Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

W sutannie na stoku

Ksiądz to też ''człowiek'', który, oprócz swojej pracy ma także hobby. Często jest nim sport. To właśnie pokazaniu księdza jako osoby promującej aktywny wypoczynek służyły zorganizowane 18 lutego na Stożku Mistrzostwa Polski Księży i Kleryków w Narciarstwie Alpejskim o ''Puchar im. bł. Jana Pawła II''. Impreza ma już swoją tradycję, a tegoroczne zawody były jubileuszowe, piętnaste.

Księża, choć na początku pokazowo przywdziali sutanny, startowali jednak w strojach narciarskich. Dla większości z nich wprawdzie liczyła się idea imprezy, a nie sam wynik sportowy, jednak poważnie podchodzili do startu i zależało im na uzyskaniu jak najlepszego czasu. Oprócz wygodnego kombinezonu nie zapomnieli także o ubraniu kasków dając dobry przykład parafianom.

Okazuje się, że sport, a konkretnie narciarstwo, jest dość popularnym hobby duchownych. Organizujący zawody ksiądz Grzegorz Szwarc mówi, że sporo księży jeździ na nartach.  – Myślę, że około połowa księży z naszej diecezji jeździ na nartach – ocenia duchowny miłośnik narciarstwa przyznając, że nie wszyscy chcą wystartować w zawodach. Skąd pomysł zorganizowania zawodów?

- Żeby przełamywać stereotypy. Pokazać, że księża też aktywnie spędzają czas, promują sport wśród młodzieży, rodzin. Jest to też forma zintegrowania się z parafianami. Na stoku jest inna atmosfera, która jednoczy – wylicza zalety imprezy ksiądz Grzegorz Szwarc.

Na Stożek przyjechali zawodnicy z całej Polski. Był kleryk aż z Gdańska, a nawet... misjonarze z Ugandy. Ci ostatni akurat przebywali w Polsce na urlopie, i mimo, iż na misji nie mają możliwości potrenowania, to skusili się na start w zawodach. Z bramkami slalomu giganta w sumie zmierzyło się 38 księży i 6 kleryków, a oprócz nich 10 rodzin startowało w kategorii open-rodzinnej. Głównymi organizatorami byli księża Grzegorz Szwarc i Damian Copek z Diecezji Katowickiej, a impreza tradycyjnie odbyła się w Ośrodku Narciarskim Stożek.

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ>>>

(beti)

Zobacz wyniki:
- kategoria księża [format PDF]>>>
- kategoria rodziny [format PDF] >>>

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: