W sierpniu wyschną studnie?
Komunikatem z 19 lipca 2019 roku Państwowa Służba Hydrogeologiczna zdecydowała się na wprowadzenie stanu zagrożenia, związanego z „niżówką hydrogeologiczną”, która jest prognozowana w sierpniu br. Stan zagrożenia dotyczy siedmiu województw, w tym województwa śląskiego. Z kolei na Śląsku najbardziej zagrożonym obszarem jest część zachodnia i północnozachodnia, czyli również tereny Śląska Cieszyńskiego.
Czym jednak jest niżówka hydrogeologiczna? Zgodnie z podręcznikową definicją jest to okresowe obniżenie stanów wody, poniżej umownie przyjętych wartości granicznych. Powstaje między innymi w wyniku niedoboru zasilania atmosferycznego, czyli właśnie braku opadów. Krótko mówiąc, w sierpniu 2019 roku prognozy wskazują, że wystąpi susza.
- Prognozowana sytuacja hydrogeologiczna wskazuje na utrzymanie w najbliższych tygodniach tendencji obniżania się zwierciadła wód podziemnych w płytkich poziomach wodonośnych na wyżej wymienionych obszarach (7 województw, do których skierowane jest ostrzeżenie, w tym dla Śląska – przyp. Red.). Niskie stany położenia zwierciadła wód podziemnych mogą lokalnie powodować występowanie niedoborów wody w indywidualnych płytkich ujęciach gospodarskich oraz w ujęciach komunalnych, eksploatujących pierwszy poziom wodonośny – ostrzega Państwowa Służba Geologiczna.
Treść komunikatu wskazuje, że jeżeli prognozy pogody się sprawdzą, istnieje ryzyko, że będziemy mieli styczność z suszą, jaka nie nawiedziła regionu od lat. W przypadku pesymistycznej wersji wydarzeń, w części gospodarstw domowych może brakować wody – problem może dotknąć w szczególności domy, w których korzysta się z wody pochodzącej ze studni głębinowych. Chociaż najbardziej narażone będą powiaty: kłobucki i częstochowski, również w powiecie cieszyńskim możemy napotkać tego typu problemy. Sytuację można monitorować, odwiedzając stronę Państwowej Służby Hydrogeologicznej – link tutaj.
Na Śląsku Cieszyńskim sporo mieszkańców korzysta ze studni, więc problem może pojawić się w tym przypadku. Czy sytuacja zmieniła się przez ostatnie opady? Ciężko powiedzieć. Aktualnie nawodnienie gleby jest zdecydowanie lepsze - ostatnie deszcze, gdzie miejscami spadło nawet 30 mm wody, sprawiły że wierzchnia warstwa gleby jest dobrze nawodniona i sytuacja ta powinna utrzymać się przez jakiś czas - poinformowali nas przedstawiciele Nadleśnictwa w Ustroniu. Jednak ciężko określić, czy ta sytuacja się utrzyma. Przejściowe opady deszczu mogą podnieść stan rzek, czy jezior, jednak w dalszym ciągu problemem pozostaną cieki podziemne.
Załączone mapki pochodzą ze strony Państwowej Służby Hydrogeologicznej i obrazują prognozowaną sytuację w kraju.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.