Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ustroń – rusza festiwal

Kilkanaście wydarzeń muzycznych, prelekcje, wystawy i nabożeństwa. To wszystko składa się na XIV Festiwal Ekumeniczny. Rusza już jutro.

- Przed nami czternasta edycja Ekumenicznego Festiwalu w Ustroniu. Jego organizatorami są parafia ewangelicka oraz parafie katolickie. To duże wydarzenie kulturalne, ale też i duchowe – mówi Marcin Janik, przewodniczący Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Ekumenicznego. Jak dodaje – celem naszego festiwalu jest integracja mieszkańców, integrowanie osób wyznania katolickiego i ewangelickiego. Eliminowanie antagonizmów wyrosłych na tle różnic religijnych, przenoszenie ekumenicznych idei do życia codziennego. To się tutaj w Ustroniu udaje.

W tym roku organizatorzy kłaniają się w stronę Zaolzia. Festiwal otworzy wernisaż malarstwa Pawła Wałacha (Trzyniec/Niebory) w dniu 15 czerwca o godzinie 16.00 w Muzeum Ustrońskim. Podczas spotkania odbędzie się koncert orkiestry kameralnej Państwowej Szkoły Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Cieszynie pod dyr. Anny Wieczorek - Talik. Gościem specjalnym spotkania będzie prof. Daniel Kadłubiec.

Kolejne duże wydarzenie w ramach festiwalu to koncert główny pn. Śpiewajmy Panu'. Odbędzie się 30 czerwca w kościele katolickim św. Klemensa. Koncert Zabrzańskiego Chóru Młodzieżowego „Resonans con tutti” im. Norberta Grzegorza Kroczka pod dyr. Waldemara Gałązki. W programie także recytacja utworów poetyckich przez Karola Suszkę.

W kolejnych dniach w czytelni katolickiej w Ustroniu odbędą się spotkania i prelekcje. W programie festiwalu w lipcu zaplanowano m.in. koncerty Wyższobramskiego Chóru Kameralnego, Chóru Hutnik z Trzyńca a także występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Jak dodaje Janik, festiwal obecny będzie także podczas ważnych uroczystości religijnych. To m.in. suma odpustowa w kościele św. Klemensa 8 lipca i 22 lipca uroczyste nabożeństwo z okazji 180. rocznicy poświęcenia kościoła Ap. Jakuba w Ustroniu.

W sierpniu odbędzie się kilka koncertów AVE. - To młode osoby, cieszę się, że udało się je zaprosić do udziału w festiwalu - dodaje Janik. Jak liczą organizatorzy, co roku w wielu wydarzeniach bierze udział około siedmiu tysięcy osób. W tym roku, ze względu na liczbę propozycji w ramach festiwalu, liczba chętnych nie będzie mniejsza. - Festiwal rozrasta się nie tylko czasowo, bo propozycje mamy od czerwca do sierpnia. Ale jest coraz więcej miejsc, gdzie odbywają się wydarzenia. To nie tylko kościoły w centrum, ale i na Zawodziu czy Nierodzimiu – kończy przewodniczący stowarzyszenia.

Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny. Festiwalowi patronuje Portal Śląska Cieszyńskiego Ox.pl

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: