W niedzielę zagramy dla okulistyki dziecięcej
Dlaczego w tym roku będziemy zbierać środki dla okulistyki dziecięcej? Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów jakimi człowiek odbiera wrażenia. Problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata, dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia. Niezbędnym do postawienia prawidłowej diagnozy i wdrożenia terapii jest nowoczesny sprzęt, którego wielu polskim placówkom brakuje.
- Zbliżający się 30. Finał zagra dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku dzieci – a więc dzieci i wzrok, dlatego mówimy przejrzyj na oczy, zobacz świat kolorowy, niech ten świat do Ciebie wróci w takich kolorach, jakie będą najpiękniejsze - mówi Jurek Owsiak Prezes Fundacji WOŚP.
Oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej oraz wydzielone łóżka dziecięce w oddziałach okulistyki dla dorosłych działają w 25 ośrodkach w 17 miastach Polski. W całym kraju są też poradnie okulistyki dziecięcej, które również wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny. Rokrocznie na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów.
Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są - poza pogorszeniem ostrości wzroku - jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych - w 2019 roku przeprowadzono ich blisko 650, z czego najwięcej, ponad 25%, stanowiły operacje guzów.
Specjaliści uwagę zwracają również na krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży, która w coraz większej liczbie krajów przybiera charakter epidemiczny. Ma to bezpośredni związek z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych, a właściwie z nadmiarowej pracy wzrokowej z bliska.
Z pieniędzy zebranych podczas XXX Finału Fundacja planuje zakup m.in.: angiografu dwupłaszczyznowego do leczenia siatkówczaka - najczęstszego nowotworu złośliwego gałki ocznej u dzieci, oftalmoskopów do badania dna oka, lamp szczelinowych do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometrów do pomiaru ciśnienia śródgałkowego, synoptoforów do pomiaru kąta zeza, urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń siatkówki i nerwu wzrokowego, mikroskopów i stołów operacyjnych.
Jak można wspomóc akcję? Na wiele sposobów- poprzez zbieranie pieniędzy do puszek w miejscach publicznych, tych z którymi pojawią się wolontariusze, licytując przekazane dla Fundacji WOŚP fakty, prezenty, gadżety. Na przykład książki, w tym tę zatytułowaną „Przejrzyj Na oczy”, a poświęconą profilaktyce w chorobach oczu, napisaną przez dr Agatę Plech. Można także wspierać bezpośrednio konto fundacji, przekazywać część pieniędzy w czasie każdej transakcji bankowej i na wiele, wiele innych sposobów. Najbliższa niedziela będzie świętem nas wszystkich- na koncertach, eventach, przed telewizorami. Koniecznie zobaczcie co Orkiestra już robi dla Was i waszych dzieci. Jakie akcje przesiewowych, bezpłatnych badań przewidziała w waszej okolicy. Możecie to sprawdzić w lokalnym sztabie WOŚP, który znajdziecie w prawie każdym mieście.
Jak ważnym zmysłem człowieka jest wzrok zrozumiałem osobiście w momencie gdy go bezpowrotnie straciłem. Cały czas teraz powtarzam – dbajmy o wzrok, róbmy badania kontrolne, stosujmy się do zaleceń lekarskich – bo świat kolorowy wygląda ciekawiej. Najmłodsi wśród nas, którzy czasem zaraz po urodzeniu potrzebują pomocy okulistycznej są zdani na nas. Dlatego „Przejrzyjmy na oczy” i wspomóżmy akcję skierowaną właśnie dla okulistyki dziecięcej.
Andrzej Koenig/WOŚP
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.