Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

W kamienicy, którą wybudował i w której mieszkał zawieszono portret Alfonsa Mattera

Alfons Matter był budowniczym, który wzniósł sporą część Cieszyna – głównie tzw Matterówkę, czyli rejon dzisiejszych ulic Sienkiewicza, Stalmacha, Miarki. Sam pod koniec życia mieszkał w jednej z wybudowanych przez siebie kamienic przy ul. Stalmacha. Mieszkańcy tej kamienicy postanowili upamiętnić budowniczego domu, w którym mieszkają. Na klatce schodowej na pierwszym piętrze, czyli tam, gdzie mieszkał Alfons Matter, zawiesili portret budowniczego oraz krótką notkę przybliżającą kim była ta postać.

Inicjatorką upamiętnienia budowniczego kamienicy, w której mieszka, była Beata Słomka. Zainteresowała się postacią cieszyńskiego budowniczego gdy odkryła, że zajmuje dokładnie to mieszkanie, które budowniczy sporej części miasta przeznaczył na swoje osobiste lokum.

Portret uroczyście zawieszono 19 stycznia. Przyszli wszyscy obecni mieszkańcy kamienicy, a także sporo dawnych mieszkańców. Korytarz na pierwszym piętrze, na którym zawieszono portret, ledwo pomieścił tych, którzy na zaproszenie Słomki zgromadzili się na uroczystości. - Obawiałam się, że mało kto się tym wydarzeniem zainteresuje. W kamienicy mieszka sporo młodych osób. Obawiałam się, że będą zajęci i… mało zainteresowani historią. Jakież było moje zdziwienie i niebywale miłe zaskoczenie, gdy jeden po drugim potwierdzali, że przyjdą – mówi Słomka.


Portret, który zawisł na ścianie kamienicy, to wykonana przez cieszyńskiego fotografa Tadeusza Maciejiczka reprodukcja zdjęcia udostępnionego przez Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Podczas uroczystego zawieszenia portretu postać Alfonsa Mattera przybliżyła zebranym Irena French - dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Alfonsowi Matterowi poświęcone było jedno z cyklu Spotkań Szersznikowskich w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w 2013 roku, o którym pisaliśmy: Niemiec, który pomagał spolszczyć Cieszyn

Opowieści Ireny French o budowniczym ich kamienicy wszyscy, nawet dzieci, słuchali z wielkim zainteresowaniem. Następnie Irena Kwaśny – historyk sztuki, wieloletni konserwator zabytków w Cieszynie opowiedziała historię samej kamienicy. Jako, że zeszło się tego dnia również sporo dawnych mieszkańców tego budynku, to wspomnieniom snutym przez seniorów nie było końca.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-01-26 17:59:18
"tom": 1. Szanowna Pani (indi), nie wiem czym jest spowodowane utajnienie nr. kamienicy przy ul. Stalmacha ( może wolą lokatorów) nie sądzę ?! 2. Wypada chyba przed nazwiskiem inicjatorki umieścić "PanI", gdy nie chce Pani powtarzać Beata, bo można odnieść wrażenie, że nie słomka lecz słoma z butów pani wylata ;-)
2023-01-26 18:09:19
krzysztof  mm: nie dość, że cały PRL to jeszcze musiały trzy dekady III RP minąć by można było zacząć otwarcie i prawdziwie mówić o historii Teschen/Cieszyna
2023-01-26 18:34:19
"tom": ... o czym ty krzysztof mm caman? Chyba nie o Alfonsie Matterze, który za sprzedaż swojego budynku MZC był prześladowany przez Niemców, aż do końca II Wojny Światowej i musiał wyjechać z Cieszyna a po wojnie uratowali go Polacy, z łap sowietów w obozie dla niemieckich barbarzyńców ;-)
2023-01-27 11:23:40
jasper.jasper: tom - po co Ty tłumaczysz tuskoidowi tępemu , ich poziom tępoty mierzy się w kidawach , dla nich sporym wyzwanie jest pisanie bez błędów a co dopiero pisanie z sensem o prawdzie nie wspominając :)
2023-01-27 12:58:01
oxjas1: Widze, ze jakas pisowska zakala skopiowala moj nick. Nic nowego, ta ideologia bolszewicka tak ma. Sami nic nie wymysla ale ukrasc potrafia.
2023-01-27 14:14:53
"tom": ... oczywiście JasperQ, kopiowanie to twoje Alter ego ;-)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: