Uwaga! Pył zawieszony!
Komunikat Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach wydany 27 stycznia br. mówi o przekroczeniach w dniu 26.01.2014 dopuszczalnych 24-godzinnych stężeń pyłu zawieszonego PM10 na stacjach w Bielsku-Białej (202%), Żywcu o 192% Cieszynie o 190%, Ustroniu o 110%. Dla porównania w tym samym dniu w Katowicach było przekroczenie o 58%, w Gliwicach o 122%, a w Dąbrowie Górniczej o 20%.
Przekroczenia te jednak to nie tylko kwestia jednego dnia, sytuacja jest trudna - od około tygodnia stacje w Cieszynie i Ustroniu notują przekroczenia dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego PM10. W najbliższych dniach nie będzie lepiej, jak prognozuje Centrum Zarządzania Kryzysowego: - W związku z sytuacją meteorologiczną, warunki aerosanitarne na obszarze województwa śląskiego będą nadal mało korzystne, choć przejściowo mogą wykazywać się tendencją do niewielkiej ich poprawy. Tym niemniej nadal występować będą znaczące przekroczenia progowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 (50 μg/m3) na wielu obszarach województwa, a zwłaszcza w strefach gęstej zabudowy mieszkaniowej oraz w dolinach i kotlinach górskich oraz na pogórzu - podaje Anna Wrześniak, Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.
Jeśli chcecie być na bieżąco, zaglądajcie na stronę Śląskiego Monitoringu Powietrza: http://stacje.katowice.pios.gov.pl/monitoring/. Można wybrać na niej interesującą nas stację i zobaczyć dzienne, miesięczne czy roczne raporty.
Duże stężenie pyłu i przekroczone normy ozonu mogą wpłynąć negatywnie na nasze samopoczucie, powodować ogólne poczucie zmęczenia. U niektórych osób mogą wystąpić problemy z oddychaniem, stany zapalne oraz podrażnienia błon śluzowych nosa, gardła i oczu. Osobom mającym problemy z układem krążenia zaleca się w tym czasie nieforsowanie organizmu.
Zobacz też:
Głęboki oddech niezalecany
99 dni z toksycznym pyłem
Norma została przekroczona
(red.)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
