Warmińsko-Mazurskie Koło MZC w Olsztynie
Jednakże w sposób zorganizowany olsztyńscy cieszyniacy działają dopiero od trzydziestu lat, a dokładnie od października 1983 roku. Inicjatorami powstania Koła MZC w Olsztynie byli Emanuel Guziur oraz jego syn Janusz (pracownik ówczesnej Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie), który od początku, aż do 2009 roku pełnił funkcję prezesa, a w tej chwili jest prezesem honorowym. Obecnie na czele warmińsko-mazurskiej Macierzy stoi prof. Andrzej Faruga (rodem z Zebrzydowic). Zebrania i inne spotkania odbywają się w Klubie Pracowników UWM „Baccalarium” (Olsztyn-Kortowo, ul. Prawocheńskiego 4A) w drugi wtorek miesiąca o godz. 17:00.
Początkowo olsztyńskie MZC zrzeszało raptem piętnastu członków, lecz na dzień dzisiejszy liczy 108 osób i jest najliczniejszym Kołem w Polsce. — Bo jak tylko ktoś z cieszyniaków przyjeżdża od nas do Olsztyna, to go od razu wyłapujemy do Koła — mówi Guziur. Członkami tamtejszej Macierzy są w większości pracownicy UWM bądź też absolwenci zatrudnieni w regionie, a także osoby mieszkające znacznie dalej, m.in. w Ełku, Ciechanowie, Gdańsku, Gdyni a nawet w oddalonym aż trzysta kilometrów Słupsku. I nie są to li tylko „papierowi członkowie”, lecz regularnie przyjeżdżają na zebrania do Olsztyna.
W Kole nadal aktywni są seniorzy, którzy studiowali jeszcze w cieszyńskiej WSGW, a najstarszym członkiem jest prof. Zdzisław Larski (rocznik 1919), wirusolog, który w latach pięćdziesiątych zwalczał pomory bydła i trzody chlewnej w powiecie cieszyńskim.
Działalność Koła w głównej mierze koncentruje się na propagowaniu Śląska Cieszyńskiego, jego historii i kultury a z drugiej strony na zainteresowaniu Cieszyniaków Warmią i Mazurami i przeszłością tych ziem. Prowadzona jest działalność wydawnicza, przykładowo na ten rok przygotowywana jest publikacja o przeniesieniu cieszyńskiej WSCW do Olsztyna w 65-lecie tego wydarzenia. Ponadto organizowane są sesje poświęcone kulturze, obyczajom i wybitnym postaciom ludzi nauki i kultury Śląska Cieszyńskiego, zapraszane są również różne zespoły z obu brzegów Olzy. Do głównych osiągnięć Koła należy m.in. odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Olsztynie (2004) i w Cieszynie (2005) poświęconej pamięci cieszyńskich profesorów WSCW.
Koło współpracuje również z innymi organizacjami społeczno-kulturalnymi w regionie o podobnym charakterze, skupiającymi m.in. Kurpiów czy mieszkańców byłych Kresów Wschodnich. W tym roku odbyło się już spotkanie choinkowe, o którym pisaliśmy tutaj.
Nie bez znaczenia jest fakt, że obydwaj prezesi Koła z Olsztyna za swoją działalność otrzymali Honorowy Laur Złotej Cieszynianki — Guziur w 2004, a Faruga trzy lata później.
(ÿ)
____
Kontakt z Warmińsko-Mazurskim Kołem MZC w Olsztynie:
prezes prof. Andrzej Faruga. tel. +48 602 707 844, faruga@uwm.edu.pl
Najbliższe spotkania Koła:
10 lutego — zebranie organizacyjne, plany, podsumowania
10 marca — referat o cieszyńskich kobietach i o kwiatku cieszyniance
Wcześniej pisaliśmy...
o Kole MZC w Warszawie
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.