Ustroń stawia na ekologię
'Słoneczny Ustroń' - to jeden z projektów, który chce realizować samorząd pod Czantorią. W ramach działań związanych z odnawialnymi źródłami energii, miasto zamierza wprowadzić dotacje na instalację ogniw fotowoltaicznych. Chcielibyśmy zaproponować takie rozwiązanie dla mieszkańców, aby mogli skorzystać szacowana moc to jest 40 kilowatów. To zabezpieczy potrzeby przeciętnego budynku jednorodzinnego. Z jednej strony wesprze to rodzinne budżety, z drugiej będzie miało wpływ na niską emisję, czy to bezpośrednio przez te obiekty, czy mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną dostarczaną z sieci zewnętrznych. - wyjaśnia burmistrz Ustronia, Ireneusz Szerzec.
Urzędnicy proszą mieszkańców o wypełnienie specjalnej ankiety, która pomoże określić zakres przedsięwzięcia. Formularz dostępny jest na internetowej stronie miasta. Link tutaj. Czas na jej wypełnienie jest do 15 kwietnia. Jak informuje ustroński samorząd, obecnie oszacowany koszt jednej instalacji fotowoltaicznej na budynku mieszkalnym wynosi 25.000,00 zł. Miasto planuje opracować projekt i złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020 (RPO WSL) Wartość dofinansowania może wynieść do 85% kosztów kwalifikowanych. Wówczas mieszkańcy pokrywaliby pozostałe 15% inwestycji.
To dobry kierunek, zwłaszcza w kontekście miejscowości uzdrowiskowej, którą jesteśmy – zaznacza burmistrz. Równolegle cały czas prowadzony ma być program niskiej emisji, który od kilku lat finansowo wspiera mieszkańców wymianie kotłów centralnego ogrzewania.
Drugim projektem ekologicznym, na którego środki stara się gmina to 'Zielony Ustroń'. Miasto w tym przypadku złożyło już wniosek do programu Infrastruktura i Środowisko. W projekcie chodzi o modernizację przestrzeni zielonej w gminie. Mowa przede wszystkim o nasadzeniach kwiatowych. Urządzonych terenów zielonych trochę w mieście mamy, dosyć sporo z nich jest zagospodarowanych właśnie kwiatami. To ulica 3 Maja, parki, bulwary, promenada na Grażyńskiego. W ramach tego projektu chcielibyśmy odświeżyć te nasadzenia. - tłumaczy burmistrz.
Jednak jak dodaje, dodatkowo gmina chciałaby pozyskać wsparcie na inwestycje infrastrukturalne. W ramach dofinansowania miałaby powstać w śródmieściu niewielka tężnia. Być może powstanie ona w parku kuracyjnym, lub w parku Lazarów. Całość projektu to około miliona złotych, 30% wydatków będzie można pokryć ze złożonego właśnie wniosku. Jego ocena będzie jednak dopiero jesienią.
JB
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.