W kamienicy, którą wybudował i w której mieszkał zawieszono portret Alfonsa Mattera
Inicjatorką upamiętnienia budowniczego kamienicy, w której mieszka, była Beata Słomka. Zainteresowała się postacią cieszyńskiego budowniczego gdy odkryła, że zajmuje dokładnie to mieszkanie, które budowniczy sporej części miasta przeznaczył na swoje osobiste lokum.
Portret uroczyście zawieszono 19 stycznia. Przyszli wszyscy obecni mieszkańcy kamienicy, a także sporo dawnych mieszkańców. Korytarz na pierwszym piętrze, na którym zawieszono portret, ledwo pomieścił tych, którzy na zaproszenie Słomki zgromadzili się na uroczystości. - Obawiałam się, że mało kto się tym wydarzeniem zainteresuje. W kamienicy mieszka sporo młodych osób. Obawiałam się, że będą zajęci i… mało zainteresowani historią. Jakież było moje zdziwienie i niebywale miłe zaskoczenie, gdy jeden po drugim potwierdzali, że przyjdą – mówi Słomka.
Portret, który zawisł na ścianie kamienicy, to wykonana przez cieszyńskiego fotografa Tadeusza Maciejiczka reprodukcja zdjęcia udostępnionego przez Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Podczas uroczystego zawieszenia portretu postać Alfonsa Mattera przybliżyła zebranym Irena French - dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Alfonsowi Matterowi poświęcone było jedno z cyklu Spotkań Szersznikowskich w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w 2013 roku, o którym pisaliśmy: Niemiec, który pomagał spolszczyć Cieszyn.
Opowieści Ireny French o budowniczym ich kamienicy wszyscy, nawet dzieci, słuchali z wielkim zainteresowaniem. Następnie Irena Kwaśny – historyk sztuki, wieloletni konserwator zabytków w Cieszynie opowiedziała historię samej kamienicy. Jako, że zeszło się tego dnia również sporo dawnych mieszkańców tego budynku, to wspomnieniom snutym przez seniorów nie było końca.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.