Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

W sierpniu wyschną studnie?

W 2019 roku pogoda nie oszczędza mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. Po długotrwałej fali upałów i silnych wichurach miejscami połączonych z gradobiciami i burzami nadszedł czas na zmierzenie się z kolejnym problemem. Zgodnie z informacją wydaną przez Państwową Służbę Hydrogeologiczną, w sierpniu może nas czekać susza…

Komunikatem z 19 lipca 2019 roku Państwowa Służba Hydrogeologiczna zdecydowała się na wprowadzenie stanu zagrożenia, związanego z „niżówką hydrogeologiczną”, która jest prognozowana w sierpniu br. Stan zagrożenia dotyczy siedmiu województw, w tym województwa śląskiego. Z kolei na Śląsku najbardziej zagrożonym obszarem jest część zachodnia i północnozachodnia, czyli również tereny Śląska Cieszyńskiego.

Czym jednak jest niżówka hydrogeologiczna? Zgodnie z podręcznikową definicją jest to okresowe obniżenie stanów wody, poniżej umownie przyjętych wartości granicznych. Powstaje między innymi w wyniku niedoboru zasilania atmosferycznego, czyli właśnie braku opadów. Krótko mówiąc, w sierpniu 2019 roku prognozy wskazują, że wystąpi susza.

- Prognozowana sytuacja hydrogeologiczna wskazuje na utrzymanie w najbliższych tygodniach tendencji obniżania się zwierciadła wód podziemnych w płytkich poziomach wodonośnych na wyżej wymienionych obszarach (7 województw, do których skierowane jest ostrzeżenie, w tym dla Śląska – przyp. Red.). Niskie stany położenia zwierciadła wód podziemnych mogą lokalnie powodować występowanie niedoborów wody w indywidualnych płytkich ujęciach gospodarskich oraz w ujęciach komunalnych, eksploatujących pierwszy poziom wodonośny – ostrzega Państwowa Służba Geologiczna.

Treść komunikatu wskazuje, że jeżeli prognozy pogody się sprawdzą, istnieje ryzyko, że będziemy mieli styczność z suszą, jaka nie nawiedziła regionu od lat. W przypadku pesymistycznej wersji wydarzeń, w części gospodarstw domowych może brakować wody – problem może dotknąć w szczególności domy, w których korzysta się z wody pochodzącej ze studni głębinowych. Chociaż najbardziej narażone będą powiaty: kłobucki i częstochowski, również w powiecie cieszyńskim możemy napotkać tego typu problemy. Sytuację można monitorować, odwiedzając stronę Państwowej Służby Hydrogeologicznej – link tutaj.

Na Śląsku Cieszyńskim sporo mieszkańców korzysta ze studni, więc problem może pojawić się w tym przypadku. Czy sytuacja zmieniła się przez ostatnie opady? Ciężko powiedzieć. Aktualnie nawodnienie gleby jest zdecydowanie lepsze - ostatnie deszcze, gdzie miejscami spadło nawet 30 mm wody, sprawiły że wierzchnia warstwa gleby jest dobrze nawodniona i sytuacja ta powinna utrzymać się przez jakiś czas - poinformowali nas przedstawiciele Nadleśnictwa w Ustroniu. Jednak ciężko określić, czy ta sytuacja się utrzyma. Przejściowe opady deszczu mogą podnieść stan rzek, czy jezior, jednak w dalszym ciągu problemem pozostaną cieki podziemne.

 

Załączone mapki pochodzą ze strony Państwowej Służby Hydrogeologicznej i obrazują prognozowaną sytuację w kraju.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-07-27 15:12:06
donekT: Tymczasem jak wygląda polityka poszczególnych rządów III RP, od samego początku powstania, w kwestii retencji zasobów wody??? Zmiany klimatyczny, pomijam czym spowodowane, będą generować klęski żywiołowe, zwłaszcza susze.
2019-07-28 07:51:48
wyśmienity cwaniaczek: też takie pieprzenie---moja nie wyschnie bo nie posiadam ... poza tym jak dupnie dzisio deszczem to będą znowu lamenty tak jak wczoraj w hanysowie !!!! " jezu ile wody ile deszczu niech już przestanie padać "" polsko mentalność --- qwa czemu jestem polokiem ......
2019-07-28 10:14:01
donekT: Nic prostszego, zmień płeć i zostaniesz POLKĄ;D;D;D
2019-07-28 10:54:08
pogromca ciemnoty: Te DonekT jak ty klepiesz te zdrowaśki do starej Jezuska, że mamy taką suszę. Jazda do kościółka! Posmaruj dżenderowi w czarnej sukience, to może spadnie chociaż kropelka.
2019-07-28 15:25:08
donekT: Krzewicielu ciemnoty, jak ktoś niegdyś zauważył, klepać możesz np. konia po tyłku, jak Wałęsa, zatem idź i czyń, co uważasz za właściwe, ulżyj sobie! Z pewnością na ziemię spodnie chociaż kropelka. Modlitwy się odmawia i nie mają charakteru życzeniowego. Zatem niech się DZIEJE WOLA NIEBA! A co wg Biblii z owego nieba spadło na mieszkańców Sodomy, Gomory, Admy i Seboim i za co? Oni również chcieli komuś posmarować.
2019-07-29 19:10:12
wyśmienity cwaniaczek: nie da się być polką dwa razy --- poza tym odmień debilu po pedałówie nick " mówiąc" po waszemu ---wyśmienity cwaniaczek----- i pomyśl DEBILU czy Pani górnik np. to "górniczka" :) ja pitole POLOKI TO SĄ CIEMNE nongoły
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: