Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Uważajcie na szczepionki dla lisów!

Od 19 do 28 września 2018 roku na terenie całego województwa śląskiego ma być prowadzona akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Działania, o których poinformował Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, polegać będą na rozmieszczeniu na terenie województwa przynęt, zawierających szczepionkę dla lisów wolno żyjących.

Szczepionka, która już wkrótce zostanie rozmieszczona na terenach, w których przebywają lisy na terenie całego województwa, będzie znajdowała się w przynęcie, której kształt ma postać małych brunatnych krążków o zapachu zepsutej ryby. Zapach ten ma przyciągać lisy (będzie on dla nich wyczuwalny nawet z odległości 800 metrów), które gryząc przynętę, przegryzą również kapsułkę ze szczepionką, która w ten sposób wprowadzana jest do jego organizmu. - Akcja będzie prowadzona przy użyciu samolotów startujących z lotniska Katowice-Muchowiec. Szczepionka zostanie zrzucona z wysokości około 200 metrów, na obszarze ponad 10 tys. km2 powierzchni zielonych. W sumie na terenie całego województwa śląskiego zostanie wyłożonych 202620 dawek szczepionki (20 dawek szczepionki na 1 km2). Szczepionki będą zrzucane nie tylko nad lasami, ale również nad pozostałymi terenami zielonymi np. pola, łąki, ogródki działkowe – informuje Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Jednocześnie w komunikacie pojawia się apel do mieszkańców województwa, o niepodnoszenie szczepionek z ziemi. Gdy natkniemy się na przynętę, należy ją ignorować i nie dotykać. W momencie, gdy człowiek dotknie szczepionki, pozostawi na niej swój zapach, w związku z czym staje się ona nieatrakcyjna dla lisa. W okresie trwania akcji oraz dwa tygodnie po jej przeprowadzeniu nie powinno się wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone.
Sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka, jednak po otwarciu kapsułki, należy niezwłocznie skontaktować się lekarzem medycyny, informując go o tym fakcie. Po bezpośrednim kontakcie z zawartością szczepionki należy również oczyścić części ciała, które miały kontakt z substancją za pomocą wody z mydłem.

Poniżej dane statystyczne, udostępnione przez Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, dotyczące stwierdzonych przypadków wścieklizny w województwie w ostatnich latach. Rok 2017 to cieszyński akcent, kiedy to po znalezieniu zarażonego nietoperza, spora część miasta została uznana za strefę zagrożenia, objętą zakazem wypuszczania zwierząt domowych na zewnątrz.

1. w 2003 roku 1 przypadek wścieklizny u zwierząt dzikich,

2. w 2004 roku 2 przypadki wścieklizny u zwierząt,

3. w 2005 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

4. w 2006 roku 1 przypadek wścieklizny u nietoperza,

5. w 2007 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

6. w 2008 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

7. w 2009 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

8. w 2010 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

9. w 2011 roku 1 przypadek wścieklizny u lisa wolno żyjącego,

10. w 2012 roku 1 przypadek wścieklizny u psa,

11. w 2013 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

12. w 2014 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

13. w 2015 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

14. w 2016 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

15. w 2017 roku 1 przypadek wścieklizny u nietoperza,

16. w pierwszej połowie 2018 r. nie stwierdzono przypadków wścieklizny.

 

JŚ/red.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: