Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Uwaga na wilki. RDOŚ pisze do samorządów

W lutym i marcu tego roku pisaliśmy o incydentach z udziałem wilków w naszym regionie. Podobne przypadki odnotowano też w pozostałej części województwa, dlatego też Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach opublikowała specjalne zalecenia dla gmin.

Zimą pojawiły się doniesienia o pojawieniu się wilków w okolicy Skoczowa i Chybia. Zwierzęta te miały również swoje stałe rewiry w innych zalesionych miejscowościach. –  Są to tereny leśne w Wiśle, Ustroniu, czy Goleszowie. Te drapieżniki jednak unikają kontaktu z człowiekiem – wyjaśniał Karol Folwarczny, prezes Koła Łowieckiego „Brzezie”.

Jak zaleca katowicki RDOŚ, w obszarach, w których bytują wilki czy niedźwiedzie trzeba przede wszystkim zabezpieczać pojemniki na odpady. -  Istotne również jest monitorowanie, czy na terenie gminy nie funkcjonują nęciska dla zwierząt, związane z fotografią oraz szybkie i właściwe reagowanie na tego typu sytuacjeczytamy w oficjalnym komunikacie.

JŚ, KR

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-04-21 17:52:33
krzysztof mm: na pewno trzeba uważać na ekipy wynajmowane przez Lasy Państwowe do dewastowania naszych lasów, rąbią na potęgę - a RDOŚ to ekipa obsadzona tak jak LP partyjnymi kolesiami, wytyczne dostają z Nowogrodzkiej i tylko one się liczą, ostatnie co ma na uwadze i czym się przejmuje to ochrona środowiska
2021-04-21 20:24:18
ekolog: Wilki zaliczane są do najgroźniejszych drapieżników wśród naszych rodzimych zwierząt. Żyją w stadach o liczebności od kilku do kilkunastu sztuk. Terytorium, na którym przebywa takie stado, ma powierzchnię od 100 do 1000 km2. Jest one dokładnie oznaczone moczem, co stanowi informację dla osobników obcych, że dany teren jest już zajęty. W lecie stada są z reguły rozproszone, zimą natomiast wilki trzymają się razem. Związane jest to między innymi z formą polowania na zwierzęta stanowiące ich pokarm. W lecie oprócz większych ssaków zjadają również płacy, gady, ptaki, ptasie jaja, jagody, korzenie i zioła. W zimie stado poluje na większe ssaki typu jelenie, sarny, zające, Polowanie wilków odbywa się według określonej strategii, można powiedzieć – w sposób zorganizowany. Wilki nie stanowią niebezpieczeństwa dla człowieka. Jak wszystkie dzikie zwierzęta, jeśli tylko mają możliwość ucieczki, unikają nas, umykając Zaatakować ludzi może tylko zwierzę chore lub osaczone. W otoczeniu wilków bezpiecznie nie czują się psy domowe, które przez drapieżniki są traktowane jako konkurencja.
2021-04-21 20:25:32
ekolog: Wilk jest zwierzęciem bardzo wytrwałym. W poszukiwaniu pokarmu przebiega w ciągu doby, głównie nocą, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kilometrów. W ogrodach zoologicznych wilki karmione są mięsem wołowym, podrobami, pisklętami brojlerów. Mięso bywa posypywane mlekiem w proszku, smarowane jajkiem kurzym, z dodatkiem witaminowo- mineralnym.
2021-04-21 20:26:11
ekolog: W stadzie wilków panuje swoista hierarchia opierająca się głównie na wieku, doświadczeniu i płci zwierząt. Wiek decyduje o podziale stada na grupy typu: dorosły, młody, szczeniak. Każda z nich dzieli się dodatkowo w zależności od płci na samce i samice. Przywódcą stada jest z reguły największy i najsilniejszy samiec. O pozycję w stadzie samce staczają bezwzględną walkę. Dla fachowca pozycja w hierarchii stada jest widoczna już podczas obserwacji zachowania się wilków względem siebie. Wilk sygnalizuje, zapowiada swoją intencję i zamiary określonym zachowaniem tzn. gestami wyrażającymi groźbę, która jest przygotowaniem do ataku, pewność siebie, przygnębienie, obronę, podporządkowanie, strach. Gesty te znajdują swój wyraz w układzie pyska, ułożeniu łap, ogona, uszu oraz położeniu głowy w stosunku do tułowia. Kombinacja tych gestów jest czytelna dla innych osobników stada.
2021-04-21 20:27:06
ekolog: W 10-12 dniu życia szczeniaki otwierają oczy. Samica w tym okresie prawie nie opuszcza młodych, a pokarm dla całej rodziny dostarcza samiec. Młode próbują polować wraz z rodzicami dopiero w wieku 6-8 miesięcy. Dojrzałość płciową wilk osiąga pod koniec drugiego roku życia. Żyje średnio 15 lat.
2021-04-21 20:27:38
ekolog: W Polsce pewne kręgi ludzi, a nawet instytucje, traktują wilka jako szkodnika. W okresie I Rzeczpospolitej uśmiercanie wilków należało do obowiązków starosty. Na podstawie sporadycznych przypadków zagryzienia owiec lub innych zwierząt domowych mówi się o polowaniu na te bardzo pożyteczne zwierzęta, które są ważnym ogniwem biologicznym. Pełnią bowiem istotną rolę sanitarną oraz selekcyjną, atakując przede wszystkim zwierzęta chore, kalekie i genetycznie upośledzone.
2021-04-21 20:28:58
ekolog: Wilk odgrywa niebagatelną rolę w kulturze europejskiej. Zgodnie z antycznymi podaniami mitycznego założyciela Rzymu i jego brata bliźniaka wychowała wilczyca, które to określenie wówczas stosowano również wobec kobiet o lżejszych obyczajach. W mitologii rzymskiej jest wiązany z Marsem, bogiem wojny i rolnictwa. Zwykle jest przedstawiany pejoratywnie, ale także jako zwierzę wzbudzające podziw, uznanie i respekt.
2021-04-21 21:11:14
krzysztof mm: Zobacz, czy Lasy Państwowe wytną twój las: oko.press/zobacz-czy-lasy-panstwowe-wytna-twoj-las-powstala-spoleczna-mapa-wycinek/
2021-04-21 21:12:51
krzysztof mm: https://mapy.lasyiobywatele.pl/zanim-wytna-twoj-las.html#
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: