Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ustrońskie boćki odleciały

Miłośnicy bocianów, którzy od wiosny obserwowali ustrońskie boćki: Beskidka i Czantorkę oraz ich potomstwo pożegnali bocianią rodzinę w ubiegłym tygodniu.

Pierwsze bociany obserwowane przez kamerę pojawiły się w 2007 roku dzięki Projektowi "Bociany Integrują” Moniki Kosińskiej z Ustronia i Marka Radziszewskiego  Ostrowa Wielkopolskiego.  Dzięki kamerze i mikrofonowi zamontowanym w gnieździe można całą dobę śledzić życie sympatycznych ptaków. W ubiegłym roku projekt się zakończył, ale obserwacja bocianów dalej trwa na stronie: https://bocianyustron.pl/ oraz profilu na Fb: https://www.facebook.com/groups/bocianyustron

Tegoroczny sezon miał wiele ekscytujących i tragicznych zwrotów akcji.

W kwietniu boćki przyleciały - wpierw w gnieździe pojawił się Beskidek (10 letni samiec wykluty w Ligocie - Burzej, woj. śląskie, 22 km od Ustronia, gniazduje w Ustroniu od 2017), a dzień później Czantorka (wykluła się w 2019 w Czechach, Jesenik nad Odrou, 67 km od Ustronia). Bociany musiały walczyć z kuną o swój dom. Potem pojawiło się kolejno pięć jajek. Rodzice musieli strzec ich oraz gniazda przed kolejnymi zakusami kuny. Pierwszy pisklak wykluł się pod koniec maja, potem kolejne. Jeden z nich zmarł podczas klucia, a najmłodsze, najsłabsze wyeliminowała Czantorka, wyrzucając z gniazda.

Trójka młodych bocianów otrzymała imiona związane z regionem: Cieszynka, Polanka, Zawodek. Bociania młodzież rozwinęła skrzydła na początku sierpnia, by tydzień później odlecieć z gniazda. Po nich 15 sierpnia odleciał Beskidek, a 17 sierpnia Czantorka. Żegnamy ich i życzymy bezpiecznego lotu. Mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie za rok.

Kto z Was czeka już na kolejny bociani sezon?

 

Red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-08-23 16:28:43
1234567890: Jak widzialy co wladza zrobila ze stadnina w Janowie i rybami w Odrze to w popłochu zabraly nogi za pas bo kto wie czy nastepne bociany nie beda;)
2022-08-23 18:03:11
Ar--Ai: byłoby śmieszne gdyby nie było prawdziwe
2022-08-23 18:38:48
koszor: Trochę szkoda, że lato się kończy. Ale zawsze jest nadzieja na piękną jesień.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: