W Cieszynie władza rozmawiała z przedsiębiorcami
Pewne jest jedno. To – jak mówił Tadeusz Donocik, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach - pierwsze takie wydarzenie w historii polskiego samorządu po 1989 roku. - To właściwy kierunek. Gratuluję władzom Cieszyna i lokalnym przedsiębiorcom, że doszło do takiego spotkania – mówił Tadeusz Donocik.
Poznajmy się
To była ponad 5-godzinna sesja, która w większości polegała na prezentacji lokalnych przedsiębiorców i instytucji odpowiedzialnych za przedsiębiorczość. Jako prelegenci udział wzięli między innymi: Joanna Stuglik (Dziekan Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie WSB w Dąbrowie Górniczej), Alina Rakowska (Prezes Banku Spółdzielczego w Cieszynie) czy przedstawiciel Zamku Cieszyn (pod nieobecność dyrektor Ewy Gołębiowskiej). Piotr Volkmer (Starszy Komisarz Skarbowy Urzędu Skarbowego w Cieszynie) oraz Anna Stefaniak-Bacza (Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Cieszynie) przedstawili dane na temat sytuacji przedsiębiorców i rynku pracy w powiecie. Anna Kańska-Górniak (Główny Specjalista ds. Przedsiębiorczości, Koordynator Klubu Przedsiębiorcy w Zamku Cieszyn) podsumowała II Transgraniczne Forum Gospodarcze w Cieszynie oraz przedstawiła informacje na temat m.in. funkcjonowania Klubu Przedsiębiorcy. W pierwszej części sesji głos zabrał także dyrektor Mariusz Andrukiewicz z Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem”. Ciekawe narzędzie segregujące dane (które można wykorzystać do analizy trendów rozwoju przedsiębiorczości) przedstawił Zbigniew Niedzielski.
Jednym się podoba, innym nie
- Wyglądało to trochę jak reklama – mówił w drugiej części sesji radny Adam Wójtowicz. - Niektórzy po zakończeniu swojej prezentacji opuścili salę. A ja chcę wiedzieć konkretnie w jaki sposób my radni możemy pomóc przedsiębiorcom, a tego się nie dowiedziałem – komentował radny Wójtowicz (to przytyk do m. in. dr Joanny Stuglik z WSB, która opuściła salę sesyjną niedługo po swojej prezentacji). Głosu krytyki nie szczędził też restaurator Wiesław Zapała ze Stowarzyszenia „Na Rynku”: - Mam wrażenie, że biorę udział w spotkaniu towarzystwa wzajemnej adoracji. Brzmi to pięknie i ładnie, natomiast to z czym się stykam na co dzień nie wygląda tak optymistycznie. To co usłyszeliśmy to czysta teoria. Przeciwnego zdania był senator Tadeusz Kopeć: - Nie uważam tego czasu za zmarnowany. Z racji pełnionych obowiązków uczestniczę w wielu spotkaniach i konferencjach i ta bardzo mi się podoba. Sam fakt zwołania takiej sesji chwalił też prezes Tadeusz Donocik z Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
Zamek Cieszyn za mało przedsiębiorczy
Niespodziewanie dyskusja o przedsiębiorczości stała się pretekstem do krytyki funkcjonowania Zamku Cieszyn. Radny Krzysztof Herok zwrócił uwagę, że w Zamku Cieszyn tylko jeden pracownik odpowiada za działania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. Zapowiedział potrzebę zmiany tej sytuacji. W swej krytyce funkcjonowania Zamku Cieszyn jeszcze dalej poszła architektka Grażyna Kołder: - Z roku na rok przedsiębiorczość w Zamku Cieszyn jest marginalizowana. Zamek postawił na design. Grażyna Kołder krytykowała także fakt, że siedziba Świetlicy Krytyki Politycznej jest w byłym budynku Strażnicy przy moście Przyjaźni (budynek należy do Zamku). - Kilkanaście osób pracuje na salonach, a dzieci przebywają w slamsach – powiedziała Kołder.
Jan Kawulok rzuca kamyk do ogródka samorządowców
Bardzo ciekawe przemówienie miał Jan Kawulok, radny Sejmiku Wojewódzkiego i szef Pogotowia w Cieszynie, w którym zwrócił uwagę na potrzebę analizy wszystkich decyzji politycznych w kontekście wzrostu lub spadku wpływów do budżetu. - My politycy często o tym zapominamy, mówię to też swoim imieniu – powiedział Jan Kawulok.
Bocheńskiej plan dla biznesu
Padły też konkretne pomysły, choćby z ust radnej Haliny Bocheńskiej, która narysowała podstawy polityki przedsiębiorczości dla Cieszyna. Według niej powinien powstać Zespół ds. Przedsiębiorczości przy burmistrzu miasta, który wspierałaby lokalny rozwój gospodarczy i brał udział w budowaniu polityki gospodarczej i zagospodarowania przestrzennego (burmistrz Mieczysław Szczurek zapewnił, że w przeciągu kilka najbliższych tygodni taki zespół się zbierze, a prace nad jego powołaniem już trwają od kilku tygodni). Radna Bocheńska przekonywała o potrzebie powstania Centrum Edukacyjno-Informacyjnego przy Klubie Przedsiębiorcy. Plan Bocheńskiej dla biznesy zakłada także przygotowanie terenów na inwestycje i silną współpracę z gminami ościennymi ze względu na brak terenów pod duże inwestycje na terenie Cieszyna. Radna Bocheńska mówiła także o zapewnienie małym i średnim przedsiębiorcom udziału w zamówieniach publicznych na dogodnych warunkach. Podczas wykonania zamówienia podwykonawcami miałyby być małe i średnie przedsiębiorstwa z terenu Cieszyna. Polityka przedsiębiorczości dla Cieszyna zakłada także promocję sukcesów lokalnych przedsiębiorców oraz zintensyfikowanie współpracy z miastami partnerskimi.
Michał Paluch stawia na młodych
Michał Paluch, koordynator Transgranicznego Centrum Wolontariatu, skierował list na ręce uczestników sesji. Jego plan rozwoju przedsiębiorczości w Cieszynie zakłada: 1. powołanie corocznego konkursu szkolnego na projekt spółdzielni uczniowskiej i spółdzielni socjalnej 2. organizację w Cieszynie corocznego, krajowego Kongresu Młodych Przedsiębiorców oraz 3. założenie funduszu obywatelskiego o nazwie „Wracam do Cieszyna” dla absolwentów uczelni wyższych i emigrantów. Warto się tym postulatom przyjrzeć bliżej, choćby w kontekście piątkowej debaty „Czy warto tutaj zostać?” w Domu Narodowym, podczas której większość młodych ludzi głosowało za opuszczeniem Cieszyna.
Łukasz Grzesiczak
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.