Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wachlarze Kossaków i nie tylko (Spotkanie Szersznikowskie)

W środę (27.03.2019) jak w każdą ostatnią środę miesiąca w Muzeum Śląska Cieszyńskiego odbyło się Spotkanie Szersznikowskie. Tym razem Diana Pieczonka-Giec z Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich opowiedziała o skarbach z domku ogrodnika, czyli o zbiorach sztuki Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich.

Sporo czasu poświecono na omówienie tematu związanego z wachlarzami Kossaków, które zostały skradzione, jednak udało się je odzyskać. Temat był o tyle ciekawy, że odzyskanie wachlarzy wiązało się z długą batalią sądową, w której wcale nie było takie oczywiste, że dzieła sztuki wrócą do muzeum – policja odzyskała wachlarze i przekazała muzeum w depozyt. Wtedy właśnie pani, u której znaleziono te wachlarze, wystąpiła do sądu z wnioskiem o zasiedzenie, twierdząc, że nie wiedziała, iż przedmioty te pochodziły z kradzieży. W związku z tym dowodziła, że jej posiadanie było w dobrej wierze i są przesłanki, aby je zasiedzieć. Przedstawiała argumenty, że dość często się nimi wachlowała, aby skorzystać z ochłody. Jednak udało nam się postępowanie sądowe wygrać. Niestety trochę to trwało i żeby było śmieszniej, ta pani nie była bez szans. Na szczęście udało nam się wygrać i dzięki temu wachlarze są w górkach – tłumaczył batalię o dzieła sztuki prawnik, który reprezentował muzeum w sporze sądowym.

Temat skradzionych i odzyskanych wachlarzy wzbudził wiele emocji, w związku z czym pojawiały się liczne pytania. Przede wszystkim okazało się, że na szczęście dzieła pozostały w muzeum, a muzeum w związku z tym nie było narażone na koszty związane na przykład z odkupieniem dzieła. Okazało się jednak, że wspomniane wachlarze niestety nie powróciły do muzeum w stanie nienaruszonym.

Oba obrazy na wachlarzach przedstawiają zaręczyny – bracia Kossakowie są tam przedstawieni w znanych scenach. Pierwsza z nich to scena z Pana Tadeusza, gdzie jeden z Kossaków wciela się w Pana Tadeusza, a jego narzeczona w postać Zosi. Drugi to z kolei scena hołdu pruskiego, gdzie obecni są dwaj bracia Kossakowie, jeden z nich wciela się w postać stańczyka – w wachlarzach brakuje kilku elementów. O ile w pierwszym z nich brakujące elementy były niezamalowane, to w przypadku hołdu pruskiego brakuje nóg stańczyka. Na scenie z Pana Tadeusza można również zauważyć, że ktoś usiłował przemalować twarz Marii Kisielnickiej, narzeczonej Kossaka. Wszystkie twarze na oryginale są bardzo charakterystyczne, ta jednak bardziej przypomina maskę – tłumaczyła w trakcie wydarzenia prowadząca.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-03-28 16:11:44
mstudnicki: Artykuł o wachlarzach Kossaków jest z pewnością zapierającym dech w piersiach ciekawym artykułem, jednak NIGDZIE na tym portalu nie znalazłem informacji, iż w Cieszynie drożeją śmieci o 50% (co weszło już w życie). Z 10zł/os na 15zł/os. Słynący z uczciwości Ekoplast musi bardzo lubieć nowych włodarzy miasta.. a może nawet z wzajemnością ?
2019-03-28 16:21:43
krzysztof.mm: no niestety, nie tylko śmieci pod rządami PiS-u drożeją - do tego woda, energia elektryczna, węgiel, paliwa - i już mamy piątkę Kaczyńskiego
2019-03-28 20:10:19
donekT: Mam rozumieć, że w Cieszynie nadal rządzi PiS?
2019-03-28 20:27:37
jasper: TVPiS - 1 mld 600 mln . Jak wyliczylo OKO.press, od poczatku „dobrej zmiany” na konta powiazanych z o. Rydzykiem spolek i fundacji wplynelo lacznie co najmniej 80.921.021 zl. z publicznych pieniedzy - dane 2018. Pierwszy "Efekt Kaluzy " - 39 miliony mniej z budzetu centralnego dla Slaska. Z pustego to i Salomon nie naleje.
2019-03-28 21:16:32
donekT: Księżowska taca czy KODziarska puszka i tak na jedno wychodzi. Najważniejsze być razem.
2019-03-28 21:54:00
krzysztof.mm: donek, byłbym okrutny gdybym ci kazał rozumieć... a śmieci podrożały W CAŁEJ POLSCE, dzbanie
2019-03-28 22:43:41
donekT: Dopóty dzban wodę nosi, dopóki mu się ucho nie urwie.
2019-03-29 06:50:12
krzysztof.mm: ...i tego poziomu nie powinieneś w trosce o własną reputację przekraczać
2019-03-30 05:40:19
donekT: Swoją już straciłeś.
2019-03-31 22:49:58
mstudnicki: Widzę, że PiSomania to groźna choroba.. wszędzie widzą PiS. Ale ja nie o tym.. podwyżka śmieci aż o 50% jest z każdego punktu widzenia nieuzasadniona. Na cenę odbioru śmieci sumują się następujące składowe: - cena paliwa (utrzymuje się na podobnym poziomie od kilku lat) - cena i utrzymanie pojazdów: bez zmian (zwłaszcza, że jeżdżą starymi złomami) - wynagrodzenia pracowników : nawet gdyby podnieśli im pensje o 50% (czego im życzę), to wynagrodzenia są i tak jednym z wielu czynników i ich podwyżka o 50% nie powoduje podwyżki ceny końcowej o 50%, tylko kilkukrotnie mniej. - ceny odbioru śmieci na wysypiskach : nie wiem, czy są jakieś zmiany, bo nikt o niczym nie informuje; - zysk właściciela firmy (przecież nie robi tego "po kosztach", jak kiedyś MPGKiM): uważam, że to właśnie ta składowa pociągnęła cenę śmieci - i będę tak uważał, dopóki nie podadzą do wiadomości publicznej, ile co kosztuje i jakie składowe kosztów miały wpływ na podwyżkę. Nieuczciwe jest strzyżenie nas jak barany bez żadnej informacji zwrotnej. Na stronie miasta Cieszyna http://um.cieszyn.pl/smieci/ informacja pojawiła się dopiero w marcu, a wszystkie media nabrały wodę w usta. Za podwyżkę odpowiada ten, kto składa ostateczny podpis - i nikt inny, (jak sugerują niektóre matołki), a taką osobą w Cieszynie jest Burmistrz Miasta Cieszyna.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: