W jakiej kondycji jest miejski drzewostan?
Na miejski drzewostan zwracają uwagę cieszyńscy samorządowcy m.in. radna Grażyna Pawlita. Według której w Cieszynie działania podejmowane w zakresie ich oceny i różnego rodzaju zabiegów pielęgnacyjnych pozostawiają wiele do życzenia. W naszym mieście odnotowano w ostatnim czasie wiele przypadków połamanych konarów i gałęzi drzew, a wynikające z tego faktu zagrożenie zdrowia i życia, powstające szkody i koszty, jak również angażowanie służb w celu ich likwidacji, budzą nie tylko moje, wielkie zaniepokojenie – podkreśla Grażyna Pawlita.
Radna wskazuje głównie na drzewa znajdujące się w parkach, skwerach, w otoczeniu szkół i przedszkoli jak również parkingów i miejskich osiedli. Pawlita złożyła w tej sprawie do Burmistrza Miasta odpowiednie pismo. Wnioskuję o dokonanie przez odpowiednie służby, przeglądu miejskiego drzewostanu, który powinien skutkować dokonaniem wszelkiego rodzaju zabiegów cięć gałęzi i konarów drzew w celu poprawy ich stanu zdrowotnego oraz bezpieczeństwa przebywania w ich pobliżu.
Co do zasadności podejmowania powyższych działań nie mają wątpliwości włodarze Cieszyna. Wiceburmistrz Aleksander Cierniak, zwraca jednak uwagę na zapis w kodeksie cywilnym. Czytamy, iż drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania, stanowią części składowe gruntów. Tym samym obowiązek utrzymania drzew, w tym podejmowania niezbędnych działań w zakresie oceny ich stanu, wykonania zabiegów pielęgnacyjnych lub jeżeli jest to niezbędne usunięcia, ciąży na posiadaczu danej nieruchomości i odbywa się na jego koszt.
W mojej ocenie takie przeglądy, z racji bardzo dynamicznych zmian zachodzących w zakresie stanu zdrowotnego drzewostanu na terenie Cieszyna, jak również częstszego występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych realizowane są na bieżąco i systematycznie przez zdecydowaną większość posiadaczy (właścicieli, użytkowników lub zarządców nieruchomości) – zaznacza Cierniak, po czym dodaje. Znajduje to odzwierciedlenie w rosnącej z roku na rok ilości wniosków składanych do Burmistrza Miasta Cieszyna w sprawie wydania zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów przez służby drogowe i administratorów komunalnych ogólnodostępnych terenów zielonych, administracje spółdzielni mieszkaniowych i zarządców wspólnot mieszkaniowych, czy dyrekcje placówek oświatowych.
Wiceburmistrz zapewnia, iż służby miejskie regularnie przeprowadzają zabiegi pielęgnacyjne drzew. Z pewnością stwierdzane i zinwentaryzowane potrzeby w tym zakresie zdecydowanie przekraczają możliwości finansowe budżetu miasta – zwraca uwagę Cierniak.
Warto zaznaczyć, iż w większości przypadków działania związane z zarządzaniem drzewostanem ograniczają się do interwencji, czyli usuwania zagrożeń takich jak powalone drzewa, gałęzie, czy konary. Trochę lepiej w tym zakresie wygląda sytuacja w większych miastach. Gdzie są zatrudniani specjaliści i jest prowadzona systematyczna inspekcja drzew. Do odpowiedniego i sprawnego zarządzania drzewostanem wykorzystywane są również odpowiednie systemy, których podstawą jest inwentaryzacja.
Jak informuje Wiceburmistrz w Cieszynie podjęte zostały przez służby komunalne prace koncepcyjne w zakresie stworzenia elektronicznej bazy danych zawierającej wyniki inwentaryzacji drzewostanów rosnących na terenach komunalnych, oceny ich stanu oraz podejmowanych działań pielęgnacyjnych. Z pewnością winna docelowo ułatwić zarządcom nieruchomości prowadzenie właściwej opieki nad miejskim drzewostanem – zaznacza Cierniak.
Wiceburmistrz podkreśla, iż wystąpi mimo wszystko w tej sprawie do zarządców nieruchomości komunalnych oraz terenów osiedli mieszkaniowych z pismem o zwrócenie szczególnej uwagi na prowadzenie regularnych, z częstotliwością adekwatną do sytuacji, przeglądów drzewostanów rosnących na terenie nieruchomości będących w ich posiadaniu i podejmowaniu niezbędnych działań w zakresie ich pielęgnacji.
W ostatnim czasie wniosek w sprawie pielęgnacji cieszyńskiego drzewostanu złożył również radny Marek Szczypka. Samorządowiec zwraca uwagę na stan i wygląd drzewostanu w ważnych miejscach Cieszyna. Stan techniczny wraz z wizualnym na dzień dzisiejszy jest jaki jest, a to z kolei ma z pewnością duży wpływ na stan i wygląd reprezentacyjny miejsca w otoczeniu którego się one znajdują. Planowana na jesień tego roku kompleksowa „modernizacja” rynkowego drzewostanu jak najbardziej jest pozytywnym objawem o dbałość i piękno otoczenia jednego z najbardziej reprezentacyjnych miejsc Cieszyna, ale takowych miejsce mamy trochę więcej – podkreśla Szczypka. Radny zwraca uwagę by włodarze zaplanowali odpowiednie prace.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.