W UTW o turystyce
Wpierw Ryszard Mazur, długoletni prezes Oddziału PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie (pełniący funkcję przez 37 lat) przybliżył zebranym historię polskiej turystyki na Śląsku Cieszyńskim. Referat obfitował w ciekawe fakty z historii organizacji, a sam prelegent, jako że prezesował Oddziałowi przez ponad 1/3 jego istnienia, włożył spory wkład pracy w tworzenie tej historii. Pracy, jak podkreślił kolejny prelegent, obecny prezes Oddziału Jacek Tyczkowski, całkowicie społecznej. - Obecnie wszyscy w Oddziale pracują społecznie. Nie ma żadnego etatu, nie ma już BOT-u (Biuro Obsługi Turystycznej, które w przeszłości pozwalało organizacji na prowadzenie działalności zarobkowej) – podkreślił Jacek Tyczkowski. - Dziś w ramach Oddziału działa 8 kół, nie, jak w czasach największej świetności 72. Jest tylko jedno koło zakładowe – wyliczał obecny prezes nawiązując do omówionej przez poprzednika historii Oddziału.
W chwili obecnej Oddział PTTK Beskid Śląski w Cieszynie liczy 507 członków, z czego około 130 osób to aktywni działacze. - Społecznie pracującej kadry jest 80 osób. Jest w Oddziale 11 znakarzy (w tym 1 kolarski i 1 nizinny), którzy opiekują się znakowaniem około 350 km szlaków turystycznych, 16 przodowników turystyki kolarskiej, 35 przodowników turystyki górskiej, 3 narciarskiej i 3 pieszej, którzy zajmują się m.in. weryfikacją odznak turystycznych, 4 instruktorów żeglarskich, 3 krajoznawstwa, 1 fotografii krajoznawczej, 2 ochrony przyrody i dodatkowo 12 instruktorów przewodnictwa, 7 opiekunów przyrody. W ramach Oddziału działa 6 komisji: Turystyki Górskiej i Narciarskiej, Komisja Ochrony Przyrody, Krajoznawstwa i Turystyki Pieszej Nizinnej, Turystyki Kolarskiej, Turystyki Żeglarskiej, Fotografii Krajoznawczej i Komisja Przewodnicka.
- Oddział organizuje poprzez prace społeczną kół i komisji różne imprezy. Najbardziej znane to m.in. organizowane przez Koło w Skoczowie Pieczenie Barana, czy organizowane dwa razy do roku przez Komisję Turystyki Górskiej rajdy młodzieżowe, w których każdorazowo udział bierze około 1300 młodych ludzi ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, a także organizowane regularnie przez Komisję Ochrony Przyrody sprzątania świata – wyliczał Jacek Tyczkowski.
Zaznajomienie słuchaczy CUTW z działalnością turystyczną w regionie nie jest przypadkowe. W tym roku bowiem w CUTW pojawiła się grupa, która chce wędrować po górach. Odbyły się już 4 wycieczki.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.