Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ustroń w zwiastunie "Gierka"

21 stycznia na ekrany polskich kin wejdzie film "Gierek" w reżyserii Michała Węgrzyna. W sieci pojawił się oficjalny zwiastun produkcji, w którym możemy zobaczyć kilka scen nakręconych w ustrońskiej willi byłego pierwszego sekretarza PZPR.

Przypomnijmy, że ekipa filmowa - z Michałek Koterskim i Małgorzatą Kożuchowską w składzie - gościła w Ustroniu pod koniec lipca ubiegłego roku. Przy okazji zdjęć porozmawialiśmy wtedy z Januszem i Ewą Iwanowskimi, producentami obrazu.

Pisaliśmy: Kręcili "Gierka" w Ustroniu. Byliśmy na planie

Zwiastun można obejrzeć poniżej:

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-12-23 15:24:09
robespierre: Wedle pracy W. Jedlickiego pt. „Chamy i Żydy”, dzieje PRL-u możemy przedstawić przez pryzmat zwalczających się wzajemnie skrajnych frakcji PZPR. Z jednej strony mamy do czynienia z kosmopolitami, internacjonalistami, którzy państwo ujmowali wyłącznie administracyjnie i czuli się częścią międzynarodowej społeczności ze stolicą w Moskwie. Na przeciwnym biegunie znajdowali się tzw. krajowcy, którzy II wojnę przetrwali na terenie kraju, twierdzili, iż każdy naród realizuje własną drogę do socjalizmu, na podstawie indywidualnych doświadczeń dziejowych. Utożsamiali się oni z poszczególnymi państwami narodowymi i starali się ze sobą łączyć interesy klasowe i narodowe. Ze strony swych partyjnych oponentów, tego rodzaju postawy były określane jako skrzywienie prawicowo-nacjonalistyczne. Krajowcy w sporej mierze wywodzili się z kręgów, gdzie zachowania antysemickie nie uznawano za niestosowne. PZPR nie stanowiła jednolitej struktury, podzielona była na zawzięcie zwalczające się frakcje realizujące własne polityki.
2021-12-23 15:24:40
robespierre: 1956 r. uchodzi za kres okresu błędów i wypaczeń, jak określano epokę terroru stalinowskiego. Dawniej przełom październikowy przedstawiano co do znaczenia jako pozytywnie ujęty odpowiednik Powstania Warszawskiego. Objęcie władzy przez W. Gomułkę powszechnie uważano za krok w stronę zwiększenia suwerenności państwa. Gomułka uchodził za reprezentanta krajowców, więzionego za odchylenie prawicowo-nacjonalistyczne, postrzegany był za osobę nielubianą przez Moskwę, która objęła rządy bez wcześniejszej zgody ze strony ZSRR. W związku z odwilżą partia zyskała sympatię i poparcie szerszych kręgów społecznych, stąd odróżniano od siebie działaczy związanych z partią przed przełomem ‘56 i po tym czasie.
2021-12-23 15:26:05
robespierre: Okres rządów ekipy W. Gomułki uchodzi za czas tak nazywanej małej stabilizacji, prowadzona była wówczas patriotyczna i nacjonalistyczna narracja przedstawiająca Niemców za największych wrogów Polski. Parada z okazji obchodów 1000-lecia Państwa Polskiego została przedstawiona w konwencji ukazującej dzieje narodu jako nieustanne zmagania Polaków Słowian z nawałą Niemców Germanów. Celem ówczesnej polityki było doprowadzenie do uznania przez RFN granicy Polski na Odrze i Nysie Łużyckiej, co nastąpiło u schyłku rządów ekipy Gomułki i stanowiło sukces. Niezadowolenie społeczne związane z przedświątecznymi podwyżkami, wydarzenia na wybrzeżu, a także przejawy niesubordynacji ze strony wojskowych, np. udział LWP w tłumieniu zamieszek — co należało do obowiązków MO — stały się pretekstem do zmiany ekipy rządzącej w Polsce z inspiracji ZSRR. Orientujący się w ówczesnej polityce przejęcie władzy przez ekipę E. Gierka określają jako pucz.
2021-12-23 15:26:58
robespierre: E. Gierek prezentował się jako przynależnych do tych obytych w świecie i zaznajomionych z problemami Zachodu. Dorosłe pokolenie powojennego wyżu demograficznego ekipa Gierka zatrudniała w zakładach zbudowanych nie tylko za kapitał pozyskany od wrażych imperiów, Hutę Katowice postawiono w ramach RWPG i alternatywną lokalizację pod tego rodzaju zakład rozważano na terytorium ZSRR. Nie wszystkie pozyskane wówczas z Zachodu technologie okazywały się przestarzałe, jak to później przedstawiano. Rozwój przemysłu ciężkiego i wydobywczego na Śląsku służył również polityce wewnętrznych migracji i osłabiania regionalnej śląskiej tożsamości, wówczas postrzeganej jako sympatyzującej z zachodnim sąsiedztwem i godzącej w jednolitość państwa. W latach 70. XX w. zwrócono uwagę na zaniedbywane uprzednio sektory gospodarki, szczególnie wiele zyskało rolnictwo. Otwarcie na współpracę z Zachodem unowocześniało państwo i zarazem bardziej uzależniało od wahań globalnej polityki. Nie przeszkadzało to E. Gierkowi utrzymywać prywatne relacje z zachodnimi politykami. Za czasów rządów ekipy E. Gierka, cieszącego się poparciem Moskwy, nastąpiło zbliżenie z ZSRR i to odnotowane w treści Konstytucji poprzez poprawki dodane w 1976 r., które do rangi konstytucyjnej podnosiły sojusz z ZSRR i przyznawały partii przewodnią rolę. Osoba E. Gierka w ówczesnej propagandzie była przedstawiana w porównaniu do postaci Kazimierza Wielkiego i film poświęcony temu władcy w pełni prezentuje aspiracje I sekretarza. Jedną z najtrwalszych pozostałości po epoce Gierka jest reforma administracji, mowa o instytucji gminy. Województwa zostały zreorganizowane później w większe jednostki, powiaty w III RP wskrzeszono, za to przywrócone za czasów E. Gierka gminy pozostały, choć za czasów T. Mazowieckiego zmieniono ich charakter poprzez związanie z samorządem. Pierwsze objawy nadchodzącego kryzysu pojawiły się już w 1976 r., z kolei postanowienia KBWE ułatwiły uzewnętrznianie społecznego niezadowolenia.
2021-12-23 15:27:40
robespierre: Ekipa Gierka została odsunięta od władzy w 1980 r., kiedy rządy przejęły osoby związane ze strukturami siłowymi, także tworzące własne i zwalczające się frakcje. E. Gierek był internowany w okresie stanu wojennego i obwiniony za zaistniałą wówczas sytuację, później pozbawiono go również prawa do polskiej emerytury. Swoje ostatnie lata życia spędził na Śląsku Cieszyńskim, jego pogrzeb w 2001 r. zebrał spore tłumy i udział w nim był odbierany jako wyraz manifestacji politycznych.
2021-12-23 16:16:07
OWCZARZY1: WILLA GIERKA W USTRONU A TO DOBRE !!! ZOBACZCIE SOBIE ZAMEK KULCZYKA !!! TAK ALE TO BYŁ BISMESMEN DOROBIŁ SIĘ NA PAŚCIE BHP WŁASNYMI RĘCAMI !!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: