nowotworów.

Teatrzyk, który powstał podczas warsztatów smogowych jednak zakończył tchnął w dzieci nadzieję. Chociaż nosy zaczęły się wykręcać od smogu, ludzie zaczynali kaszleć, byli narażeni na infekcje dróg oddechowych, pamięć i samopoczucie znacznie się pogarszały a serca były narażone na ryzyko wystąpienia zawałów, smog w końcu został przepędzony - Na szczęście pewnego dnia ktoś przegonił smog i człowiek mógł oddychać,a jego ciało już tak nie chorowało. To tylko mini teatrzyk, który powstał na warsztatach smogowych. Niestety życie to nie bajka, nie wystarczy dmuchną i przegonić smogu – wyjaśnia Chabowska.

Jak wskazują przedstawiciele Ustrońskiego Alarmu Smogowego, smog zabija, a my go wytwarzamy. Za powstawanie smogu odpowiedzialni są ludzie i niska emisja, czyli wszystko, co wypuszczamy z naszych kominów. Smog nie zniknie sam. Jedyny sposób na skuteczną walkę z zanieczyszczeniem powietrza jest zmiana ogrzewania naszych domów.

 

JŚ/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-01-17 18:59:51
Ponury_Farmer: Bla, Bla, Bla... Jak wszyscy już będą ogrzewać gazem i kotłami kl 5, to i tak smog będzie dalej. A potem co? Będzie nagonka na pojazdy bez odpowiednich filtrów i wyprodukowanych przed jakimś tam rokiem. A jak już to wszystko się wdroży to pierdyknie wulkan i będzie smog na całego. Wtedy ekolodzy będą mieli poważny problem, kto ma płacić. W Krakowie wymieniono zdecydowaną większość kotłów i co? Smog jest dalej... A najbardziej śmieszą mnie pseudo ekolodzy, którzy podczas wiecu czy demonstracji robią przerwę na papieroska i jeżdżą starymi autami. Widziałem takie przypadki w moim mieście.
2019-01-17 19:38:53
bronek91: Ponury_Farmer: To się inaczej nazywany kreowaniem potrzeb konsumpcyjnych społeczeństwa. Po naszymu, tworzenie rynku zbytu.
2019-01-18 18:36:45
Szantrapa: @Ponury_Farmer, kiedy znikną piece węglowe i diesle z naszych dróg to rzucą się na krowy i ich toksyczne odchody leżące na pastwiskach (podobno powodują powstawanie dziury ozonowej) . Wszyscy będziemy jeździli autami elektrycznymi a ci sami idioci co wykończyli diesla będą się zastanawiać co zrobić z milionami starych akumulatorów i milionami hektolitrów elektrolitu czyli kwasu siarkowego H2SO4, chyba, że zastosują akumulatory żelowe , ale w nich mleka też nie ma.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: