Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

W Jasienicy wyrosło Centrum Edukacji

Centrum Edukacji „Ogród Tradycji” w gminie Jasienica to nowy obiekt, który powstał na mapie Śląska Cieszyńskiego. Zakończyły się prace budowlane, w zimie prowadzone będą te wewnątrz budynku.

Jasienica może pochwalić się nową atrakcją turystyczną i ciekawym miejscem dla mieszkańców. To Ogród tradycji. – Zakończone prace budowlane przy stawianiu pawilonu Ogrodu tradycji umożliwią teraz urządzanie wnętrza. Chcemy tu prezentować historię naszego regionu, a także tradycje, nie tylko ludowe, ale i gospodarcze czy przemysłowe ukazujące pracowitość naszych przodków – wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna.

Budynek znajduje się przy obiekcie Drzewiarza w Jasienicy, stanowi najważniejszą część projektu „Życie i praca na Śląsku Cieszyńskim w dobie rewolucji przemysłowej”. Jak wyjaśnia Janusz Pierzyna, Ogród tradycji to tylko część całego projektu. Należy do niego zaliczyć również wytyczenie szlaku turystycznego łączącego Jasienicę i Goleszów po polskiej stronie oraz Nydek i Wędrynię w Republice Czeskiej, a więc miejscowości, które również uczestniczą w projekcie.

W nowym pawilonie będzie miała swoją siedzibę lokalna informacja turystyczna oraz centrum wystawiennicze „Ogród tradycji” jako miejsce prezentacji tradycji przemysłowych Śląska Cieszyńskiego. Część ekspozycji zostanie przeznaczona na przedstawienie historii fabryki mebli giętych – powstałego w 1888 r. zakładu, który sprawił, że miejscowość nabrała charakteru przemysłowego. W innej części wystawa będzie poświęcona wynalazcy Józefowi Bożkowi, związanego działalnością z czeską Pragą, ale pochodzącego z pobliskich Bierów.

Kolejna część z zamontowanym w niej piecem szamotowym służyć będzie jako pomieszczenie warsztatowe, np. do prowadzenia zajęć z ceramiki. Piec nawiązuje do konstrukcji z XIX w., które wtedy masowo powstawały w domach mieszkańców Śląska Cieszyńskiego, stając się sprzętem powszechnego użytku. Sale w pawilonie będą wykorzystywane na różnego rodzaju spotkania, co istotne budynek jest parterowy, zaprojektowany bez barier architektonicznych, bez większych trudności będą więc mogły z niego korzystać również osoby z niepełnosprawnościami.

Całość kosztować będzie blisko 900 tys. euro, w tym część wydzielona na jasienicki Ogród tradycji niemal 314 tys. euro. Projekt otrzyma dofinansowanie w wysokości 85 proc. z programów transgranicznych. Ma powstać do końca 2021 r.

KOD/mat.pras

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-11-12 22:53:32
inigo: Kolejny przytulny paśnik dla pociotków władzy ludowej
2020-11-13 22:09:18
SlawekWajsman: Szkoda że gmina Jasienica od 20 lat nie może zmienić przestrzennego planu zagospodarowania. To właśnie gmina robi mieszkańcom!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: