Via Carpathia - ''Kręgosłup Europy''
Dobiega końca (25.01) wymiana międzynarodowa pod tytułem „Via Carpathia – the road of diversity”. Projekt realizowany jest przez Klaster Innowacji Społecznych, Instytut Wyszehradzki oraz Stowarzyszenie Młoda Prawica. Motywem przewodnim wymiany jest temat drogi łączącej Morze Śródziemne, Morze Czarne oraz Morze Bałtyckie, stanowiącej ekonomiczny, polityczny, kulturalny i społeczny tzw. „kręgosłup Europy”. Jak podkreślają organizatorzy rezultatem tego projektu ma być kampania społeczna, dzięki której idea Via Carpathia będzie promowana w krajach uczestników.
Patronat nad tym projektem objął m.in. Burmistrz Miasta Cieszyna Ryszard Macura oraz Senator RP Tadeusz Kopeć. Grupa młodych liderów na zaproszenie Senatora RP przyjechała m.in. do Cieszyna. Oprócz zwiedzania miasta, które stanowi idealny przykład transgranicznej współpracy, uczestnicy wymiany odwiedzili (22.01) również cieszyński Ratusz, gdzie spotkali się z włodarzem miasta. Młodzi ludzi poznali historię Cieszyna oraz sali sesyjnej. Po wystąpieniu prelegenta i Burmistrza nie zabrakło licznych pytań ze strony publiczności.
Młodzi ludzie mają pomysł na to, aby rozpocząć kooperację swoich organizacji dla wsparcia współpracy między swoimi krajami. Przez dwa tygodnie dyskutowali w Cieszynie o geopolityce, gospodarce, historii i kulturze. Zastanawiali się co nas łączy i jak nasze działania w ramach współpracy w Europie Centralnej mogą wzmocnić Unię Europejską. Oprócz debat, warsztatów i dyskusji był to też czas na poznanie się, zbudowanie zaczynu pod dobrą współpracę swoich organizacji. Każdy uczestnik reprezentował konkretną organizację w swoim kraju. Jest to bardzo ważne, bo moim zdaniem przez te dni na ziemi cieszyńskiej powstał zaczyn międzynarodowej organizacji, która będzie miejscem spotkania liderów z krajów Europy Środkowej. Młodzi ludzie są zdecydowani, aby to działanie nie było zdarzeniem jednorazowym, chcą się spotykać co roku i wspierać się wzajemnie nie tylko we współpracy na niwie społecznej, czy politycznej, ale także przygotowując duże międzynarodowe działania finansowane ze środków europejskich, których Cieszyn mamy nadzieję będzie częścią – przyznała w rozmowie z naszą redakcją Edyta Subocz-Ostruszka prezes Instytutu Wyszehradzkiego, współorganizatorka wizyty.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.