Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Uwaga na ''lewe'' paliwo

Ministerstwo Finansów ostrzega rolników przed zakupem paliw z niesprawdzonych źródeł. Grożą wysokie kary.

Jak czytamy w piśmie ministerstwa rozesłanym do rolników, na terytorium Polski zaobserwowano nasilenie zjawiska oszustw w obrocie paliwami.

Nabywcami paliwa od oszustów mogą być w coraz większym stopniu rolnicy, prawdopodobnie nieświadomi uczestnictwa w takim procederze. -Ustalenia poczynione wskutek działań kontrolnych służb skarbowych prowadzą do wniosku, że nadużycia w obrocie paliwami przyjmują często formę zorganizowaną (tzw. transakcje karuzelowe). Przez karuzelę podatkową należy rozumieć siec kilku, kilkunastu (rzadziej kilkudziesięciu) podmiotów, które tworzą pozory legalnych transakcji handlowych, a ich prawdziwym celem jest wyłudzenie z urzędu skarbowego zwrotu podatku VAT – czytamy w piśmie.

Na czym polega przekręt?

Oferuje się paliwo tańsze np. o 50 gr w stosunku do cen paliw na stacjach. Niższa cena nie wzięła się z kosmosu, ale z tego, że podatnik lub podatnicy, prze ręce, których przechodziło paliwo, nie zamieścili VAT lub wyłudzili zwrot VAT. Rolnik (lub inny nabywca) kupując takie paliwo staje się często nieświadomym wspólnikiem przestępstwa, z racji czego grożą mu wymierne i bolesne konsekwencje:
1. Zakwestionowanie u rolnika prawa do odliczenia podatku naliczonego w podatku VAT
2. Nałożenie na rolnika obowiązku zapłaty podatku VAT „za sprzedawcę" w drodze odpowiedzialności solidarnej.
3. Nałożenie na rolnika obowiązku zapłaty podatku akcyzowego „za sprzedawcę".
4. Nałożenie na rolnika obowiązku zapłaty opłaty paliwowej „za sprzedawcę".
5. Możliwość zakwestionowania u rolnika zwrotu akcyzy, o który ubiegają się rolnicy w urzędzie gminy.
6. Odpowiedzialność karno-skarbowa - kara grzywny (od 175 do 16,8 mln zł), kara pozbawienia wolności do 5 lat albo obie te kary łącznie.

Podsumowując, oszczędności nabywcy ‘lewego’ paliwa są pozorne. W przypadku kiedy rolnik zakupi 1000 litrów paliwa na litrze „zaoszczędzi” 50 gr, to łącznie zostaje mu w kieszeni 500 zł. Jeśli jednak paliwo okaże się lewe, straci aż 3877 zł na tych 1000 litrach (podatek akcyzowy, opłata paliwowa, kwoty zakwestionowanych odliczeń).

To nie jedyne zagrożenie – ostrzega ministerstwo. Częste jest bowiem oszukiwanie na oleju napędowy, co może spowodować straty w sprzęcie: - […] jednym bowiem z typowych procederów uprawianych przez osoby dopuszczające się oszustw w obrocie paliwami jest odbarwianie oleju opałowego przy pomocy kwasu siarkowego i sprzedawanie go jako oleju napędowego. W momencie zakupu rolnik nie jest w stanie odróżnić nabytego odbarwionego oleju opalowego od oleju napędowego. Inną metodą jest dodawanie do oleju opałowego odpadów chemicznych lub tanich rozpuszczalników i sprzedaży go jako oleju napędowego. Używanie takiego paliwa może prowadzić do awarii silników maszyn rolniczych, a w konsekwencji skutkować koniecznością przeprowadzenia kosztownych napraw tych urządzeń – nadmienia ministerstwo.

Jak ustrzec się problemów?

Przede wszystkim zawierać transakcje u sprawdzonych, renomowanych kontrahentów, bardzo uważnie dobierać kontrahentów, od których zakupicie paliwo, unikać zakupu paliwa w przypadku gdy okoliczności, w jakich odbywa się sprzedaż są nietypowe i budzą wątpliwości, zawierać transakcje bezgotówkowe, a w przypadku płatności w formie gotówkowej należy upewnić się, że osoba przyjmująca należność jest wskazana z imienia i nazwiska na dowodzie KP oraz jest upoważniona przez sprzedawcę do odbioru gotówki, żądać oryginalnych dokumentów (KRS, zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, REGON, NIP, koncesja), z których należy pewne dane wynotować – celem sprawdzenia - nr dokumentu, data wydania, organ wystawiający dokument, data ważności od... do... - nawet zażądać kserokopii tych dokumentów), sprawdzać czy sprzedawcy paliwa są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT (Sprawdzenie statusu podmiotu w VAT jest dostępne pod linkiem: https://pfr.mf.gov.pl/? l ink=vat) sprawdzić sprzedawcę w bazie przedsiębiorstw posiadających koncesje na obrót paliwami ) , przy zakupie znaczących ilości paliwa pobrać próbki w obecności dostawcy przed zlaniem, które należy dobrze zabezpieczyć i zachować do ewentualnych sporów (pobór próbek powinien być w miarę fachowy i do właściwych naczyń).

Więcej szczegółów w Informacji Ministra Finansów.

vdka

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: